Selen – proč je důležitý a kde je ho nejvíce?

Selen je stopový prvek, který byl objeven roku 1817 a má v přirozené formě šedou nebo tmavě červenou barvu. Je důležitý pro lidský organismus, ale jen ve správné míře, jeho nadbytek může tělu i velmi uškodit.

Obsah článku

Účinky selenu a vliv v lidském těle

Selen je velmi důležitý prvek, kterému není věnováno mnoho pozornosti narozdíl od např. zinku nebo hořčíku. Jde o polokov ze skupiny chalkogenů, významný svými foto elektrickými vlastnostmi.

Má vliv na řadu enzymů a díky tomu příznivě ovlivňuje například obranyschopnost organismu, kvalitu nehtů a vlasů nebo činnost štítné žlázy. Při správném dávkování má příznivý vliv i na mužské spermie – především na jejich zrání a pohyblivost. 

Nedostatek selenu VS nadbytek selenu

Nedostatek selenu

Hlavním příznakem nedostatku selenu v organismu je tzv. kardiomyopatie (postižení vlastního srdečního svalu), oslabená imunita nebo také zvýšené riziko nádorového onemocnění případně vyšší výskyt srdečních chorob. 

Nedostatek selenu způsobuje i tzv. Keshanskou chorobu, což je nemoc, která se poprvé objevila v letech 1960-1970 v některých oblastech Číny. Půda v těchto oblastech byla na selen chudá a tak byly na selen chudé i vypěstované potraviny. Velká část lidí postižená touto chorobou zemřela buď na srdeční selhání nebo plicní edém.

V období těhotenství je třeba dávat pozor na nedostatek selenu v těle matky, jeho hladina bývá nízká a to potom vede k kardiomyopatii.

Nadbytek selenu

Vysoká hladina selenu v lidském organismu může způsobovat poruchy trávení, vypadávání vlasů a zhoršení kvality nehtů, také může způsobovat deprese. Dlouhodobé užívání vysokých dávek selenu může vést až k chronické selenóze. Může dojít i k akutní otravě selenem, která se projeví česnekovým zápachem z úst a také stejně páchne i pot.

Doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka je 1 mg na 1 kg tělesné váhy. Případně mezi 50-200 μg za den. Samozřejmě se dávkování trochu liší i u dětí. Děti do osmi let by měly užívat maximálně 15 mg selenu denně, od osmi let pak 20 mg selenu denně.

V jakých potravinách najdeme selen?

Selen v potravinách je primární zdroj, jak dostat tento stopový prvek do těla. Nejznámější potravina, která obsahuje velké množství selenu jsou para ořechy. Ty by měly být omezeny na 5 ks denně aby se předešlo předávkování.

Další potraviny, které vám dodají selen:

  • slunčnicová semínky
  • ovesné vločky
  • maso – kuřecí, krůtí, hovězí a vepřové – především vnitřnosti
  • ryby a mořské plody – tuňák, losos, krevety nebo ústřice
  • vajíčka
  • hnědá rýže
  • čočka
  • banány
  • houby Shitake (kromě selenu i výborný zdroj vitamínu D)

Hladinu selenu v potravinách ovlivnuje i to, na jaké půdě jsou pěstovány.

TIP: Vitální houby – vše, co potřebujete vědět

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.