Dostalo vaše dítě zimnici, vysokou horečku, stěžuje si na bolest hlavy, špatně se mu polyká a bolí ho v krku? Je mu na zvracení a jazyk má typický bělavý povlak? Zvlášť pokud je váš potomek ve věkové skupině mezi 2 a 12 lety, může se jednat o spálovou angínu. Typické „dětské“ vysoce infekční onemocnění.
Co je to spálová angína?
Streptokok typu A, který nemoc způsobuje, se přenáší kapénkami (kašlem, ale i z nádobí, povlečení, prachem…) a šíří se především v dětských kolektivech a rodinách s malými dětmi. Jeho výskyt podléhá v ČR povinnému hlášení. Děti, které přišly do styku s nemocným, musí být doma v izolaci. Ročně se v ČR objeví mezi 3 a 5 tisíci případů spálové angíny, nejčastěji v chladnějším ročním období (zima, časné jaro). Inkubační doba nemoci je 2 až 5 dní a nemocný je infekční v inkubační době a asi dva dny po propuknutí nemoci.
Příznaky spálové angíny
K hlavním příznakům spálové angíny patří vyrážka (spálový exantém). Světle červené jemné pupínky se objeví nejdřív v podbřišku, pak postupují na hrudník, do vnitřních stran stehen, boků a záhybů (loketní a podkolenní jamky). Vyrážka vynechává obličej, naopak kolem úst je pokožka výrazně bledší. Když místo s vyrážkou zmačknete, ztratí barvu. Tu naopak získává jazyk po oloupání povlaku se zbarví do typické malinové.
Příznaky, které nemoc provází
Nemoc provází horečka, zimnice, zduřelé uzliny, oteklé mandle, potíže s polykáním, bolest břicha, někdy slabost a zvracení.
S čím si můžete spálu splést?
Diagnózu by měl provádět lékař. Před stanovením diagnózy se obvykle dělají testy krve a výtěr z krku. Než se k diagnóze dostanete, může vás zmást:
- virový exzantém
- vyrážka způsobená vnějším působením
- zarděnky a spalničky
Léčba spály
Při prvním podezření je nutná návštěva lékaře. Ten provede výtěr z krku pro určení původce onemocnění. Spála se léčí antibiotiky (nejčastěji penicilinem, někdy erytromycinem, tetracyklinem), horečka se tlumí paracetamolem, úlevu krku dodají kloktadla a pastilky. Pomůže čaj z břízy, máty, přesličky a lékořice.
Dbejte na dostatek tekutin, zvlášť u menších dětí! Doporučuje se klid na lůžku minimálně týden, další týden na rekonvalescenci. Vzhledem k tomu, že naše tělo si vytváří protilátky pouze na typ streptokoka, který nemoc způsobil, může se opakovat. Dobrá zpráva je, že již po několika dnech je nemocným lépe a celkově průběh spály nebývá dramatický.
K antibiotikům přidejte probiotika
Antibiotika dokáží velmi snadno rozbít běžný režim střevní mikroflóry a oslabit imunitu. Proto doporučujeme využít probiotika. Dávejte si pozor však na řádné dávkování – probiotika by antibiotika zničila (musí být alespoň 2 hodinový odstup mezi sebou).
Miminka i těhotné v bezpečí
Maminky dětí do pěti měsíců mohou být v klidu, spála se u nich nevyskytuje. Těhotným v případě nákazy bakterie nijak neohrozí plod, spíš je třeba řešit vysokou horečku, pokud by se vyskytla. Tu je nutné srazit co nejdříve, je pro miminko daleko nebezpečnější.