Vrstvení oblečení na turistiku i lyže

Chystáte se v nízkých teplotách ven a přemýšlíte, jak se správně obléct? Na trek, procházku, nebo na lyže? Pro to, abyste si užili každou chvíli v přírodě bez ohledu na počasí a teplotu, je základem pro oblékání vrstvení. Proč na vrstvení oblečení tak záleží a nestačí jen si vzít jednu pořádně teplou vrstvu? Přečtěte si vše, co potřebujete k vrstvení vědět, abyste byli vždy v pohodě a v suchu.

Obsah článku

Proč je vrstvení základ?

Postupné vrstvení tenkého oblečení z různých materiálů zajistí, že jsou funkční vlastnosti materiálu využity co nejefektivněji. První vrstva drží tělo v suchu, druhá v teple a třetí chrání před externími vlivy, jako je vítr, zima a déšť. Vrstvy by zkrátka společně měly fungovat perfektně. 

Lidské tělo se neustále přizpůsobuje intenzitě pohybu a změně okolní teploty. Snadno prochladne, nebo se naopak přehřeje. Vrstvení přizpůsobte aktivitám, které plánujete dělat. Člověk se cítí komfortně v případě, že je zachována jeho přirozená teplota těla, tedy nemrzne. S více vrstvami je menší pravděpodobnost, že vás změna počasí zaskočí. Teplo ztrácí člověk nejčastěji:

  • prouděním větru – kdy teplota, kterou pociťujeme na povrchu těla je přímo ovlivněná větrem, proto se hodí mít větruvzdorné oblečení;
  • sáláním – nejztrátovější oblasti na těle jsou ty, které mají velkou plochu kůže a zapomínáme je chránit, tedy hlava, nohy a ruce;
  • vlhkem – když je člověk mokrý případně jeho oblečení, je mu dříve zima, což je dáno tím, že voda vede teplo mnohonásobně rychleji.

První vrstva

Tuto vrstvu zastupuje funkční oblečení, zvané jako termoprádlo. Oblečení by mělo být jako vaše druhá kůže, proto pokud tuto vrstvu vybíráte, měla by padnout přesně na tělo a maximálně se přizpůsobit vašemu pohybu. Požadavkem na tuto vrstvu je odvod potu, ale schopnost držet tělo v suchu a hlavně v teple. Funkční prádlo by mělo být vaším parťákem během nejnáročnějších aktivit i počasí. V nabídce najdete prádlo z několika možných materiálů, se kterými se pojí odlišné vlastnosti.

TIP: Chytré hodinky jako sportovní doplněk

Merino vlna

Přírodní materiál ze speciálně vyšlechtěných ovcí. Vlákna jsou jemnější než u tradičního druhu vlny. Oblečení z tohoto materiálu se hodí na celoroční aktivity jako treking, lezení, turistiku, tedy kdy se očekává delší nošení se střední zátěží. Materiál se pyšní skvělou schopností izolace, tedy efektivně zahřívá i ochlazuje. Jeho velkou výhodou je perfektní odvod vlhkosti, ale o něco pomaleji schne ve srovnání s ostatními materiály. Merino je antibakteriální, proto ani po opakovaném propocení oblečení nezapáchá. Pokud bereme v potaz cenu, tento materiál je z uvedených ten dražší, ale stojí to za to.

Syntetika

Spodní vrstva ze syntetiky, a to může být polyamid, polyester, nylon, polypropylen, se hodí na celoroční aktivity a na více intenzivní zátěž. Stejně jako předchozí materiály odvádí vlhkost velmi rychle, navíc je rychleschnoucí, elastická, odolná vůči oděru a udržuje si svou barvu. Na druhou stranu záporem tohoto materiálu je rychlé přijímání pachů, mohou tak levnější kusy oblečení výrazněji zapáchat po propocení, kdy zároveň v porovnání s Merinem více studí na kůži.

Kombinace syntetiky a Merino vlny

Střední cestou mezi syntetikou a Merinem je jejich kombinace, která si vzala dobré vlastnosti z obou materiálů. Funkční prádlo na zimu z tohoto kombinovaného materiálu má rychleschnoucí vlastnost a dobře dokáže izolovat, například na skialpech či běžkách.

Hybridní vrstva

Mezistupeň mezi druhou a třetí vrstvou může být hybridní oblečení, které je prodyšné, ale zároveň chrání před deštěm i větrem. Na vnitřní straně oblečení může být jemný fleece, který zaručí teplo a je jakýmsi převozníkem potu od těla. V případě přívětivého počasí lze hybridní oblečení využít jako poslední vrstvu.

Druhá vrstva

Podstatnou roli ve vrstvení hraje i druhá vrstva oblečení, která přebírá vlhkost z první vrstvy a odvádí ji pryč od těla. Musí být tedy prodyšná, ale zároveň musí izolovat a tělo držet v teple. Druhé vrstvy najdete vyrobené z různých materiálů, stejně jako u první vrstvy z přírodních i syntetických materiálů. Vodítkem pro výběr je, jaká je plánovaná aktivita.

Merino vlna

Z tohoto přírodního materiálu najdete v nabídce od výrobců také mikiny, ty už ale mají větší objem, vysokou gramáž a za takovou mikinu si připlatíte. Zároveň je to nesrovnatelně příjemný materiál, stejně jako u Merino funkčního prádla i druhá vrstva nepřijímá pachy a také při vlhkosti dobře izoluje.

Fleece

Vrstva z fleecového materiálu se hodí spíše na rekreační pasivnější aktivity, turistiku i lehké lyžování. Jedná se o takový ten klasický tlustý fleece materiál. Oblečení z fleecu může být oboustranný či česaný. Vhodný je spíše do nižších teplot, dokáže velmi dobře izolovat, ovšem není příliš sbalitelný.

Technický fleece

Fleece totiž může být i takzvaně technický, a to mu dává nízkou hmotnost, dobrou sbalitelnost a skvělé funkční vlastnosti – odvádí pot a rychle schne. Kvůli tomu, že je na svrchní straně hustě tkaný, má i slušnou odolnost proti externím vlivům jako například větru.

Syntetika

Oblečení z funkčního materiálu se hodí na celoroční aktivity a na vyšší intenzitu zátěže, kvůli dobré schopnosti odvodu vlhkosti a udržení těla v teple. Navíc oblečení rychle schne.

Bavlna

Tento materiál se hodí na volnočasové aktivity o nízké zátěži a intenzitě. Bavlněné věci jsou sice pohodlné a prodyšné, ale vlhkost nedokáží absorbovat a odvádět. Nevýhodou také může být absence schopnosti rychlého schnutí.

TIP: Jak vybrat obuv na turistiku?

Třetí vrstva

Další vrstva slouží jako takový obranný štít, který k tělu nepustí zimu, vítr ani déšť, zároveň ale propouští vlhkost ven. Bundy mohou být různých typů.

Softshellová bunda 

Hodí se do nižších teplot, ale pro vyšší aktivní zátěž. Bunda dokáže udržet teplo a chránit proti externím vlivům. Bunda může být membránová i nemembránová. Při výběru membránové bundy i bundy bez membrány je opravdu nezbytností se zamyslet, v jakých podmínkách bude bunda nejčastěji nošena.

  • Membránový softshell – bývá vyroben ze svrchního tkaného materiálu, membrány (odolnost proti větru) a podšívky (lehký fleece pro izolaci), dobře odolný proti vodě a zároveň dobře prodyšný. Hodí se na skialpy, freeride, turistiku.
  • Nemembránový softshell – univerzálnější, bývá vyroben ze svrchního tkaného materiálu a podšívky, případně i bez ní, není už tak odolný proti vodě (popruhy batohu), ale je výborně prodyšný a odolný proti větru. Hodí se na treky, lezení, kolo, běžky i jako vrstva na skialpy. Často bývají tyto bundy tak sbalitelné, že bundu můžete mít i v kapse u mikiny či v ledvince.

Prošívaná bunda

Bundy péřové tedy s přírodní náplní nebo syntetickou náplní se vyznačují nízkou hmotností a skvělou sbalitelností, takže se dají vzít s sebou takřka všude. Maximálně vhodný je tento typ bundy pro nízké teploty, kdy plní výborně izolační i hřejivou funkci, jak na jednodenním výletě, tak na týdenní výpravě. Nevýhoda péřové výplně je, že mokrá ztrácí své izolační schopnosti, dá se částečně chránit vodoodpudivou úpravou svrchního materiálu bundy. 

Nepromokavá vrstva

Nepromokavé oblečení musí plnit prakticky dvě protichůdné vlastnosti, a to na jedné straně se nesmí voda padající z nebe dostat dovnitř, ale na straně druhé se musí vlhkost od těla dostat od těla ven. K nejlepším možným vlastnostem, co potřebujete od nepromokavé vrstvy, pomáhá membrána nebo zátěr. 

TIP: Jak usadit turistický batoh a užít si trek bez bolesti zad?

Nepromokavý a prodyšný zátěr

Zátěr znamená, že svrchní materiál produktu je z vnitřní strany pokryt vrstvou nejčastěji syntetickou. Nevýhodou zátěru ale je nízká schopnost nepromokavosti, horší prodyšnost a omezená životnost. Jedná se spíše o levnější variantu a pouze pro nenáročné aktivity či na chvilkové použití.

Nepromokavá a prodyšná membrána

Membrána je užitečnější materiál, který vodu nepropustí zvenku, ale naopak zevnitř pot propustí ven. Je proto tou kvalitnější variantou s delší životností. Může být membrána s miniaturními dírkami, Gore-Tex a celá řada dalších.

TIP: Lezecké cesty pro začátečníky v Českém krasu

Od Adéla Rochová

Sportovkyně a zastánkyně zdravého životního stylu, která nikdy neodmítne možnost jít na kolo, zaběhat si, vydat se na skialpy či na běžky. I po vysoké škole se neustále vzdělává, ale jen v tom, co ji opravdu baví. Proto se opřela do marketingu zpočátku jen v cestovním ruchu, ale nyní se oboru věnuje napříč mnoha odvětvími.