Proč je důležitá správná vlhkost v bytě

Plísně v bytě nejsou náhoda, jde o důsledek přebytečné vlhkosti, která se v zimě sráží na nejstudenějších místech. Těmi jsou nejen okna, ale také nezateplené zdi. Proto je třeba správně větrat a zaměřit se na redukci nadměrné vlhkosti v bytě.

Proč hlídat vlhkost v bytě

Vysoká vlhkost v bytě se může vyskytnout jak u novostaveb, tak u domů a bytů po rekonstrukci. V obou případech může být nebezpečná, protože v jejím důsledku se mohou objevit nebezpečné plísně, které škodí našemu zdraví. Když vyměníme stará okna, kterými protahovalo za nová, která byt utěsní, zůstane vlhkost v interiéru. Kondenzace vody na oknech je pak známkou toho, že bychom měli pravidelně a účinně větrat. Jde o prevenci toho, aby se vlhkost nesrážela na nezateplených stěnách domu. Orosená okna zevnitř se dají otřít, ale spory plísní, které vzniknou na zdi není snadné odstranit bez chemického nebo stavebního zásahu.

Vysoká vlhkost je i problémem novostaveb, které mohou vysychat ještě několik měsíců po nastěhování. Pokud není v bytě rekuperace, pak rosení oken v novém bytě je opět známkou nadbytečné vlhkosti. Měli bychom se tak zabývat tím, jak změřit vlhkost vzduchu v bytě.

Vlhkoměr pomůže hlídat vlhkost

S novými okny v bytě po rekonstrukci i v novostavbě je potřeba se sžít. Proto je dobré pořídit si vlhkoměr s teploměrem a sledovat zejména slabá místa. Tedy místa, kde vzniká plíseň a vlhkost v bytě se může srážet, typicky koupelny, ochlazované zdi domu, u kterých je blízko přistavený nábytek atd. Problémem jsou i místnosti s velkým množstvím květin, akváriem a kuchyně.

Správná vlhkost v bytě by neměla překročit 50% relativní vlhkosti při teplotě 20-21 st. Celsia. Cestou, jak snížit vlhkost v bytě je především správné a účinné větrání, ale také správné návyky celé rodiny. Když je teplo, může být otevřená ventilace a vlhkost odchází, ale abychom potlačili rosení oken v zimě je potřeba vědět, jak správně větrat.

TIP: Pro snížení vlhkosti může sloužit také odvlhčovač

Větrání je levná a účinná prevence před vznikem plísní

V domech, kde není rekuperace je větrání současně i jediným způsobem, jak účinně bránit rosení plastových oken, ale nejenom jich. Dřevěná okna, která jsou dlouhodobě v prostředí se zvýšenou vlhkostí mohou být po čase zničena mnohem více než ta plastová.

Nezapomínejte, že v zimě byste měli správně větrat tak, že na několik minut otevřete okno dokořán. Nebojte se otevřít ani když je venku po nulou. Otevřené okno se obvykle zamlží i zvenku, až zamlžení zmizí, je to tak akorát okno zavřít. Za těch několik minut unikne přebytečná vlhkost, vzduch se vymění, ale nedojde k prochlazení stěn a nábytku.

Takové vyvětrání tak současně pomůže k maximální úspoře za teplo. V zimě nepoužívejte ventilaci nebo mikroventilaci. Ty totiž nezajistí rychlou a dostatečnou výměnu vzduchu, naopak může dojít k prochlazení ostění, které je ještě náchylnější k výskytu plísní.

TIP: Decentrální rekuperace vzduchu – větrejte bez otevřeného okna

Cestou ke správnému větrání jsou návyky jako po ránu vytáhnout v ložnici žaluzie, otevřít okno dokořán a pořádně vyvětrat. V koupelně a kuchyni používat odsavače par. Po koupání pořádně vyvětrat, nesušit v bytě prádlo atd. Když víte, jak účinně bojovat s přebytečnou vlhkostí v interiéru, ušetříte nejen za teplo, ale hlavně předejdete ohrožení zdraví, které mohou plísně představovat.   

TIP: Jak vybrat odvlhčovač vzduchu?

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.