E 999 – Extrakt kvilajové kůry

Extrakt kvilajové kůry se získává ze stromu, který roste v Jižní Americe. Jeho název je Quillaja saponaria nebo také Mydlokor tupolistý. Kůra tohoto stromu se používá k léčebným účelům. Extrakt se získává extrakcí tekutiny z mleté vnitřní kůry, malých větví, stonků či dřeva. Toto éčko je přírodní a neškodné pro zdraví, nevyvolává alergické reakce a je vhodné i pro děti. 

To nejdůležitější o E999 – Extraktu kvilajové kůry:

  • Jedná se o tekutinu, která se získává z kůry stromu rostoucího v Jižní Americe,
  • Je to přírodní éčko, které není škodlivé pro zdraví,
  • Používá se k léčebným účelům.

Jak se vyrábí

Extrakt kvilajové kůry se získává extrakcí tekutiny z mladé vnitřní kůry, malých větví, stonků nebo dřeva. Používá se jak v tekuté, tak i práškové formě a nemá žádnou barvu a jeho chuť je neměnná.

Použití Extraktu kvilajové kůry

Extrakt kvilajové kůry se používá v potravinářství jako pěnidlo v nealkoholických nápojích, jako zvlhčovadlo v pečivu, pudincích a mražených mléčných výrobcích. Ve farmaceutickém průmyslu se používá k léčbě kašle, dýchacích obtíží a bronchitidě. Dále pak očištěná k vylepšení vakcín, například proti kulhavce a slintavce, pomáhá zvýšit imunitní odpověď. V Jižní Americe, odkud pochází, se používá k praní prádla. Jeho používání je schváleno v USA i v EU. 

TIP na článek: Snadná léčba horních dýchacích cest? Zásobte se inhalátory

Extrakt kvilajové kůry a zdraví

Extrakt kvilajové kůry je veden jako přírodní, zdraví neškodný a vhodný i pro děti, nicméně jeho dlouhodobé používání ve vyšších dávkách může způsobit bolest žaludku, průjem, křeče, problémy s dýcháním, destrukci červených krvinek a v neposlední řadě ledvinové kameny a selhání ledvin nebo jater.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.