Droždí je známé především pro své vlastnosti při pečení. Věděli jste ale, že z něj jde připravit skvělá pomazánka, polévka a mnohem více? V článku se dozvíte, jaké druhy droždí existují a jaké zázraky se z něj dají vykouzlit.
Něco málo o droždí
Droždí je druh kvasinky, která se už od nepaměti využívá v pekařství či pivovarnictví. K jeho výrobě se využívá řepná melasa. Kvasinková buňka za pomocí cukru z melasy, přítomnosti kyslíku a přídavku živin rychle roste a rozmnožuje se. Probíhá hned několik stupňů kvašení, čímž se získává požadované množství droždí. Poté je nutné oddělit melasu i živiny a vznikne nám kvasničné mléko. Už zbývá jen oddělit vodu a droždí je na světě.
Čerstvé droždí
Čerstvé droždí obsahuje vodu a živé kvasinky druhu Saccharomyces cerevisiae, které stojí za kynutím těsta. Poznáte ho podle charakteristické vůně a měkké konzistence. Je nutné ho skladovat v lednici v původním obalu, sáčku nebo alobalu. Teplota při skladování by neměla přesáhnout 8 °C. Pozor si také dejte na časté střídání teplot. Droždí je plné živých mikroorganismů a je nutné udržet je “naživu”.
Čerstvé droždí je skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny a vitaminů B. Blahodárně působí na nervovou, trávicí i srdeční soustavu. Dokáže zatočit s únavou i zlepšit náladu. Jeho účinky ocení také vaše pleť i zrak. Pro své blahodárné účinky je někdy přidáváno dokonce i do pleťových masek. Pokud chcete využít jeho skvělých vlastností, nestačí si upéct kynutý koláč. Při pečení sice podporuje kynutí, ale rovněž slábnou jeho pozitivní účinky. No a co z něj tedy připravit?
Drožďová pomazánka
Co budete potřebovat?
- máslo – 1 lžíce
- cibule – 1 kus (malá)
- čerstvé droždí – 4 kostky
- sůl a pepř
- vejce – 2 kusy
Jak na to:
- Cibuli nadrobno nasekáme.
- Na pánev dáme máslo a necháme ho rozpustit.
- Přidáme cibuli a opékáme přibližně 3 minuty. Cibule by měla krásně zesklovatět.
- Na pánev rozdrobíme droždí a osolíme, opepříme. Mícháme další tři minuty, aby se droždí krásně rozvonělo.
- Do směsi zašleháme vejce a za stálého míchání necháme zhoustnout.
- Stačí namazat na chleba či jiné pečivo a můžeme podávat.
Drožďové knedlíčky
Co budete potřebovat?
- máslo – 50 g
- cibule – 1 kus
- čerstvé droždí – 1 kostka
- sůl
- polohrubá mouka – 5 lžic
- strouhanka – 2 lžíce
- vejce – 1 kus
TIP: Aby byly knedlíčky krásně voňavé, můžete přidat nasekané bylinky. Vyzkoušejte například libeček, majoránku či petržel.
Jak na to?
- Zopakujeme kroky 1, 2, 3 a 4 z receptu na drožďovou pomazánku. Vynecháme jen pepř. Našim cílem je, aby vznikla směs kašovité konzistence. Hotovou směs necháme vystydnout.
- Do směsi přidáme všechny zbývající ingredience – mouku, strouhanku a vejce. Mouku klidně přidávejte postupně tak, aby vám vznikla ideální konzistence.
- Ze směsi tvarujeme knedlíčky. Ty vložíme do mírně vroucí polévky a necháme vařit 5 minut.
Drožďová polévka
Co budete potřebovat?
- cibule – 1 kus
- mrkev – 1 kus
- petržel – 1 kus
- pórek – ½
- sádlo – 2 lžíce
- čerstvé droždí – 1 kostka
- vejce – 1 kus
- hovězí vývar – 1 litr
- sůl a pepř
- libeček – 1 snítka
Jak na to?
- Oloupeme cibuli, mrkev a petržel. Pórek očistíme a vše nakrájíme nadrobno.
- V hrnci rozehřejeme sádlo, přidáme cibuli a necháme zesklovatět.
- K cibuli nasypeme mrkev, petržel a pórek. Zarestujeme ještě další 2 minuty.
- Na směs rozdrobíme droždí. Restujeme další 2 minuty, dokud droždí nebude lehce narůžovělé.
- Do hrnce rozklepneme vejce a mícháme, dokud nevzniknou drobné hrudky.
- Zalijeme vývarem, osolíme, opepříme, přidáme libeček a necháme 10 minut povařit.
- Na závěr můžete přidat drožďové knedlíčky.
Sušené droždí
Dalším druhem droždí je droždí sušené. Jde o dehydratované droždí v sypké podobě, které má trvanlivost až dva roky. Při pečení si přidává rovnou do mouky a práce je s ním mnohem jednodušší. Používá se však pouze k pečení a není možné z něj připravit nic jiného. Nejde tak o plnohodnotnou náhradu droždí čerstvého.
Lahůdkové droždí
Lahůdkové droždí je někdy označováno jako droždí neaktivní. Živé kultury kvasinek jsou při výrobě deaktivovány teplem, čímž droždí ztrácí schopnost kynout. Prodává se v podobě sušených vloček a je známé především ve veganské kuchyni. Od klasického droždí se neliší jen vlastnostmi, ale také chutí. Při ochutnání vás možná překvapí sladkokyselá chuť připomínající vyzrálý sýr. Jde tedy o výborné dochucovadlo plné benefitů. Je totiž rovněž jako droždí klasické zdrojem bílkovin, vlákniny a vitamínů B.
Jak ho využít v kuchyni? Možností je spousta. Ve zkratce :
- Dochutí saláty, pomazánku či ozvláštní kdejaký recept.
- Díky schopnosti vázat vodu představuje skvělé bezlepkové zahušťovadlo.
- Svou specifickou chutí dokáže skvěle posloužit při nahrazování sýrů – často je přirovnáváno k parmazánu.
Další použití droždí
Nejste fanouškem droždí? Ani tak by ve vaší domácnosti nemělo chybět. Své místo si totiž nenajde jen v kuchyni. K čemu dalšímu lze droždí využít?
Droždí jako hnojivo
Prospěšné látky vyskytující se v droždí ocení i kdejaká rostlina. Kvasnicové hnojivo ovšem nesedí každé rostlině, a tudíž buďte při použití obezřetní. Pozor dejte také na to, aby hnojivo nebylo příliš koncentrované. Drožďové hnojivo je výborné při pěstování paprik, rajčat či okurek. Pomáhá rostlince rychleji zakořenit a podporuje její růst.
Jak na to? Příprava je opravdu jednoduchá. Na 5 litrů hnojiva vám bude stačit 100 g čerstvého droždí. Nejprve droždí rozmícháme v 1 litru horké vody. Voda nesmí být vroucí, aby nezahubila živé organismy, ale ani studená, jelikož potřebujeme kvasinky podpořit k množení. Necháme do druhého dne kvasit a poté smícháme s dalšími 4 litry vody. Tadá hnojivo je hotové.
Maska na obličej
Jak již bylo zmíněno výše, droždí blahodárně působí také na naši pleť. Během chvíle z něj lze připravit domácí masku na obličej, která zanechá pleť krásně vyživenou. Jak připravit tu pravou masku pro vás?
Základní masku na obličej získáte smícháním čerstvého droždí s vodou tak, aby vznikla hustá směs. Pokud chcete zacílit na suchou pleť, vyměňte vodu za olivový olej. Mastné pleti prospěje směs čerstvého droždí a citrónové šťávy. Pokud jste vlastníkem normální pleti, můžete použít buď základní „recept“ nebo smíchat čerstvé droždí s mlékem.