Vitamín B6 patří do takzvaného B-komplexu, tedy skupiny vitamínu B. Tuto látku můžeme najít také pod názvy pyridoxin nebo pyridoxamin. V lidském organismu se podílí na více než stovce různých procesů, a tak je zřejmé, že se jedná o nepostradatelný vitamín, jehož nedostatek se nějakým způsobem projeví. My se v následujícím článku podíváme, k čemu konkrétně B6 potřebujeme, kde jej získáme, a jak poznáme, že máme tohoto vitamínu málo, nebo naopak moc.
Význam vitamínu B6 v těle
Vitamín B6 je součástí celé řady enzymatických a katalytických procesů. Ve zkratce funguje tak, že se váže na bílkovinu, a tím umožňuje katalýzu, tedy jakousi přeměnu na jiný typ látky. Díky tomu se urychlují metabolické a chemické reakce v buňkách, které mohou správně a bezproblémově fungovat. To se samozřejmě odráží i na celkovém zdraví člověka. Enzymy ovlivněné přítomností B6 jsou důležité zejména při rozkladu živin (cukrů, tuků a bílkovin), ale i při přeměně těchto látek na energii.
Výše uvedené informace jsou sice velmi stručné, pro ještě lepší představu si však uvedeme konkrétní funkce organismu, které jsou vitamínem B6 ovlivněny:
- normální energetický metabolismus
- normální funkce nervové soustavy
- správný metabolismus bílkovin, cukrů i tuků
- dobrý psychický stav, paměť, soustředění a podobně
- správná hladina hormonů v krvi
- míra únavy a celkového vyčerpání
- funkce imunitního systému
- tvorba červených krvinek
- správný metabolismus homocysteinu a syntéza cysteinu
Nedostatek vitamínu B6
Pokud dojde k poklesu hladiny vitamínu B6 v krvi, obvykle to znamená nedostatek všech vitamínů ze skupiny B. To s sebou nese mnoho příznaků, které si člověk ne vždy spojí právě s absencí těchto látek. Mezi hlavní projevy nedostatku patří:
- svalové tiky a křeče, tiky v očních víčkách
- psychická podrážděnost, přítomnost úzkostí, depresí a špatná soustředěnost
- záněty kůže a dutiny ústní (akné, atopický ekzém, záněty dásní, afty a podobně)
K nedostatečnému příjmu dochází zejména u lidí, kteří ze svého jídelníčku vylučují maso, potažmo všechny živočišné složky stravy. Vegani a vegetariáni by se tedy měli na příjem B-komplexu zaměřit a konzumovat potraviny přírodního původu s obsahem B6 nebo jej doplňovat ve formě doplňků stravy. Snižovat hladinu B6 mohou i některé léky na revma, potíže s ledvinami či na léčbu tuberkulózy.
TIP: Co pomáhá na afty a jak se jich definitivně zbavit?
Nadbytek vitamínu B6
S nadbytkem se příliš často nesetkáme. Podobně jako vitamín C, je i B6 rozpustný ve vodě. Nevyužité množství se tudíž v těle neukládá a je odváděno společně s močí pryč. K menším obtížím dochází pouze při nadměrném užívání doplňků stravy a nedodržení doporučené denní dávky. V tomto případě může docházet k brnění končetin či nervové nevyrovnanosti. Některé zdroje dokonce uvádí, že dlouhodobá nadmíra B6 v těle může zvyšovat riziko rakovinného bujení, ovšem tato tvrzení nejsou podložena relevantními studiemi.
Kde ho najdeme?
Dostatek vitamínu B6 si lze zajistit pestrým a vyváženým jídelníčkem. Obsahují jej totiž následující potraviny:
- obiloviny a celozrnné pečivo
- ořechy a semínka
- maso, vnitřnosti, ryby
- některé druhy ovoce a zeleniny (například špenát, avokádo, banány, mrkev a podobně)
- vejce
- kysané mléčné výrobky
- luštěniny
B6 v doplňcích stravy
V případě některých typů onemocnění nebo specifického způsobu stravování je občas potřeba vitamín B6 doplňovat z jiných zdrojů. Skvělou variantou jsou kvalitní potravinové doplňky. I jejich užívání má však svá pravidla. Tím prvním je samozřejmě dodržování doporučené denní dávky. Doplňky stravy s obsahem B6 by neměly užívat těhotné a kojící ženy, ani lidé užívající některé druhy léků. Obecně je vhodné se před započetím užívání jakéhokoliv léčiva či doplňku vhodné poradit s lékařem či lékárníkem.