E1201 – Polyvinylpyrrolidon (PVP, Povidon)

E1201 – Polyvinylpyrrolidon je polymerní látka, která se využívá jako čířící látka v rámci výroby nápojů, octa a vína. Také se používá jako plnidlo a nosič. Často se s ním můžete setkat v různých cukrovinkách, tabletkách, koncentrovaných náhražkách cukrů v tekuté formě a tabletovaných náhražkách cukru.

PVP doposud zatím nezpůsobil žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky při pokusech na zvířatech. Během injekčního podávání Povidonu běžně dojde k dlouhodobějšímu zadržování látky v těle. Jakmile PVP pozřete ve stravě, většina látky se nevstřebává z trávicího traktu a vyloučí se díky stolici pryč z těla. Co se však zatím neví, je to, co se děje s oním množstvím, které v těle zůstane a vstřebá se do střevních uzlin.

To nejdůležitější o E1201 – PVP:

  • Jedná se o čiřící látku, která se využívá při výrobě nápojů, octa a vína,
  • Funguje perfektně jako stabilizátor, zahušťovadlo nebo disperzní činidlo,
  • Je potřeba dát pozor na dávkování.

Jak se vyrábí polyvinylpyrrolidon

E1201 – Polyvinylpyrrolidon, který se označuje i jako PVP nebo Povidon, je známější zahušťovadlo, které disponuje světle žlutou barvou. Tato čířící látka a stabilizátor, která disponuje typickými vlastnostmi náplně v tabletách. K výrobě se používá syntetická polymerace porrylidinové karboxylové kyseliny, a to díky gamma záření. Důležité je vědět, že tato karboxylová kyselina má ve skutečnosti původ v ropě!

Použití polyvinylpyrrolidona

V jídle může objevit E 1201 – Polyvinylpyrrolidon využití například ve výrobě cukrovinek, stolních sladidel, octa, ale také alkoholických a nealkoholických nápojů – jako je pivo a víno. Ale kromě těchto pár položek se s E1201 setkáte již ve zmíněných tabletách nebo barvivech. Funguje perfektně jako stabilizátor, zahušťovadlo nebo disperzní činidlo.

TIP na článek: 6 tipů, jak si udržet zdravou rovnováhu uvnitř střev

Éčka a zdraví

Prakticky v celé Evropské unii, a samozřejmě i v ČR, je použití této látky povoleno k vybraným účelům, tak jako v USA. Je ovšem důležité si hlídat denní dávku, přičemž přípustné je jen 0-50 mg na 1 kg tělesné hmotnosti člověka!

Žádné přímé negativní účinky nejsou formálně známy, ale problém se může objevit při odstranění E1201 z těla. Stále existuje nevyřešená pochybnost, že stopové množství této látky zůstává v těle, a to hned ve střevních uzlinách, až po několik měsíců nebo dokonce několik let! Blízkost E1201 v těle může v tomto bodě způsobit skutečné problémy se zdravím, jako je zvýšená citlivost kůže, dermatitida, poškození plic nebo ledvin. Studie byly navíc provedeny na krysách, které prokázaly rozšířený potenciál pro rozvoj rakoviny. Látka je tímto způsobem možná nebezpečná.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.