Dny se prodlužují, teploty pomalu a jistě stoupají, a to znamená jediné… nastal čas grilování. Příjemný čas strávený venku, chvíle pohody s rodinou i přáteli, a v neposlední řadě lahodné jídlo a pití. Ale jaké jídlo zvolit, abychom si bez výčitek pochutnali? A existují pravidla zdravého grilování, která bychom měli dodržovat?
5 tipů pro zdravější grilování
Není grilování jako grilování. Tato příjemná a hojně oblíbená aktivita může být i pěkně nezdravá. Tučné a připálené maso, odkapávající tuk na rozžhavené uhlí nebo marináda plná soli a éček. Vyhněte se těmto chybám a užijte si grilování na maximum.
Sepsali jsme pro vás pár jednoduchých zásad zdravějšího grilování a k tomu několik skvělých receptů.
1. I při grilování platí „čistota = půl zdraví“
Opravdu zásadní věcí pro zdravé grilování je čistý gril. Před každým rozděláním ohně si proto zkontrolujte, zda je mřížka na grilování opravdu čistá. Všechny připečené zbytky jídla i nečistoty, které na roštu zůstávají, začnou totiž po jeho rozpálení uhelnatět a následně ulpívat na nových dobrotách. A to rozhodně zdravé není.
Je pravda, že čistý gril je klíčový pro zdravé grilování. Pokud se na mřížce na grilování připečené zbytky jídla a nečistoty začnou po rozpálení uhelnatět a ulpívat na vašem oblíbeném kousku steaku 🙂 , může to vést k požití nezdravých látek. To je důvod, proč je tak důležité grilovací mřížku před každým grilováním dobře vyčistit.
To ale vůbec neznamená, že byste měli zcela opomíjet čistotu grilu po jeho umytí. Časem se totiž grilovací mřížka může opotřebovat a stát se méně odolnou vůči připečeným zbytkům jídla a vysoké teplotě. V takovém případě by se mohly na grilovací mřížce tvořit trhliny, které mohou vést k nežádoucímu propojení různých jídel při grilování. To může být velmi nehygienické a také ohrožovat vaše zdraví.
V takovém případě byste měli přemýšlet o pořízení nového grilu. Při výběru nového grilu se můžete opět obrátit na recenze grilů na recenzer.cz, kde najdete zkušenosti ostatních uživatelů a budete mít tak jasnější představu o tom, jaký gril by mohl být pro vás ten nejlepší. Vždy je dobré zvážit všechny pro a proti a vybrat si gril, který bude splňovat vaše požadavky a potřeby. Kvalitní gril vám vydrží déle a zajistí vám mnoho skvělých grilovaček bez starostí o vaše zdraví.
2. Kvalitní maso je základem grilování
Základem zdravého grilování je i výběr kvalitních surovin, a to především masa. Pokud si hlídáte jídelníček, vyměňte klobásy, špekáčky či vepřovou krkovičku za méně tučná masa. Nejlepší volbou je krůtí, kuřecí, mleté hovězí nebo ryby.
V případě, že nemůžete vepřovému masu odolat, vyberte si vždy ten nejlibovější kousek a všechny tučné části odkrojte.
TIP: Vepřová panenka se šťouchaným bramborem
3. Když marinádu, tak raději domácí
Maso se rozhodně vyplatí naložit. Dobrá marináda totiž maso úžasně zkřehčí, díky čemuž se rychleji propeče. Maso si ale vždy naložte doma. Polotovary jsou nejen zbytečně drahé, ale často obsahují hodně soli, cukr a umělých dochucovadel. Pozor si dejte i na již hotové koření, které často obsahuje spoustu soli i nezdravých éček.
Nachystejte si chutnou marinádu s nízkým obsahem tuku. Použijte citrusy, víno nebo kapku kvalitní whisky, ocet, jogurt, všemožné bylinky a klidně i kapku oleje. Také kořenící směs si můžete snadno připravit sami doma. Stačí smíchat červenou papriku (sladkou i pálivou), pepř, vaše oblíbené bylinky a trochu soli, a skvělý mix koření je na světě.
4. Zelenina, váš nejlepší kamarád
Je zdravá, můžete ji jíst syrovou i pečenou, a její příprava na grilu je ultra jednoduchá. Řeč je o zelenině. A to jakékoliv. Ať už si na grilování zvolíte klasiku – papriku, cuketu, rajče, nebo zkusíte zaexperimentovat – plátky dýně, avokádo, kukuřičný klas, nikdy nemůžete šlápnout vedle.
5. Nejzdravější způsoby přípravy? Za nás špíz nebo papilota
Velmi variabilní a zároveň zdravou možností úpravy masa jsou špízy. Menší kousky masa se totiž rychleji propečou a stráví tak na ohni opravdu minimum času. Zároveň s masem si opečete i zeleninovou oblohu.
Další, velmi šetrná příprava masa či zeleniny, je v alobalovém balíčku nebo papilotě. Vybrané suroviny se jednoduše zabalí do do alobalu/ pečícího papíru a takto připravené se položí na gril, kousek stranou od velkého žáru. Výhodou těchto balíčků je i to, že se vám v nich nepřipálí bylinky ani jiné koření.
Na co si dát opravdu pozor?
Jak jsme již psali výše, při grilování dejte přednost kvalitnímu libovém masu. Nejenže tučné maso a uzeniny do zdravého jídelníčku nepatří, ale při grilování se z nich vypéká tuk. Ten následně kape přímo na rozžhavené uhlí a teplem se dostává zpět na maso, z čehož vzniká nejvíce škodlivých látek. Opravdu zásadní tedy je, aby odkapávající šťávy nehořely.
3 recepty na zdravé grilování
- Kuřecí prsa v jogurtové marinádě
- Salát z grilované zeleniny s čerstvými bylinkami
- Zdravé krůtí špízy s dipem ze zauzené papriky
Kuřecí prsa v jogurtové marinádě
Co budete potřebovat
- 500 g kuřecích prsou
- NA MARINÁDU:
- 200 ml bílého jogurt řeckého typu
- 1 lžička sladké papriky
- 1 lžička tymiánu
- 1 lžička rozmarýnu
- 2 lžíce citronové šťávy
- sůl
- pepř
Jak na to
- Kuřecí prsa nejprve omyjeme, jemně osušíme a nakrájíme na tenké plátky.
- Poté si v míse nachystáme marinádu. Smícháme bílý jogurt, citronovou šťávu, nadrobno nasekaný česnek, lžičku sladké papriky a bylinky – tymián a rozmarýn. Podle chuti osolíme a opepříme.
- Hotovou marinádou potřeme maso.
- Takto naložené maso necháme v lednici alespoň 2-3 hodiny odpočinout, nejlépe však přes noc.
- Chvíli před grilováním vyjmeme maso z marinády a necháme ho okapat.
- Poté ho položíme na gril, kde ho grilujeme z obou stran, dokud se zcela nepropeče.
Salát z grilované zeleniny s čerstvými bylinkami
Co budete potřebovat
- 1 červenou papriku
- 1 žlutou papriku
- 1 cuketu
- 1 červenou cibuli
- olivový olej
- 2 lžíce balzamikového octa
- čerstvé bylinky – tymián, rozmarýn, bazalka
- sůl
- pepř
- pár oliv na ozdobu
Jak na to
- Veškerou zeleninu dobře omyjeme. Cuketu zbavíme konců a nakrájíme na plátky. Papriku (žlutou i červenou) rozpůlíme, zbavíme jádřince a nakrájíme na širší proužky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na čtvrtky.
- Papriky i cuketu osolíme, opepříme, opravdu lehce potřeme olejem a necháme vypotit.
- Poté už se přesuneme k rozpálenému grilu. Zeleninu grilujeme asi 4 minuty z každé strany. Ale záleží především na vaší chuti, někdo ji rád křupavější, někdo naopak měkčí.
- Z ogrilovaných paprik a cukety nakrájíme rovnoměrné proužky. I s cibulí vložíme do mísy.
- Připravíme si marinádu. Do misky si nalijeme trochu olivového oleje, osolíme, opepříme, přidáme dvě lžíce balzamikového octa a vybrané bylinky.
- Takto připravenou marinádu nalijeme na zeleninu a důkladně promícháme.
- Salát z grilované zeleniny ozdobíme pár olivami.
Náš tip
Salát z grilované zeleniny si můžete ozvláštnit oblíbeným sýrem, například kozím nebo ovčím.
Zdravé krůtí špízy s dipem ze zauzené papriky
Co budete potřebovat
- 500 g krůtích prsou
- 1 balení (250 g) cherry rajčátek
- 1 až 2 cibule
- olivový olej
- sůl
- pepř
- hrst pažitky
- grilovací špejle
- NA DIP:
- 200 ml zakysané smetany (případně řeckého jogurtu)
- 2 lžičky zauzené papriky
- 2 stroužky česneku
- sůl
- pepř
Jak na to
- Krůtí prsa omyjte, osušte a nakrájejte na kostičky cca 3 × 3 cm. Do rukou si nalijte trochu olivového oleje a připravené maso jen promněte. Poté kousky masa lehce osolte a opepřete.
- Cibuli oloupejte, rozkrojte na čtvrtiny a rozdělte na jednotlivé plátky. Rajčátka důkladně omyjte.
- Na grilovací špejle napichujte střídavě všechny připravené ingredience – maso, cibule, rajče, atd.
- Špízy grilujte přibližně 10 až 13 minut.
- Během grilování si smíchejte všechny ingredience potřebné na dip – zakysanou smetanu, zauzenou papriku, prolisované stroužky česneku, sůl a pepř.
- Špízy podávejte s dipem a posypané čerstvě nasekanou pažitkou.