E120 – Kyselina karmínová

Košenila, neboli E 120, neboli karmín či kyselina karmínová, je normální barvivo živočišného původu. Dodává určitým potravinám a dalším přípravkům, do kterých je přidáván, rudou barvu. Jde tedy o stabilní barvivo.

To nejdůležitější o E120 – Kyselině karmínové:

  • Jedná se o barvivo živočišného původu,
  • Získává se z vysušených těl samic hmyzu Dactylopius Coccus,
  • Používá se v potravinářském, farmaceutickém, kosmetickém a textilním průmyslu.

Jak se vyrábí

Kyselina karmínová pochází ze živočichů a získává se z vysušených těl samic hmyzu Dactylopius Coccus. Tyto potvůrky se vyskytují například v Peru nebo na Kanárských ostrovech a žijí na kaktusech. Toto barvivo musí být často konzervováno použitím E211 nebo benzoanem sodným.

E120 ve formě košenily je červené barvivo, což je kapalina, která je lehce rozpustná ve vodě, a skutečně, když se používá v potravinářském průmyslu, ve většině případů si zachovává svou běžnou rudou barvu. Existuje také modrá varianta po reakci s antacidem, která je méně častá. Jedná se o docela drahou barvu, která je pravidelně nahrazována levnějšími variantami. Karmín se vyskytuje pod stejným označením, a jedná se o přečištěné barvivo vyrobené z původní košenily.

Použití kyseliny karmínové

E120 se používá jako přísada do vašich nejlepších džemů, dezertů, minutkových jídel a vlastně do všeho, co má oslňující rudou barvu – jde o kyselinu karmínovou s E120. Barva se získává jako výtažek ze sušených rozmělněných těl samiček karmínového nopálovce, které musí být navíc i oplodněny, aby v sobě měly co nejvíce barvy.

Toto barvivo se nachází v dezertech a jiných sladkých výrobcích, jako jsou žvýkačky, džemy, dortové směsi, nebo také v kompotovaných třešních, různých občerstveních, mléčných výrobcích a mnoha dalších potravinách. E120 našlo své uplatnění i ve farmaceutickém průmyslu při výrobě potahovaných tablet. V kosmetických přípravcích jej lze nalézt ve rtěnkách, očních stínech a šamponech. V neposlední řadě se kyselina karmínová používá také v textilním průmyslu, v krmivech pro zvířata nebo jako součást výroby fotografií.

Éčka a zdraví

Jako derivátní látka antrachinonu může E120 navíc způsobovat rakovinu, přestože přímá antrachinonová barviva nemají přesně stejný vzorec. U několika citlivých osob může tato barva vyvolat nepříznivé alergické reakce, horečku nebo astma a rýmu. Košenila je pravidelně obviňována z dětské hyperaktivity. Může být také spouštěčem anafylaxe nebo kopřivky. Proto je třeba s kyselinou karmínovou nakládat opatrně u všech předmětů obsahujících tuto barvu – nejsou vhodné především pro děti.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.