Terapie červeným a infračerveným světlem je jednou z metod biohackingu (na základě vědecky podložených principů o funkci těla se snažíte ovlivňovat buňky v těle k lepší funkčnosti bez využití léků).
Samotný vliv červeného světla je takový, že světlo nabíjí buňky, které jsou zodpovědné za zdraví a energii. Není to výmysl, není to šamanství, není to teleshopping – opravdu to funguje. Otestováno na vlastní kůži.
- Principy červeného a infračerveného světla
- Rozdíly mezi RED a NIR spektrem?
- Účinky červené a NIR terapie
- Vědecky doložené účinky
- Zásady použití terapie světlem
- Rizika světelné terapie
- Rozdíly mezi infrapanely a dalšími infra zařízeními
Principy červeného a infračerveného světla
Tyto dva typy světla působí na jedny z nejvýznamnějších procesů v těle – výroby buněčné energie ATP (adenosintrifosfát), která je potřebný pro všechny tělesné funkce. Když ho máte dostatek, máte energii a lepší imunitu. V případě nedostatku ATP jste unavení, nesoustředíte se a organismus se hůře brání běžným onemocněním. Při dlouhodobém nedostatku ATP se navíc zvyšuje riziko rakoviny (buňky odumírají nebo se stávají rakovinnými).
K podpoře vzniku ATP je zapotřebí světelné spektrum ze Slunce. Řeknete si – stačí chodit ven a jsem v pohodě. Většina lidí ale na slunci stráví jen pár minut denně – většinu času sedí v kanceláři, autě nebo jsou skryti pod oblečením, kšiltovkou a slunečními brýlemi.
Pro podporu vznikání adenosintrifosfátu se nejčastěji využívají speciální panely na červené a blízké infračervené vlnové délce světla. Tím se stimulují mitochondrie, podporuje se vyrábění energie a buňky mohou lépe “dýchat”. Tuto energii využívá tělo nejen při fyzických aktivitách, jako je běh, ale také třeba na regeneraci svalů či přemýšlení.
Rozdíly mezi RED a NIR spektrem?
Červené spektrum (RED) tělo dokáže vstřebat spíše povrchově skrze vlasy a kůži. Červené světlo vám pomůže tedy především při kožních problémech, u vrásek nebo vypadávajících vlasů.
Blízké infračervené spektrum (NIR) je schopno proniknout do podkoží, a to až do několika centimetrů. Infračervené světlo může zapůsobit na různé orgány, svaly, šlachy, klouby nebo mozek.
Jak může světlo proniknout pod kůži? Je to jednoduché – pro běžnou práci potřebujeme světlo s intenzitou asi 400-500 lux*, ze slunce do místnosti proniká obvykle světla o něco méně. Panely určené ke světelné terapii vyzařují až 30 000 lux.
*Jednotkou osvětlení je lux (lx), což je osvětlení způsobené světelným tokem 1 lm dopadajícím na plochu 1 m².
Účinky červené a NIR terapie
Zvýšením výroby ATP díky této “světelné terapii” pomůžete v svému tělu v mnoha oblastech.
Kvalitnější spánek
Dnešní doba je plná stresu, často dlouhých hodin u počítače a nepředvídatelného počasí (kdy nevíte, zda po práci půjdete ven na sluníčku nebo bude pršet). Procesy v našem těle ale jedou v pravidelném 24h biorytmu (cirkadiální/cirkadiánní rytmus) a jsou zásadním ovlivnitelem kvalitního spánku.
K tomu, aby se tělo tomuto rymu přizpůsobilo, pomáhá blokace modrého světla, ale také intenzivní svit hned po ránu. Díky vysoké intenzitě světla se vám cirkadiánní rytmus obnoví, nastartuje a k večeru se začne v těle produkovat více melatoninu, díky kterému se zlepší kvalita spánku a usnadní usínání.
Lepší sportovní výkon a více energie
Blízké infračervené světlo má významné benefity v případě sportovního výkonu nebo při následné regeneraci. NIR podporuje tvorbu ATP, kolagenu a působí na psychiku. Díky terapii se buněčná energie drží na stabilnější úrovni a není pak potřeba sklouzávat k užívání stimulantů nebo suplementů, které pomáhají jen krátkodobě.
Zdravá pokožka
Chcete mít jemnou, pružnou pokožku a (u mužů) vousy na celé tváři? S tím vám také pomůže červené světlo.
Na pleti se promítá celý náš životní styl – od prostředí, ve kterém se pohybujeme, po stravu a imunitu. Pokožka pak potřebujeme více stavebních prvků, ze kterých může regenerovat – kolagen a elastin. Ze studií vyplývá, že NIR je schopno podpořit produkci kolagenu a pomáhat s vyhlazením vrásek, akné, celulitidy nebo s popraskanou kůží.
Při využití infrapanelu navíc dochází k vypořádání se s poškozením pokožky od UV záření (ze Slunce – třeba při opalování), které samo o sobě zvyšuje zánětlivost.
Štítná žláza a další hormony
Blízké infračervené světlo (NIR) je schopno proniknout až několik centrimetrů pod kůži, k samotným orgánům. Mezi největší přínos patří bezpochyby ovlivnění funkce štítné žlázy, primárně v případě snížené funkce produkce hormonu.
Pozitivního efektu na štítné žláze docílíme svícením asi 10-15 minut denně. U větších panelů dokážete pod správným úhlem osvítit jak obličej, tak oblast krku najednou.
Lepší psychika – méně stresu, pozitivní nálada
Terapie červeným a blízkým infračerveným spektrem pozitivně působí kladně na mozek i psychiku, především pak v zimním období, kdy je denního světla a slunečního záření opravdu minimum.
Z nedostatku slunečních paprsků a UV záření může vznikat sezónní afektivní porucha, která může narušit cirkadiánní rytmus. To se odráží v psychice, nedostatku energie a ve špatném spánku. Světelnou terapií – fotobiomodulací – snižuje až o 50 % riziko vzniku této poruchy.
Další účinky
Nesmíme zapomenout ani na další benefity:
- pružnější kůže,
- snížení ztrácení vlasů,
- zvýšení spalování tuku,
- lepší krevní oběh,
- snížení bolestivosti kloubů,
- pomoc při autoimunitních onemocněních,
- zdravější oči.
Věda a potvrzené účinky
Terapie červeným a infračeveným světlem je zkoumána už relativně dlouho. Proběhlo přes 5 tisíc studií, které poukazují na pozitivní výsledky. Hlavní benefity známe a jsou potvrzeny – lepší fyzická výkonnost, vyšší produkce kolagenu, zvýšení mozkové funkce. A hlavně – nemusíte polykat žádné pilulky.
Zásady použití terapie červeným a blízkým infračerveným světlem
Podívejme se v bodech na několik základních pravidel a použití terapie.
- panelem se svítí na zvolenou partii ve vzdálenosti 10-30 centimetrů v době 10-20 minut
- čím větší je vzdálenost, tím je lepší čas prodloužit – ovšem zvětšuje se plocha, na kterou se svítí
- fototerapii můžeme používat kdykoli během dne – nejlépe ráno
- terapii můžeme rozdělit na více etap – 2-3 terapie za dne; nejdéle však kolem 30 minut
- svícení je doporučeno nejpozději 3 hodiny před spánkem; u NIR světla je to jedno a lze ho použít i večer
- v těhotenství terapii můžete užívat, doporučuje se používat spíše NIR spektrum a to z větší vzdálenosti
Světelná terapie je možná i u dětí – doporučuje se kratší čas a větší vzdálenost. Obvykle stačí 5-10 minut na vzdálenost 25-50 centimetrů.
Rizika světelné terapie
Fotobiomodulace nemá prokázané žádné negativní účinky. Je ovšem dobré se řídit pár základních pravidel, kde si každý najde to svoje:
- do panelu se nekoukejte s otevřenýma očima (se svítivostí 30 000 lux to ani moc dobře nejde),
- když na sebe necháte svítit zbytečně dlouho (přes 20 minut na partii), pozitivních efektů se spíše ztratí,
- terapie neprodukuje UV záření (jako Slunce) – nepodporuje se tedy vznik vitamínu D.
Rozdíly mezi infrapanely a dalšími infra zařízeními
Svítí to červeně, ale infrapanel to není, jasný pane.
Infrapanely vs klasická infralampa
Běžně dostupné infralampy svítí také červeně, ale v jiném spektru vlnových délek. Generují především teplo. Vlnové délky červeného a infra-červeného spektra (IR-A) jsou zde zastoupeny pouze v malém procentu.
Infralampy nemají spektrum světla, které by pronikalo pod kůži a ani takové spektrum, které by pokožce pomáhalo ke zdravějšímu vzhledu.
Infrapanely vs infrasauna?
Infrasauny, stejně jako infralampy, používají jiné spektrum vlnových délek (středně vzdálené infračervené spektrum (IR-B) a vzdálené infračervené spektrum (IR-C) a vydávají především hodně tepla. Benefity infrasauny zde rozhodně jsou, s terapií červeného a blízkého infračerveného světla to nemá nic společného.
Zajímá vás infraterapie?
- BETTERBEING SESSIONS 3: Úvod do terapie červeným světlem 1/2 w/ Charles Mencl
- #58: Terapie infračerveným světlem 2/2 – Všechno, co jste kdy chtěli vědět o fotobiomodulaci, feat. Jindra Zvolánek
- Kniha The Ultimate Guide To Red Light Therapy: How to Use Red and Near-Infrared Light Therapy for Anti-Aging, Fat Loss, Muscle Gain, Performance, and Brain Optimization
Zdroje
- Low-level laser (light) therapy (LLLT) in skin: stimulating, healing, restoring
- Photobiomodulation in human muscle tissue: an advantage in sports performance?
- Biphasic Dose Response in Low Level Light Therapy
- Low-level laser (light) therapy (LLLT) on muscle tissue: performance, fatigue and repair benefited by the power of light
- Low-Intensity Light Therapy: Exploring the Role of Redox Mechanisms
- Evaluation of Low Intensity Laser Effects on the Thyroid Gland of Male Mice