Tělesná analýza na osobní váze Tanita: Za pár vteřin zjistíte podíl svalů, tuku i metabolický věk

Už pouhé pomyšlení, že by si měli stoupnout na váhu, u mnoha lidí vyvolává stres. Tělesná analýza přitom může být zdrojem mnoha užitečných informací, díky nimž lze dosáhnout dobrého zdraví i kondice. Důležitý je výběr správného měřicího zařízení, které by mělo předložit více než jedno číslo. Váhy Tanita zvládají komplexní analýzu. Na jakém principu fungují a co všechno se dozvíte? 

Hledáte cenově dostupnou diagnostiku těla ve vašem městě?

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Množství nebezpečného tuku mezi vašimi orgány
 • Kolik % tuku, svalů či kostí obsahuje vaše tělo a jaké by měly být vaše ideální hodnoty
 • Kolik potřebujete denně přijmout kalorií, abyste zhubli bez jojo efektu
 • Na kolik let se cítí vaše tělo
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí

Jak chytré váhy Tanita fungují a co všechno zjistí

Nejobyčejnější tělesné váhy ukazují pouze celkovou tělesnou hmotnost. Ta však zahrnuje hned několik různých složek, přičemž důležitý je jejich poměr, nikoliv součet. O něco lépe jsou na tom levné chytré váhy, které měří množství (procento, hmotnost) svalů, tuku, tekutin a další údaje. Problém je, že nebývají s ohledem na nižší pořizovací cenu přesné a údaje jsou hodně orientační. 

Chcete-li přesné realitě odpovídající hodnoty, můžete si pořídit profesionální zařízení vhodné pro domácí použití, kde je však nevýhodou poměrně vysoká pořizovací cena, nebo jednou za čas navštívit výživovou poradnu nebo zajít do fitka, kde za menší poplatek provádí podrobnou tělesnou analýzu na profesionálních váhách, jako jsou právě váhy Tanita, které využívají technologii nazývanou bioelektrická impedanční analýza.

Co znamená bioelektrická impedanční analýza (BIA)

Tanita zařízení fungují na principu Bio-electrical Impedance Analysis, česky bioelektrické impedanční analýzy (zkráceně jen BIA). Jde o moderní metodu založenou na principu využití elektrického proudu nízké intenzity procházejícího biologickými strukturami lidského těla, aniž by jej člověk vůbec vnímal. 

Lidské tělo se totiž chová jako elektrický obvod. Jednotlivé tkáně vykazují různý odpor, což umožňuje vyhodnotit jejich množství u konkrétní osoby. Například tuková tkáň obsahuje méně vody než svalová tkáň, proud tak tukovou tkání putuje obtížněji a pomaleji.

Měření je jednoduchý a na čas nenáročný proces. Bioelektrická impedance je nejen rychlá, ale především bezbolestná a bezpečná. Byly provedeny bezpečnostní testy, které prokázaly, že jde o bezpečné přístroje a použít je lze také u těhotných žen. Obsluha zařízení navíc nepotřebuje žádné extra vzdělání, znalosti či zkušenosti.

Měřicí přístroje s technologii BIA se využívají nejen ve zdravotních zařízeních, nemocnicích a výzkumných laboratořích, ale taktéž ve výživových poradnách a fitcentrech. Někteří výrobci jako Tanita nabízí i základní přístroje vhodné pro osobní použití.

Proč je dobré znát složení svého těla

Z celkové hmotnosti nezjistíte nic kromě váhy. Nevíte, kolik z toho tvoří svalová tkáň, tělesný tuk, tekutiny a další složky. Poměr mezi nimi je zásadní a i deset lidí s totožnou hmotností může vypadat úplně jinak právě kvůli odlišnému poměru tělesných tkání, což jsou voda, svalová tkáň (bílkovina), minerální látky a tělesný tuk. 

Rozdíly ale nejsou pouze u osob se stejnou hmotností. Výrazně lépe může vypadat i člověk o několik kilogramů těžší, protože jeho tělo tvoří daleko více svalů na úkor tuku. Díky tomu tělo vypadá pevné a silné. Naopak štíhlí lidé vypadají jakoby měkce, jelikož mají nízké procento svalové hmoty, ale poměrně hodně tuku.

Hlavní důvody, proč provádět analýzu těla v pravidelných intervalech:

 • průběžná kontrola stavu tělesných hodnot pomáhá hlídat zdravotní stav a včas odhalit negativní změny důležitých funkcí či jiná skrytá nebezpečí související s vysokým / nízkým procentem tuku, nízkým obsahem vody, minerálů či bílkovin,
 • pomáhá lépe nastavit osobní stravovací a tréninkový plán s různými cíli (např. hubnutí, nabírání svalové hmoty, zlepšení kondice a sportovních výkonů),
 • zlepšení celkového zdravotního, fyzického i psychického stavu.

Určité procento tuku v těle je důležité

Stejně jako není zdravé vysoké procento tělesného tuku, potíže nastávají i při příliš nízkém množství tuku v těle, který může způsobovat zhoršenou termoregulaci, úbytek svalové tkáně, horší sportovní výkony, oslabení imunity, vyšší riziko zranění, poruchy plodnosti u obou pohlaví, u žen navíc ztrátu menstruace a vypadávání vlasů. 

Optimální množství tělesných složek u zdravých dospělých žen a mužů

Základní složkyŽenyMuži
Voda56,50 %62,4 %
Bílkoviny15,20 %16,50 %
Minerální látky5,30 %5,80 %
Tělesný tuk23 %15,30 %

Zdroj: Tanita

Doplnění: U žen je za zdravé považováno 20 až 23 % tuků, u mužů 15 až 20 %. U sportovců (hobby) bývají hodnoty o něco nižší, u žen je to zhruba 18 až 20 % a u mužů 15 až 17 %.

Jak fungují osobní váhy Tanita

Výrobcem měřicích zařízení Tanita je stejnojmenná japonská společnost, která se specializuje na výrobu lékařských i komerčních analyzátorů těla. Dle typu měřicího zařízení můžete zjistit různé údaje týkající se vaší tělesné kompozice, nejen procento tuku, svalů a vody.

Váhy Tanita patří mezi jedny z nejpřesnějších měřicích zařízení, jelikož využívají výše popsanou bioelektrickou impedanční analýzu, přičemž elektrický odpor neboli impedanci měří ne na jedné, ale na dvou frekvencích: 

 • nízké frekvence se zaměřují na vnější buněčné membrány, 
 • vyšší frekvence pronikají i do buněčné membrány. 

Zařízení jsou schopná velmi přesně změřit množství extracelulární, intracelulární a celkové vody v organismu. Znalost procentuálního podílu vody může lidem pomoci udržovat správnou hladinu hydratace, poukázat na možná zdravotní rizika týkající se dehydratace či vzniku otoků, což ocení nejen lidé, kteří si přejí zhubnout a zlepšit své zdraví, ale i podle tohoto výzkumu fyzicky aktivní lidé.

Další výhodou moderních zařízení je možnost propojení chytré váhy s mobilním telefonem, sportovními hodinkami či mobilní aplikací My Tanita, které jsou k dispozici pro Android i iOS.

NÁŠ TIP: Kromě analyzátorů Tanita se hodně využívají měřicí zařízení InBody a Bodystat.

Co se dozvíte z komplexní analýzy Tanita

Kromě toho, že Tanita měří množství a podíl tělesných tkání v těle (svaly, tuk, voda), některé pokročilé modely zvládají analyzovat rozložení tuku a svalové hmoty segmentálně, tedy zvlášť v pravé a levé ruce a pravé a levé noze.

Klíčové ukazatele, které lze zjistit měřením na zařízení Tanita:

 • celková hmotnost,
 • bazální metabolická spotřeba (BMR): hodnota minimální energie, kterou tělo potřebuje v klidovém stavu, aby mohlo vůbec fungovat,
 • metabolický věk: metabolický věk se může od reálného věku lišit směrem nahoru i dolů,
 • denní příjem kalorií (DCI): doporučený denní kalorický příjem pro udržení tělesné hmotnosti (součet kalorií BMR) a kalorické spotřeby při běžné denní aktivitě a termogenezi,
 • procento tělesného tuku: množství tělesného tuku v poměru k tělesné váze,
 • hodnota útrobního (viscerálního) tuku,
 • procento svalové hmoty: hmotnost svalové tkáně v těle,
 • procento kostní hmoty: hmotnost kostní tkáně zahrnující kostní minerály,
 • procento celkové vody v těle: voda tvoří nadpoloviční hmotnost těla, nebo by aspoň měla,
 • kvalita svalů: poukazuje na kvalitu svalů, která je vyšší u mladších jedinců a osob, která pravidelně cvičí,
 • skóre svalů: čím vyšší, tím více svalové hmoty.

Jak měření na vahách Tanita probíhá

Ani profesionální váhy nemusí být přesné na 100 %. Dle výzkumu se míra chybovosti u pokročilých bioimpedančních vah pohybuje v rozmezí 3,8 až 5 % tělesného tuku. Abyste z měření získali maximálně přesné hodnoty, je třeba dodržovat zásady správného měření. 

Výsledné hodnoty může ovlivnit už špatné či nepřesné vyplnění základních vstupních údajů (pohlaví, věk a výška). Stačí zadat o rok nižší věk a o několik centimetrů odlišnou výšku od skutečnosti a získané hodnoty budou mít jiný výklad.

Měření krok za krokem

Ideální dobou pro vážení je ráno na lačno. Pokud to není ve vašich silách, snažte se alespoň dodržovat stejné podmínky (denní doba, pitný režim, jídlo atd.) a před měřením nejezte a nepijte zhruba jednu až dvě hodiny. Alkoholu se vyhněte úplně. Ženám se nedoporučuje provádět analýzu během menstruace.

V den analýzy si neplánujte intenzivní tréninky. Nevažte se po sportovním výkonu, ani po větším jídle. Dbejte na pitný režim průběžně, abyste při vážení nebyli dehydratovaní. Těsně před vážením si odskočte na toaletu.

Samotná analýza se provádí naboso bez bot i ponožek, ideálně jenom ve spodním prádle. Doma se nestyďte a važte se nazí. Chodidla (pokud má daný model držadla i pro ruce, tak i dlaně) musí být čistá a suchá. Špinavá chodidla, ponožky nebo silonky, mastné ruce mohou ovlivnit vodivost elektrického proudu. Před analýzou se ani nemažte žádným krémem.

Jak často chodit na měření

Záleží na tom, co od detailní tělesné analýzy očekáváte. Pokud jste víceméně spokojení, ale chcete mít o svém těle dobrý přehled, případně si přejete provést jen drobné změny, stačí na analýzu zajít jednou za čas.

Pokud jste ale se současným stavem svého těla významně nespokojeni a analýza vám má pomoci jeho složení změnit, má smysl absolvovat častější kontrolní měření. Dle počátečního stavu může být žádoucí chodit na analýzu každý měsíc, čtvrtletně nebo jednou za půl roku. 

Tělesná analýza pomůže zhubnout, nabrat svaly i zlepšit zdraví

Zjištění přesné tělesné kompozice umožňuje snáze a lépe nastavit individuální stravovací a tréninkový plán s ohledem na vaše cíle. Může vám pomoci lehce upravit životní styl, abyste se cítili zdravěji, fit a plní energie, a je to velmi účinný pomocník při redukci hmotnosti, zejména tukových zásob, nebo naopak v případě snahy o nabrání svalové hmoty.

Díky lepší znalosti těla si dokážete vytvořit efektivní redukční (nabírací) plán, který zahrnuje cvičení i jídelníček. Díky kontrolnímu měření snadno zjistíte, zda funguje či jsou potřeba další úpravy. Čísla nelžou. Když se výsledky nedostavují, jednoduše změníte strategii.

Analýza těla však není určena jenom pro jedince, kteří redukují svou hmotnost nebo se snaží vybudovat větší svalový objem. Ani normální váha a štíhlá postava nejsou zárukou zdravých hodnot. Pravidelné měření pomáhá tělo dostat pod kontrolu.

Pro koho není měření na vahách Tanita vhodné

Měření na vahách fungujících na principu bioelektrické impedanční analýzy není vhodné pro osoby, které mají voperovaný kardiostimulátor nebo jiný elektronický implantát. Elektrický proud by při průchodu tělem mohl negativně ovlivnit jeho fungování. 

Opatrnost je doporučována i těhotným ženám, zejména v prvním trimestru, byť nejsou známa žádná zdravotní rizika. Nicméně s ohledem na fyziologické změny, k nimž v období těhotenství dochází, nemusí být výsledky tělesného měření přesné.

Dále není analýza doporučována:

 • během nemoci či úrazu bez doporučení lékaře.
 • v době menstruačního cyklu, protože ovlivňuje množství vody v těle.
 • pokud je znemožněn kontakt minimálně s jednou z elektrod (například kvůli sádře).

Tanita nabízí váhy pro domácí i profesionální využití

Nabídka tělesných analyzátorů od výrobce Tanita zahrnuje několik typů, které se liší konstrukcí i množstvím funkcí. Levnější a menší modely jsou určené pro osobní (domácí) použití, větší, pokročilejší a draží modely pro komerční (poradci, trenéři) a profesionální využití (zdravotnická zařízení, ordinace, laboratoře). Samozřejmostí je možnost propojení váhy s mobilním telefonem.

Osobní váhy

Jsou jednoduché, nevelké a cenově dostupné. S jejich pomocí si můžete doma pravidelně měřit poměr svalů, tuku a vody a hlídat si složení těla. První použití si vyžádá vyplnění pohlaví, věku a výšky. Tyto údaje musí být přesné. Čím je model novější a dražší, tím detailnější informace o svém těle získáte.

Tanita nabízí zhruba 15 modelů osobních vah od zhruba 1 599 Kč až do 13 299 Kč. Na výběr jsou modely se 4 či 8 elektrodami, modely měřicí jenom celé tělo i jednotlivé části (segmentální měření). 

Nejlépe, co se týče množství funkcí a přesnosti měření vychází tyto tři osobní váhy:

Profesionální tělesné analyzátory 

Profesionální váhy mívají robustnější konstrukci a poskytují větší množství údajů. Jsou vybaveny rukojeťmi pro ruce, aby výsledné měření bylo co nejpřesnější. Splňují přísné normy a jsou určené i pro velmi časté používání. Součástí vybavení je výstup pro PC a některé modely mají vlastní integrovanou tiskárnu.

Využívají se ve zdravotnických zařízeních, ordinacích nutričních terapeutů, dietologů, obezitologů a výzkumných laboratořích. Jsou běžné i ve fitness centrech a ve výživových poradnách, kde poradcům a trenérům slouží pro účely odborného řízení hmotnosti, výživy i sportu jejich klientů.

Porovnání vybraných vah Tanita z hlediska funkcí:

MC-980 MAMC-780 MADC-430 DC-360
Hmotnostanoanoanoano
BMIanoanoanoano
BMRanoanoanoano
Celková voda v kg a %anoanoanoano
Mimobuněčná / vnitrobuněčná tekutinaanoanonene
Tělesný tukanoanoanoano
Útrobní tukanoanoanoano
Tučná tkáňanoanoanoano
Netučná tkáňanoanoanoano
Svalová hmotaanoanoanoano
Kostní hmotaanoanoanoano
Hodnocení fyzické kondiceanoanoanoano
Metabolický věkanoanoanoano
Rozsah cílových hodnotanoanoanoano
Stanovení cílových hodnotanoanoanoano
Segmentální analýza anoanonene

Zdroj: Tanita.cz

Kam se na měření objednat, na co dát pozor a kolik to stojí

Službu podrobné tělesné analýzy (nemáte-li váhu pro osobní použití doma) poskytují:

 • výživoví poradci, 
 • osobní trenéři, 
 • fitness centra,
 • soukromé ordinace a zdravotnická zařízení (nutriční terapeuti a specialisté, dietologové, obezitologové a další).

Obvyklá cena se pohybuje kolem 500 Kč, záleží ale na poskytovateli. Může to být méně i více. Některá fitness centra mohou nabízet měření jednou za půl roku či ročně zdarma, zakoupíte-li si permanentku. Podobné je to u i poradců, pokud využijete další služby. Otázka je, zda o další služby máte zájem (vždy to bude dražší než analýza). Dejte si velký pozor na nekvalitní výživové poradce, kteří vám nechtějí ani tak adekvátně poradit, ale spíš prodat předražené výživové doplňky.  

Před objednáním si také zjistěte, jaký konkrétní model váhy Tanita k měření používají. Od toho se totiž odvíjí, co všechno se o svém těle dozvíte. Ideální je, aby kromě měření tuku, svalů a vody a dalších standardních hodnot zařízení zvládalo segmentální měření zvlášť pro končetiny a trup.

Závěrečné shrnutí: Díky analýze těla můžete dosáhnout lepších výsledků

 • Jednoduchá a bezbolestná tělesná analýza umožňuje během okamžiku změřit klíčové zdravotní ukazatele. 
 • Lépe poznáte své tělo a naučíte se vyladit svůj životní styl, abyste se cítili v dobré fyzické kondici a zdravější. Můžete sledovat dopady nastavených změn a ujistit se tak, že jste zvolili správný směr. 
 • Sledováním podílu svalové hmoty, tuku a bazálního metabolismu můžete vylepšit svůj tréninkový plán, nabrat svaly, zhubnout tuk, zvýšit sportovní výkony a  předcházet zdravotním omezením spojeným s nadváhou.

Od Bc. Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.