V horkém období mnoho lidí přemýšlí o dodržování různých diet, nejčastěji za účelem hubnutí. Diet bezpochyby existuje celá řada, a tak člověk musí pořádně rozmýšlet, do které se pustí. Už jste ale slyšeli o okinawské dietě?
Pár informací o původu okinawské diety
Možná si říkáte, kde přesně se vzal název okinawské diety a po čem nebo po kom je pojmenován? Odpovědí na tuto otázku je ostrov Okinawa, který se nachází u pobřeží Japonska v Tichém oceánu. Tento ostrov patří do jedné z pěti oblastí světa, které jsou známé jako “modré zóny”. Tyto modré zóny jsou oblasti, kde se lidé dožívají mimořádně vysokého věku. A právě okinawská dieta je pojmenována po tomto ostrově, neboť strava těchto lidí je podle odborníků právě to, co může za jejich dlouhověkost. V čem tato dieta vlastně spočívá?
Co je to okinawská dieta?
Ve zkratce bychom mohli říci, že tato dieta je zkrátka všechno to, co obyvatelé Okinawy jedí. Okinawská strava má nízký obsah tuků a kalorií, ale za to vysoký obsah sacharidů. Jejich strava se skládá hlavně ze zeleniny a sójových výrobků, příležitostně pak z rýže, nudlí, vepřového masa a ryb. V posledních letech nastala změna v nutričních hodnotách stravy Okinawanů a nyní obsahuje méně sacharidů, ale více bílkovin a tuků.
Co se jí na Okinawě?
Určitě se ptáte, co všechno můžete jíst, pokud se rozhodnete dodržovat okinawskou dietu. V tomto Vám pomůže následující výpis potravin:
- zelenina
- zelenina tvoří asi 58-60% celkové stravy při okinawské dietě
- zařadit sem můžeme sladké brambory, řasy, bambusové výhonky, zelí, mrkev, dýni, zelenou papáju a hořký meloun
- zrna
- zrna tvoří dalších zhruba 33% základní stravy
- zařadit sem můžeme proso, pšenici a rýži
- sójové potraviny
- dalších asi 5% základní stravy tvoří sójové potraviny, kam patří tofu, miso, natto a edamame
- maso a mořské plody
- tato strava tvoří asi 1-2% a řadí se sem mořské plody, bílé ryby a příležitostně také vepřové maso
- jí se všechny kusy masa včetně orgánů
- ostatní
- tvoří cca 1% stravy a zařadit sem můžeme jasmínový čaj, alkohol nebo koření
Čemu byste se měli vyhnout
V přemýšlení nad tím, co přesně by se nemělo při dodržování takové diety konzumovat, je důležité si uvědomit, že obyvatelé Okinawy jsou poměrně izolovaní, a tak spousta potravin tam po staletí nebyla vůbec dostupná. Stejně jako tyto potraviny nekonzumovali oni, byste se jim měli při dodržování této diety také vyhnout. Jedná se především o tyto potraviny:
- maso
- hovězí maso, drůbež a jiné zpracované masné potraviny, jako slanina, párky, klobásy atd.
- živočišné produkty
- vejce a mléčné výrobky
- zpracované potraviny
- sem můžeme řadit sladkosti, snídaňové cereálie, rafinované cukry atd.
- luštěniny
- veškeré luštěniny, které nejsou sójové boby
- ostatní potraviny
- ovoce, ořechy a semena
Některé potraviny, které obsahují málo kalorií, jako například ovoce, může být povoleno, ale většina z těchto potravin, jako ořechy a semena, jsou stále omezená.
TIP: Kalorický deficit a surplus
Proč (ne)držet okinawskou dietu?
Určitě Vás v průběhu čtení tohoto článku napadla otázka, zda vůbec má smysl okinawskou dietu dodržovat a jaké má přínosy pro člověka. Jedním z přínosů je již zmiňovaná dlouhověkost, díky které jsou obyvatelé Okinawy známí.
Mezi další přínosy patří rozhodně snížení rizika chronických onemocnění. Díky vybrané potravě se Okinawané nejen dožívají velmi vysokého věku, ale také trpí mnohem méně chorobami jako jsou rakovina, diabetes nebo srdeční choroby. Strava zde hraje obrovskou roli, neboť obsahuje velké množství vlákniny, protizánětlivé složky, málo kalorií a žádné rafinované cukry a nasycené tuky. Největší množství kalorií v této stravě přináší sladké brambory, které jsou podle mnohých odborníků jednou z nejzdravějších potravin. Obsahují látky zvané karotenoidy, které mohou hrát důležitou roli v prevenci před chorobami, protože mají protizánětlivé a antioxidační účinky.
Nic není pořád jen růžové, a tak ani okinawské dietě se nevyhnou nějaké nevýhody. Jednou z nich může být restriktivita co se týče konzumace určitých potravin. Okinawská dieta totiž vylučuje z jídelníčku mnohdy zdravé potraviny. Naopak může být někdy složité sehnat určitou potravinu v našem podnebí.
Nevýhod není mnoho, ale přece jenom Vám představíme ještě jednu, která je ze zdravotního hlediska důležitá. Okinawská dieta obsahuje poměrně velké množství sodíku. Samozřejmě záleží na určité verzi diety, neboť byla několikrát poupravena do jednodušší podoby. Vysoké množství sodíku může zapříčinit vysoký krevní tlak.
TIP: Vysoký krevní tlak – příznaky, příčiny a léčba
Pokud se rozhodnete dodržovat okinawskou dietu a máte problém s krevním tlakem, raději se vyhněte potravinám s vysokým obsahem sodíku.