Samomasáž: Průvodce pro začátečníky

Samomasáž je jednoduchý a účinný způsob, jak zlepšit své celkové zdraví a pohodu. Může pomoci ulevit od bolesti, snížit stres a zlepšit krevní oběh či sloužit k podpoře relaxace a zlepšení spánku. K tomu všemu může přispět i vhodný masážní přístroj, který umožní cílenou masáž a uvolnění napětí, čímž poskytne ještě účinnější a příjemnější zážitek.

Věda v pozadí masáže

Masáž není jen relaxační prostředek, je to holistický přístup ke zdraví. Manipulací s měkkými tkáněmi těla, včetně svalů, šlach a vazů, masáž zlepšuje krevní oběh, snižuje napětí a podporuje relaxaci. Lepší krevní oběh nejenže pomáhá při hojení tkání, ale hraje také klíčovou roli při udržování zdraví kardiovaskulární soustavy. Kromě toho bylo prokázáno, že masáž snižuje hladiny kortizolu, stresového hormonu, čímž vytváří prostředí příznivé pro uzdravení.

Výhody samomasáže

Provádění samomasáže je přínosné v mnoha ohledech. Některé z nejčastějších přínosů jsou následující:

 • Úleva od bolesti: Samomasáž může pomoci ulevit od bolestí svalů, kloubů a jiných částí těla, a to například zvýšením krevního oběhu v dané oblasti, což pomáhá dopravit do tkání kyslík a živiny. Také může pomoci snížit zánět a svalové napětí.
 • Snížení stresu: Samomasáž může díky stimulaci uvolňování endorfinů pomoci snížit stres a úzkost. Endorfiny jsou hormony, které mají povzbudivý účinek na náladu. Rovněž může pomoci uvolnit svaly a podporovat pocit klidu.
 • Zlepšený oběh: Samomasáž může pomoci zlepšit oběh, což může vést k řadě zdravotních výhod, včetně sníženého zánětu a lepšího stavu kůže. Pomáhá totiž rozkládat krevní sraženiny a zlepšuje krevní oběh do končetin.
 • Relaxace: Samomasáž může být skvělým způsobem, jak se uvolnit a odreagovat. Může pomoci uvolnit svalové napětí a podporovat pocit klidu.
 • Zlepšený spánek: Samomasáž může pomoci zlepšit kvalitu spánku, a to uvolněním svalů a podporou relaxace.

Jak provádět samomasáž

Samomasáž lze provádět kdekoli a kdykoli. Můžete použít své ruce, masážní pomůcky nebo kombinaci obojího.

Postup samomasáže pomocí vlastních rukou je následovný:

1. Začněte tím, že si ohřejete ruce třením dlaní o sebe. To pomůže zvýšit krevní oběh a celkovou masáž zpříjemnit.

2. Na ruce naneste trochu oleje nebo krému, který pomůže snížit tření a zlepšit pohodu masáže.

3. Zatlačte na oblast, kterou si chcete masírovat. Míra tlaku závisí na vaší individuální toleranci bolesti.

4. Oblast masírujte dlouhými hladkými tahy. Tahy by měly směřovat k srdci.

5. Věnujte pozornost jakýmkoli oblastem, kde cítíte napětí nebo bolest. Věnujte masáži každé takové oblasti několik minut.

Jak často se masírovat?

Samomasáž můžete provádět tak často, jak chcete. Vhodné je začít s několika samomasážemi týdně a podle potřeby pak postupně frekvenci zvyšovat.

Bezpečnostní opatření

Při samomasáži dbejte na několik bezpečnostních opatření.

 • Nemasírujte si místa s otevřeným zraněním nebo modřinami.
 • Pokud máte nějaké zdravotní problémy, poraďte se před zahájením samomasáže se svým lékařem.
 • Pokud pocítíte jakoukoli bolest, s masáží okamžitě přestaňte.

Techniky samomasáže

Krk a ramena

1. Protahování krku

Jemně nakloňte hlavu na jednu stranu, ucho přikloňte k rameni. Položte ruku na opačnou stranu hlavy a mírně přitlačte. Držte 15 až 30 sekund na každé straně.

2. Masáž ramen

Použijte opačnou ruku k hnětení svalů ramene kruhovými pohyby. Aplikujte jemný tlak a postupně ho podle potřeby zvyšujte.

Záda

1. Masáž tenisovým míčkem

Umístěte tenisový míček mezi záda a stěnu. Posunujte míček svými zády na různá místa, podle potřeby jej zády proti stěně stlačujte a válejte jej k napnutým nebo bolestivým místům.

2. Masáž zad pěnovým válečkem

Lehněte si na pěnový váleček, umístěte jej podél páteře. Válejte tam a zpět, abyste masírovali svaly podél páteře.

Ruce a zápěstí

1. Protahování prstů a dlaní

Jemně přejíždějte po každém prstu směrem k dlani, jednotlivé tlakové body držte několik sekund. Následně provádějte jemnou masáž dlaně krouživými pohyby.

2. Masáž zápěstí

Použijte palec k jemnému tlaku na zápěstí, masírujte krouživými pohyby. Masáž proveďte na obou zápěstích.

Nohy

1. Masáž lýtek

Sedněte si nebo si lehněte s nataženýma nohama. Použijte ruce nebo masážní váleček k hnětení svalů lýtek krouživými pohyby.

2. Samomasáž stehenních svalů

Sedněte si na zem s pěnovým válečkem pod stehny. Válejte pohybem nohou váleček tam a zpět, abyste masírovali čtyřhlavé svaly.

Samomasáž s masážními pomůckami? Ano!

Můžete začlenit různé masážní přístroje do své samomasážní rutiny, čímž nejen zefektivníte proces, ale také si ho zpříjemníte.

Masážní pomůcky, jako jsou tenisové míčky, pěnové válečky a masážní hůlky, umožňují cílený a hlubší tlak, což vám umožňuje dosáhnout i na místa, která byste rukama těžko dosáhli. Díky tomu, že nepotřebují tolik fyzické námahy, je jejich používání také pohodlnější.

Zde jsou některé specifické výhody používání masážních pomůcek:

 • Zacílený tlak: Masážní pomůcky vám umožňují aplikovat tlak na konkrétní svalové skupiny, což může pomoci efektivněji uvolnit svalové napětí.
 • Hlubší tlak: Masážní pomůcky mohou proniknout hlouběji do svalové tkáně než samotné ruce, což může pomoci zlepšit oběh či redukovat zjizvení.
 • Pohodlnější: Masážní pomůcky nevyžadují tolik fyzického úsilí.
 • Škála možností: Nabídka masážních pomůcek je pestrá, a tak si můžete vybrat přesně takové, jaké vyhovují vašim potřebám a preferencím.

Začleňování samomasáže do každodenní rutiny

Abyste si mohli dopřát masáž, nemusíte být vyškolený expert. Potřebujete pouze pár volných minut z vaší každodenní rutiny. Experimentujte s různými technikami, abyste zjistili, co pro vás funguje nejlépe, a upravte si je tak, aby vám vyhovovaly.

Důležitým faktorem je pravidelnost. Jestliže chcete z benefitů samomasáže dlouhodobě těžit, je klíčové najít si na ni čas i během rušných dnů.

Závěr

Začleněním terapeutického dotyku masáže do svého životního stylu si otevíráme dveře k řadě zdravotních výhod od snížení stresu až po zlepšenou imunitní funkci. Pozitivní účinky pravidelné masáže tak sahají daleko za rámec pouhé relaxace. Je to jednoduchý, ale silný ozdravný rituál, který si zaslouží místo v našem každodenním životě.

Časté otázky (FAQ)

1. Jaká je doporučená délka samomasáže?

Ideální délka samomasáže je kolem 10 až 15 minut. Poslouchejte však své tělo a upravte čas podle svého pohodlí a svých potřeb.

2. Může samomasáž praktikovat kdokoli, nebo existují kontraindikace?

Obecně platí, že samomasáž je pro většinu lidí bezpečná. Osoby s určitými zdravotními problémy nebo zraněními by se však měly před zahájením samomasáže poradit s lékařem.

3. Doporučují se pro samomasáž specifické oleje či krémy?

Ačkoli není použití olejů nebo krémů nezbytné, může zážitek z masáže zvýšit. Oblíbenou volbou jsou přírodní oleje, jako jsou kokosový nebo mandlový olej. Vyberte si podle svých preferencí a citlivosti kůže.

Od 4health

Administrátor, milovník sportu a cestování + zdravé stravy.