Jak na paddleboarding se psem

Jezdíte rádi na paddleboardu a ještě radši máte svého čtyřnohého přítele? Co takhle vzít svého pejska na vodu příště s sebou? Sepsali jsme pro vás několik zásad, díky kterým svého mazlíčka snadno a bezpečně zaučíte jízdě na paddleboardu.

Allround paddleboard s protiskluzovým povrchem dokáže potěšit začátečníky i pokročilé.

Záchranná plovací vesta v neonové barvě ochrání Vašeho psího mazlíčka při vodních aktivitách.

Helma na vodní sporty z voděodolného materiálu je vhodným příslušenstvím pro každou vodní aktivitu.

Výběr paddleboardu

Allround paddleboard s protiskluzovým povrchem dokáže potěšit začátečníky i pokročilé.

Pro jízdu se psem se nejvíce hodí univerzální allroudová prkna, protože jsou nejvíce stabilní. Pokud jste ostřílený jezdec a máte dobrou stabilitu, tak klidně můžete vybírat i z takzvaných touring paddleboardů.

Pokud jezdíte pouze rekreačně a na paddleboardu se sami teprve učíte, hledejte prkno, které je alespoň 10 stop dlouhé a 32 palců široké. Statnější jezdci se nemusí bát ani prken blížící se k 12 stopám. To platí i pro lehčí jezdce s většími psy. Pro lehčí ženu s menším psem tak bude stačit paddleboard o rozměrech 10,4-32statnější muž s těžším psem se bude lépe cítit na výtlakově objemném prkně kolem 12-34.

Není od věci vybírat paddleboard, který má většinu paluby pokrytou nášlapnou pěnou. Tu naštěstí najdeme již u většiny nafukovacích paddleboardů. Pokud vaše prkno nemá dostatečně velkou podložku na palubě, existují i jiné možnosti.

Skvělou alternativou jsou staré podložky na jógu nebo koupelnové podložky s přísavkami. Vašemu psovi bude povrch méně klouzat a vy ochráníte paddleboard před poškrábáním. Na trhu najdeme dokonce i plováky určené speciálně pro jízdu s vaším mazlíčkem.

Plovací vesta pro psa

Záchranná plovací vesta v neonové barvě ochrání Vašeho psího mazlíčka při vodních aktivitách.

Většina psů obstojně plave, ale protože pro ně bude jízda na paddlu něčím novým, nemusí být na škodu pořídit jim záchrannou vestu. I tak banální věci houpání na prkně nebo pád do vody dále od břehu může být zpočátku pro psa stresující.

A pod stresem i jinak dobrý plavec může mít tendenci zmatkovat. Pokud vestu pro psa pořídíte, nejdříve mu ji vyzkoušejte v pohodlí domova. Hlavně abyste se ujistili, že psovi sedí, a aby si na ni mohl před vstupem do vody zvyknout.

Než se vydáte k vodě

Helma na vodní sporty z voděodolného materiálu je vhodným příslušenstvím pro každou vodní aktivitu.

Prvním předpokladem, než vyrazíte se svým psem na paddleboard je ten, že vy sami dobře ovládáte prkno. Neberte psa na stand up paddleboard, pokud se sami vydáváte poprvé! Je potřeba, abyste měli vytrénovanou stabilitu, dokázali pohodlně stát a nedělá vám problémy otáčení prkna.

Všichni víme, že zvířata dokáží vycítit stres a vaše nejistota se pak promítne i do vašeho mazlíčka.

Doporučujeme také představit paddleboard vašemu psovi. Ideálně na místě, kde to váš pes zná a kde se cítí bezpečně. Nechte ho paddleboard očichat, prohlédnout si jej a prozkoumat podle svých představ. Jakmile si na plovák zvykne, můžete svého psa namotivovat umístěním pamlsků na palubu a dovolit mu ať se po paddleboardu projde. Postupujte pomalu a bez nátlaku.

Jakmile se váš čtyřnohý přítel bude kolem paddleboardu cítit pohodlně, vyzkoušejte si cvičnou jízdu na sucho. Stoupněte si na paddleboard (na rovném povrchu bez ostrých předmětů) a psa umístěte mezi nohy nebo na příď. Do ruky si můžete vzít pádlo a simulovat pohyb pádlování (začněte však pomalu).

Máte-li vestu, nezapomeňte mu ji nasadit, jen ať je zážitek co nejblíže reálné situaci. Rovněž můžete vyzkoušet, jak mazlíček reaguje na vaše běžné povely. Zkuste si zopakovat povel zůstaň a natrénovat seskakování z prkna na povel – tady jistě pomůže nějaká ta odměna ve formě pamlsku.

Je to z toho důvodu, že psi u břehu často seskakují předčasně z prkna. To vás může vyvést z rovnováhy a vrhnout do vody, v blízkosti břehu dost nebezpečná záležitost!

Před plavbou psům ostříhejte ostré a dlouhé drápky. Delší drápky budou psovi více klouzat a hrozila by větší šance poškrábání paddleboardu. Dále si připravte kapsu plnou pamlsků, abyste psa mohli i nadále na vodě motivovat.

Tímto způsobem ho můžete odměnit za příkladné chování a naučit ho být lepším pasažérem rychleji. No a pokud máte doma energické štěňátko nebo hyperaktivní plemeno, nezapomeňte jej před plavbou aspoň trochu unavit. Energičtí psi neradi sedí na SUPu v klidu, což ztěžuje držení rovnováhy během plavby. U unaveného psa je méně pravděpodobné, že se oba nechtěně vykoupete.

Hurá na vodu

Máte již něco odježděno a váš mazlíček se v přítomnosti paddleboardu neklepe hrůzou? Můžete směle vyrazit k vodě. Jak je to s nástupem na prkno a následnou jízdou jsme pro vás shrnuli do následného desatera.

  1. Nejprve se vydejte do vody sami s prknem v ruce. Mluvte směrem ke svému psovi, aby věděl, že se chystá zábava a nečeká jej žádný stres.
  2. V mělké vodě pootočte prkno špičkou směrem k psovi a dovolte mu, aby na něj naskočil. U lehčích plemen můžete jednou rukou přidržovat prkno a druhou psa na něj posadit. Popojděte mělkou vodou a dovolte psovi párkrát seskočit, pokud bude chtít.
  3. Až budete oba připraveni, nastupte a začněte pádlovat na kolenou. Takto se vám bude lépe držet rovnováha. Postavit se na nohy doporučujeme až v dostatečné hloubce cca od 1.5 metru.
  4. Postavte se na nohy a pomalu začněte pádlovat a dávejte pozor, abyste psa pádlem neuhodili.
  5. Malí psi mohou sedět na špičce prkna nebo si lehnou mezi vaše nohy. Velká plemena si mohou pro optimální rozložení váhy lehnout i na zadní třetinu prkna
  6. Během první projížďky se držte zkrátka. Když se vrátíte na břeh, odměňte psa pamlskem. Třeba to napoprvé nepůjde dokonale, ale to vše je součástí učení.
  7. Mějte na paměti to, že váš pes může kdykoliv vyskočit. Prkno se při odskoku velkého psa hodně zhoupne, a když se to stane, můžete spadnout i vy.
  8. Pokud pes z prkna vyskočí nebo nechtěně spadne, klekněte si a pomozte mu zpět na prkno. Pomůže to zajistit, aby nepoškrábal povrch prkna, když se na něj bude snažit sám vydrápat. Záchranné vesty mají obvykle i úchyty, za které psa můžete vytáhnout.
  9. Nezapomeňte si přibalit vodu a jídlo pro oba. A pokud pádlujete na moři, kontrolujte, zda se váš pejsek tu a tam nenapije slané vody. To by mělo za následek rychlou dehydrataci, která se následně projeví změnou nálady nebo chování.

Mějte se svým mazlíčkem trpělivost. Ne všichni psi se narodili, aby jezdili na paddleboardu. Pokud to neklape, nenuťte ho. Frustrace vám oběma zážitek jen znepříjemní.


Přečtěte si také

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.