Rakytníkový olej je oblíbeným přírodním produktem na vlasy a pokožku a často se přidává do volně prodejných kosmetických přípravků, jako jsou šampony a krémy na obličej. Ty představují jednoduchý a snadný způsob, jak jej vyzkoušet. Pokud hledáte větší všestrannost, kupte si olej samostatně, abyste ho kromě používání na vlasy a pleť mohli přidat i do svého jídelníčku.
Rakytník – posvátné ovoce Himalájí
Rakytníkový olej se již tisíce let používá jako přírodní lék na různé nemoci. Získává se z plodů, listů a semen rostliny rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides), což je malý keř, který se hojně pěstuje v Evropě i v Asii. Preferuje slunná stanoviště, u nás se pěstuje převážně jako okrasná dřevina, ačkoli mnoho lidí z jeho plodů připravuje i lahodnou marmeládu či sirup.
Daří se mu i ve vysokých nadmořských výškách v severozápadní části Himálaje. Někdy je označován jako posvátné ovoce Himálají a je oblíbeným lékem v ájurvédské a tradiční čínské medicíně. Říká se, že přináší zdraví prospěšné účinky od zářivějších vlasů a pokožky až po nižší riziko rakoviny a srdečních onemocnění. Rakytníkový olej můžete nanášet na kůži nebo užívat perorálně.
Prospěšné látky v rakytníku
Rakytník řešetlákový je bohatý na různé vitamíny, minerály a prospěšné rostlinné látky. Je plný antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před stárnutím a nemocemi, jako je rakovina a srdeční choroby.
Jeho plody jsou obzvláště bohaté na vitamíny A, C, K a E. Obsahují také značné množství železa, vápníku, hořčíku, draslíku, mědi a zinku. Semena a listy jsou navíc plné fytosterolů, rostlinných sloučenin, které, mimo jiné, blokují vstřebávání cholesterolu ze stravy. Rakytníkový olej lze získat ze semen nebo plodů rakytníku řešetlákového a je považován za nejcennější složku rostliny. Vyrábí se buď lisováním, macerací nebo extrakcí pomocí oxidu uhličitého.
TIP: Rakytníkový sirup: Proč ho pít a jak si ho připravit?
Vliv rakytníkového oleje na pokožku
Rakytníkový olej se k ošetření pleti používá již po staletí. Díky vysokému obsahu prospěšných látek chrání celistvost pokožky a podporují její obnovu. Rakytníkový olej je také bohatý na kyselinu palmitoolejovou, což je typ tuku přirozeně se vyskytující v lidské kůži, který lze využít k léčbě popálenin a podpoře hojení ran.
Je také dobrým zdrojem kyseliny linolové, omega-6 mastné kyseliny, která je nejhojněji zastoupenou mastnou kyselinou v lidské kůži. Tato kyselina má velmi pozitivní vliv na pokožku postiženou akné a lupénkou. Kromě kyseliny linolové obsahuje rakytníkový olej i další omega-6 mastné kyseliny, například kyselinu gama linolenovou, která zmírňuje ekzematické projevy. Sloučeniny v rakytníkovém oleji také slibně chrání pokožku před škodlivými účinky slunečního UV záření.
Ze všech výše zmíněných důvodů asi nikoho nepřekvapí, že se rakytníkový olej často přidává do různých krémů a emulzí proti stárnutí nebo vráskám. Je také běžnou složkou výrobků určených k ošetření suché a podrážděné pokožky.
TIP: Rakytníkový čaj
Účinky rakytníkového oleje při vnitřním užívání
- Prospívá srdci – rakytníkový olej může pomoci vašemu srdci tím, že snižuje krevní tlak, zlepšuje hladinu cholesterolu a chrání před krevními sraženinami.
- Snižuje hladinu cukru v krvi – rakytníkový olej pomáhá zlepšit sekreci inzulínu, citlivost na inzulín a hladinu cukru v krvi, což může chránit před cukrovkou 2. typu.
- Posiluje imunitu – rakytníkový olej je bohatý na prospěšné rostlinné sloučeniny, jako jsou flavonoidy a antioxidanty, které pomáhají tělu v boji proti infekcím.
- Podporuje funkci jater – rakytníkový olej přispívá k normalizaci hladiny jaterních enzymů a žlučových kyselin, snižuje také koncentraci aflatoxinů v játrech.
- Pomáhá chránit před rakovinou – sloučeniny jako flavonoidy a antioxidanty v rakytníkovém oleji mají pravděpodobně protirakovinné účinky. Rakytník je například bohatý na kvercetin, flavonoid, který podle všeho pomáhá ničit rakovinné buňky. Studie byly ale zatím prováděny jen na zvířatech.
- Zlepšuje trávení – výzkumy na zvířatech naznačují, že rakytníkový olej může pomáhat při prevenci a léčbě žaludečních vředů.
- Zmírňuje příznaky menopauzy – prospěšné látky v rakytníku omezují vysychání pochvy a fungují jako účinná alternativní léčba pro ženy po menopauze, které nemohou užívat estrogen.
- Pomáhá při syndromu suchého oka – jedna studie spojila denní užívání rakytníku se snížením zarudnutí a pálení očí.
- Zlepšuje vzhled vlasů – rakytník obsahuje malé množství lecitinu, což je druh tuku, který z vlasů odstraňuje přebytečnou mastnotu. Může také pomoci opravit poškozené vlasy a obnovit jejich pružnost.
- Co se týče nežádoucích účinků rakytníkového oleje, žádné nejsou známy.