Rozvoj myšlení a učení se novým věcem je nezbytnou součástí vývoje dítěte. Jako rodič můžete přispět nejen předáváním svých poznatků dítěti, ale také nákupem didaktických hraček, které ho formou hry s okolním světem seznámí. My jsme pro vás vybrali několik skvělých tipů, se kterými zabodujete u každého mrňouse!
Co v článku najdete?
- Co jsou to didaktické hračky?
- Proč do nich investovat?
- Druhy didaktických hraček
- Jak vybrat didaktickou hračku?
- Tipy na didaktické hračky pro děti
Co to jsou didaktické hračky?
Jedná se vlastně u výukové hračky, které dítě nenásilnou formou učí vše, co by mělo ve svém věku umět. Díky těmto hračkám se váš potomek naučí poznávat barvy, tvary, starší děti pak i čísla nebo písmena, naučí se dávat dohromady souvislosti, dochází také k rozvoji fantazie i myšlení. Pro splnění daného úkolu musí dítě vynaložit úsilí – například přemýšlet, jak umístit tvar do otvoru, děti musí docházet k vlastním závěrům, proč a jak daný úkol řešit.
Výborným pomocníkem k učení jsou také didaktické hračky pro mateřské školy, případně první stupeň základních škol – díky nim děti baví i učení složitějších a za normálních okolností poměrně nudných věcí, například základy matematiky.
TIP: Kreativní tvoření aneb jak si hrát s dítětem bez obrazovky
Proč do nich tedy investovat?
- děti se nenásilnou formou učí poznávat své okolí
- trénují logické myšlení a souvislé uvažování
- děti se velmi rychle naučí poznávat základní barvy a tvary
- didaktické hračky podporují představivost a fantazii
- učí souvislostem – přiřazení jednoho předmětu k druhému či k různým vlastnostem, situacím či významům
- mohou podporovat hudební či výtvarný cit
TIP: Rozvoj dětí – řeč, motorika a kreativita
Druhy didaktických hraček
Dělit je lze podle věku cílové skupiny dětí nebo na základě jejich vzhledu a funkcí.
Co se týče věku dětí, obvykle se didaktické hračky dělí na:
- hračky pro děti od narození – nejčastěji se jedná o černobíle kontrastní obrázky, ale i různá chrastítka, úchopové a dřevěné didaktické hračky
- didaktické hračky pro děti od 1 roku – kostky, vkládací kelímky, věže, měkké stavebnice, křídy,…
- didaktické hračky pro děti od 3 do 6 let – v této kategorii už nastupují různé deskové a společenské hry, skládačky a stavebnice různého druhu, puzzle, hudební nástroje, obrázkové knížky, logické hry,…
- didaktické hračky pro mladší školáky (1. stupeň ZŠ) – logické a výukové hry, počítadla, různé pomůcky, které pomáhají dětem procvičit první učivo, můžeme sem zařadit také velmi oblíbenou Albi elektronickou tužku nebo učiteli oblíbené Bee Boty
- didaktické hračky pro starší děti a dospívající – tato kategorie už nezahrnuje hračky v pravém slova smyslu, spíše logické a výukové hry, hlavolamy, robotické stavebnice,…
Jak vybrat didaktickou hračku?
Aby didaktická hračka plnila svou funkci, musí být správně zvolena. V tomto případě se zaměřujeme hlavně na věk dítěte. Zatímco ty nejmenší děti se učí poznávat souvislosti (například, že kostičky patří na sebe), v mladším školkovém věku už dochází na barvy, tvary, v předškolním věku pak na čísla a písmena a v období první a druhé třídy už děti s didaktickými hračkami a hrami dokonce počítají, čtou nebo objevují zajímavosti z různých oborů lidského poznání.
Kromě věku, na který hračka cílí, pak můžeme vybírat také podle aktuálních schopností a dovedností dítěte, dle jeho zájmů, podle materiálu, ze kterého je hračka vyrobena, na základě ceny a dalších parametrů.