E 952 – Cyklamáty

Cyklamáty jsou druhým nejstarším umělým sladidlem, patří mezi syntetická sladidla. Mají nejmenší sladivost, jsou jen 30x sladší než cukr, nemají ale hořkou pachuť která se vyskytuje u sodné soli sacharinu. Jsou bezlepkové a veganské, nejsou ale vhodné pro děti a v některých zemích je jejich používání dokonce zakázáno. 

To nejdůležitější o E952 – Cyklamátech:

  • Jedná se o druhé nejstarší umělé sladidlo,
  • Mají nejmenší sladivost,
  • Jsou bezlepkové a veganské, nicméně nejsou vhodné pro děti.

Jak se vyrábí 

Cyklamáty se vyrábí sulfonací cyklohexylaminu sulfamátem a následnou neutralizací pomocí NaOH.

Použití Cyklamátů

Cyklamáty se používají jako alternativa cukru v nízkokalorických potravinách, nápojích bez cukru a mohou se používat i jako dochucovadlo. Cyklamáty můžeme najít například v potravinách jako jsou marmelády a džemy, snídaňové cereálie, dorty a pečivo, mléčné výrobky, sušené ovoce tad.

Používání Cyklamátů je povoleno ve více než 50ti zemích, například v EU, na Novém Zélandu, v Austrálii nebo ve Spojeném království. Od roku 1970 je zakázáno používat Cyklamáty americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv pro lidskou spotřebu kvůli souvislosti s rakovinou močového měchýře. Toto sladidlo není povoleno ani v Kanadě.

Cyklamáty a zdraví

Toto umělé sladidlo není vhodné pro děti. V některých zemích je jeho používání pro lidskou spotřebu zakázané. Pokusy, které se prováděly na krysách, bylo zjištěno, že Cyklamáty mohou mít nepřímou souvislost s rakovinou varlat a močového měchýře a mohou způsobovat jiné pro zdraví škodlivé mutace.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.