E 953 – Isomalt

Isomalt je typ cukerného alkoholu, který se používá jako náhražka cukru hlavně proto, protože má podobné fyzikální vlastnosti jako cukr. Oproti cukru má asi polovinu kalorií, je proto vhodný zejména pro diabetiky. Je také bezlepkový a nezpůsobuje zubní kaz. Používat se ale smí jen v malém množství, jeho nadměrná konzumace může způsobit vážné žaludeční potíže, plynatost a nadýmání. 

To nejdůležitější o E953 – Isomaltu:

  • Jedná se o typ cukerného alkoholu a má podobné fyzikální vlastnosti jako cukr,
  • Oproti cukru má polovinu kalorií a je vhodný pro diabetiky,
  • Nesmí se požívat ve velkém množství kvůli možným žaludečním potížím.

Jak se vyrábí 

Isomalt byl poprvé vyvinut na počátku 80 let německou společností Beneo-palatinit. Jeho výroba je komplikovaná, a to i přesto, že jeho původ je přírodní. Obecně je ale považován za umělý a to díky tomu, že byl hodně chemicky manipulován. Nejprve chemici izolují přírodní cukerné sloučeniny z řepy, poté je převedou na redukující disacharid. Ten se pak hydrogenuje za použití katalyzátoru. 

Použití Isomaltu

Isomalt se nejčastěji používá jako sladidlo v bonbonech bez cukru. Nebo také v kapkách proti kašli a najít ho můžeme i v zubních pastách, kde se přidává ke zlepšení chuti. Isomalt totiž nezpůsobuje zubní kaz. Může se použít i jako konzervační prostředek, prodlužuje totiž trvanlivost potravin. Proto bývá také používán v sušenkách, pekařských výrobcích a cereáliích. Oddaluje kažení potravin a vznik plísně. Velmi často je Isomalt používán i pro estetické účely, mnoho kuchařů a profesionálních dekoratérů jej používá na dortové ozdoby, vypadá leskle a rychle tuhne. Jeho používání je povoleno po celém světě.

TIP na článek: Zubní kaz u dětí a jak s ním bojovat

Isomalt a zdraví

Isomalt je v malých dávkách vhodný jako náhražka cukru. Jeho nadměrná konzumace může vést k vážným žaludečním potížím, nadýmání a plynatosti. Je zakázáno používat ho v dětských výživách. Isomalt je bezlepkový, je vhodný pro diabetiky a osoby které z nejrůznějších důvodů potřebují hlídat hladinu cukru v krvi. Isomalt také nezpůsobuje zubní kaz. 

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.