Osobnostní rozvoj – jaké knihy bychom si měli přečíst?

Osobnostní rozvoj by u každého z nás měl probíhat po celý život. V období školní docházky se o rozvíjení znalostí a schopností starají školy a různé kroužky. V dospělém i seniorském věku bychom se o sebezdokonalování měli snažit sami. Většina z nás nemá čas navštěvovat vzdělávací akce, které vyžadují osobní účast, proto spíš využíváme on-line vzdělávání nebo si vybereme ze široké nabídky knih, které se osobním rozvojem zabývají. Otázkou, které zajímavé knihy na téma rozvoj osobnosti jsou v nabídce, se zabývá tento článek.

Podle definic je osobnostní rozvoj neboli sebezdokonalování soubor činností, které rozvíjejí schopnosti člověka v oblasti práce, vztahů, zdraví a celkové kvality života.

Kniha autorky Betty Edwards pomůže odemknout pravou hemisféru našeho mozku a ukáže, jak využít naše kreativní já.

Terapeutka Ulrike Dahmová v knize JAK ZAHOJIT STARÉ RÁNY poradí, jak se vyrovnat se stresujícími vzpomínkami na dětství.

Pomocí knihy Jitky Suché CVIČENÍ PAMĚTI NA 52 TÝDNŮ V ROCE kompletně procvičíme náš mozek. Určeno především pro seniory.

Kniha Alana Steina POZVEDNĚTE SVOU HRU prozradí metody, jak ve všech oblastech života dosáhnout světové úrovně.

Zajímavá kniha Davida J. Liebermana NENECHTE SE VYTOČIT poradí jak uhasit hněv dřív, než k němu vůbec dojde.

Terapeut Honza Vojtko, autor bestselleru VZTAHY A MÝTY, se v knize VZTAHY A PASTI zabývá analýzou vztahových pastí.

Co v článku najdete?

Kariérní rozvoj

Jedním ze zásadních směrů našeho osobního rozvoje je sebezdokonalení v oblasti práce. Po celé období našeho produktivního života se musíme snažit, abychom nezaostali za vývojem, abychom zvládli nové postupy, pochopili nové informace, naučili se nové počítačové programy a aplikace a nezaostali v cizích jazycích. Konkurence je ve všech oblastech velká, proto nezbývá než se intenzivně zaměřit na osobní rozvoj.

TIP: Jak skončit s prokrastinací

Zajímavou novinkou, která patří do oblasti kariérního rozvoje a kterou má ve své nabídce kosmas.cz, je kniha českého autora Arnošta Štěpánka s názvem ZMLKNI!. Knihu využijí ti z nás, kteří mají v pracovní náplni vedení školení a prezentování. Autor na základě dlouholetých zkušeností s prezentováním radí, jak si zajistit pozornost publika a jak prezentovat nejen dobře, ale skvěle.

Kniha Ivo Tomana nazvaná JAK PRODÁVAT Z OČÍ DO OČÍ poradí všem, kteří se zabývají osobním prodejem. V knize, která je označována za první kuchařku prodeje, se autor se čtenáři podělí o své dlouholeté zkušenosti v oblasti prodeje i o praktické návody.

Bývalý prezident evropského Microsoftu Jan Mühlfeit ve své knize POZITIVNÍ LEADER: JAK ENERGIE A ŠTĚSTÍ POHÁNĚJÍ ŠPIČKOVÉ TÝMY NA CESTĚ K ÚSPĚCHU shrnul své dlouholeté zkušenosti s vedením lidí. V knize se dozvíme jak inspirovat tým a jak dosáhnout vytyčených výsledků a přitom si zachovat rovnováhu mezi úspěchem a štěstím.

TIP: Jak zefektivnit svůj pracovní týden a mít více energie

Rozvoj inteligence a trénink mozku

Jednou z klíčových oblastí sebezdokonalování je rozvoj inteligence a trénink mozku. V knihkupectví Kosmas si na toto téma můžeme vybrat buď knížky určené pro všechny věkové kategorie, jako je například kniha s názvem LOVCI ŠIFER od Lukáše Záleského, která je určená pro milovníky hádanek, kvízů i šifer, nebo kniha s názvem TRÉNINK MOZKU – ZLEPŠENÍ ZA 60 DNÍ, jejímž autorem je japonský neurolog Rjúta Kawašima. Tato kniha je šedesátidenním programem, který obsahuje jednoduché matematické výpočty a slovní cvičení. Při jejich řešení se aktivuje mozková kůra a zlepšuje se celkový výkon mozku.

Pro seniory jsou určené knihy, které se zaměřují na cvičení paměti, koncentrace, pozornosti, kreativity, zrakově-prostorových schopností i zvyšování slovní zásoby. Jedná se například o knihu autorek Evy Jarolímové a Jitky Suché s názvem TRÉNINK PAMĚTI PRO SENIORY, která má podtitul Prevence Alzheimerovy choroby a dalších závažných onemocnění.

Psychologie pro každého

Pro všechny, kteří se zajímají o záhady lidského mozku, jsou určené knihy z oblasti psychologie. Na problémy dospívajících se zaměřuje kniha Jaroslavy Budíkové ZÁKLADY DUŠEVNÍ HYGIENY. Jedná se o kurz určený pro skupinovou i individuální práci s dětmi ve věku 11 až 16 let. Kurz obsahuje obecné seznámení tématy duševní hygiena, práce s myšlenkami a emocemi, spánková hygieny i aktuální téma orientace v online prostoru a na sociálních sítích.

Pomocí knihy psychiatra Karla Nešpora 300 ÚSMĚVŮ PRO LEPŠÍ ŽIVOT se nám podaří objevit léčivou moc smíchu. Jedná se o optimistickou publikaci, která obsahuje spoustu fotografií, příhod, myšlenek i inspirací.

Známý český psychiatr Radkin Honzák a japanoložka Denisa Vostrá jsou autory knížky HAIKU – CESTA ZE STRESU, která nám poradí, jak zkrotit stresovou situaci a jak opět dosáhnout duševní rovnováhy a klidu. Kniha nabízí nestandardní cestu k uvolnění, které je zároveň tréninkem mozku.

Dagmar Kožinová ve své knize JAK ZVLÁDNOUT STRES A POSÍLIT ODOLNOST uvádí příklady konkrétních situací, díky kterým pochopíme zákonitosti stresového a emočního prožívání. Dozvíme se i řadu doporučení, jak stresové situace zvládnout.

TIP: Fyzické příznaky stresu – dopady stresu na lidské tělo

Štěstí a úspěch

Další skupinou knih, které přispějí k našemu sebezdokonalení, jsou rádci pro úspěšný a šťastný život. Z těchto knih nabízí Kosmas hned několik novinek.

Jak posílit vlastní schopnost snášet tíhu a nástrahy života s radostí a spokojeností se můžeme dočíst v knize Marie Terezie Novákové JAK VYSTOUPIT Z VLASTNÍHO STÍNU.

E-kurz JÁ A TI DRUZÍ s podtitulem NOVÝ POHLED NA VZTAHY nám pomůže k tomu, abychom dosáhli souladu se sebou a svým životním rytmem a abychom byli schopni budovat naplněné vztahy. E-kurz obsahuje přehledné návody, cvičení i názorné fotografie. Kniha PŘEKÁŽKA JAKO CESTA autora Ryana Holiday čerpá ze stoické filozofie, kterou používá k překonání obtížných nebo dokonce nemožných situací. Stoikové se soustředí na věci, které mohou ovlivnit, nezabývají se věcmi, které nejsou v jejich moci. Každou novou překážku proměňují na příležitost stát se lepším, silnějším a odolnějším.

TIP: Kdy se vám hodí manželská terapie a co od ní očekávat?

Rozvojové knihy na e-shopu

Kniha autorky Betty Edwards pomůže odemknout pravou hemisféru našeho mozku a ukáže, jak využít naše kreativní já.

Terapeutka Ulrike Dahmová v knize JAK ZAHOJIT STARÉ RÁNY poradí, jak se vyrovnat se stresujícími vzpomínkami na dětství.

Pomocí knihy Jitky Suché CVIČENÍ PAMĚTI NA 52 TÝDNŮ V ROCE kompletně procvičíme náš mozek. Určeno především pro seniory.

Kniha Alana Steina POZVEDNĚTE SVOU HRU prozradí metody, jak ve všech oblastech života dosáhnout světové úrovně.

Zajímavá kniha Davida J. Liebermana NENECHTE SE VYTOČIT poradí jak uhasit hněv dřív, než k němu vůbec dojde.

Terapeut Honza Vojtko, autor bestselleru VZTAHY A MÝTY, se v knize VZTAHY A PASTI zabývá analýzou vztahových pastí.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.