Většina lidí už se těší na teplé letní dny plné sluníčka. Je třeba si ale uvědomit, že vysoké teploty přináší i možná zdravotní rizika, která by se neměla podceňovat. Důležitá je prevence a znalost problémů, které mohou nastat.
- Vyčerpání z horka
- Přehřátí organismu
- Úpal
- Úžeh
- Šok z přehřátí
- Křeče z horka
- Jak předejít přehřátí organismu?
Vysoké teploty mohou vyvolat:
- vyčerpání z horka,
- úpal,
- úžeh,
- šok z přehřátí,
- křeče z přehřátí.
Příčinou těchto problémů bývá vysoká tělesná teplota a dehydratace způsobená pobytem v horkém prostředí.
Skupiny lidí, které jsou k přehřátí náchylnější :
- senioři,
- lidé s chronickými chorobami,
- malé děti,
- lidé, kteří nejsou zvyklí na pobyt v horkém prostředí.
K přehřátí organismu často dochází na různých masových akcích, kde je nedostatečný přísun čerstvého vzduchu nebo v dopravních prostředcích. Pokud je to možné, zdržujte se v prostorách a dopravních prostředcích, kde je klimatizace a stín. K přehřátí organismu může dojít také při opalování v nevhodnou denní dobu.
Vyčerpání z horka
Vyčerpání z horka se může projevit až po několika dnech po vystavení těla vysokým teplotám. Organismus reaguje na vysokou ztrátu vody a minerálů. U sportovců dochází k vyčerpání horkem při velkém zatížení a výsledkem je nadměrné pocení, u starších lidí naopak vyčerpání z horka nasvědčuje suchá a horká kůže.
Příznaky
- Slabost,
- rychlý a slabý puls,
- povrchové rychlé dýchání,
- svalové křeče,
- nevolnost,
- zvracení a průjem,
- nadměrné pocení,
- vlhká studená kůže,
- závratě, někdy až mdloby,
- bolesti hlavy,
- při prudkém pohybu může dojít ke ztrátě vědomí.
První pomoc při vyčerpání horkem
Postižená osoba by měla být ochlazena přesunutím do stínu nebo chladné klimatizované místnosti.
Následně je potřeba doplnit do těla ztracené minerály a vodu – po malých dávkách. Při zvracení či průjmu lze přidat do litru vody jednu lžičku kuchyňské soli. Pro úlevu od křečí pomůže masáž postiženého svalstva. V extrémních případech, kdy je vyčerpání z horka tak velké, že upadá postižený do bezvědomí, přivolejte lékařskou pomoc.
Vyčerpání z horka může vést až k celkovému přehřátí organismu.
Přehřátí organismu
Úpal a úžeh – dvě nemoci z přehřátí, které jsou si podobné a lidé je těžko umí odlišit. Přehřátí je reakce organismu, obvykle při dlouhodobém pobytu na slunci – v některých případech i několik dní poté! Mezi nejohroženější skupiny patří děti, těhotné a kojící ženy, senioři, nebo osoby s vysokým krevním tlakem či kardiovaskulárními problémy.
V případě rizikových skupin je doporučeno zdržovat se prostorech s klimatizací, stínu, a pokud to je možné, v průběhu dne se ochlazovat (chladná sprcha, mlha z rozprašovače na zahradě apod.).
Úpal
V případě úpalu se jedná o celkové přehřátí organismu. Nemusí být nutně způsoben pobytem na slunci nebo parném letním počasím. Nejčastěji k úpalu dochází v důsledku pobytu v místnostech, kde jsou teploty vysoké a není zajištěn dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Dochází k selhání termoregulačního centra v mozku, tělo není schopno se samo ochladit.
K nejlepší prevenci patří klimatizované pracovní prostředí. Nutno podotknout, že v případě opravdu horkých dní zákoník práce nařizuje, aby zaměstnavatel v případě překročení konkrétních teplot (dle typu provozu) zřídil běžné (voda z kohoutku) a ochranné nápoje (nad 34°C v kanceláři). Prozkoumejte více o pitném režimu na pracovišti.
Příznaky úpalu
- Bolest hlavy,
- horečka (40 °C a více),
- nevolnost,
- zvracení,
- suchá kůže bez potu,
- zrychlené dýchání,
- mdloby,
- svalové křeče,
- zmatenost,
- poruchy zraku a sluchu,
- ztráta vědomí.
První pomoc
V první řadě je potřeba snížit tělesnou teplotu postiženého přesunutím ho do stínu nebo do vychlazené místnosti. Pohodlně ho usadit a podložit mu nohy. Důležité je zbavit tělo přebytečných oděvů, které by mohly ochlazování zabraňovat. Výbornou pomocí je mokrý ručník na čelo a koupel nohou ve studené vodě.
Po ochlazení je potřeba přehřátému tělu dodat ztracené minerály (iontové nápoje, minerální vody, sladký čaj). Tekutiny by neměly být příliš studené a postižený by je měl pít po menších dávkách.
Úžeh
Úžeh je podráždění mozku a jeho blan v důsledku dlouhého pobytu na slunci při tropických teplotách. Úžehem jsou nejvíce ohroženi senioři a malé děti, ale nevyhne se mu ani zdatný dospělý člověk.
Příznaky úžehu jsou velmi podobné jako u úpalu, ale mohou se objevit se zpožděním až několika hodin, často až v noci. Člověk s úžehem má často spálenou kůži.
První pomoc při úžehu je totožná s první pomocí při úpalu. Pokud má postižený spálenou kůži, ošetřete ji krémem s obsahem panthenolu, který kůži zchladí a podpoří její hojení.
Šok z přehřátí
Jedná se o formu hypovolemického šoku v důsledku přehřátí organismu a velké ztrátě tekutin a minerálních látek. Obvykle je šok doprovázen vysokou horečkou (až 40°C), zrychleným tepem nebo zvracením.
Příznaky šoku z přehřátí organismu
- Bolest hlavy,
- nevolnost,
- závratě,
- studený pot,
- bledá kůže,
- zrychlený puls,
- zvýšená tělesná teplota.
První pomoc = v první řadě je nutné postiženého uložit do protišokové polohy a začít ho ochlazovat a podávat mu slanou vodu. U šoku z přehřátí je nezbytná intravenózní léčba, proto je potřeba zabezpečit převoz postiženého do nemocnice.
Křeče z horka
Následkem nadměrného pocení tělo ztrácí vodu a ionty a mohou se objevit křeče v oblasti břicha a končetin. Často se křeče mohou objevit při fyzické námaze.
První pomoc
Ukončení fyzické aktivity, přesun postiženého do stinného místa a doplnit tekutiny (iontové nápoje, minerální vody, sladký čaj). Od křečí lze ulevit promasírováním svalů.
Jak přehřátí organismu předejít?
- Dodržujte pitný režim – obecně se doporučuje přijmout denně 35 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Při zvýšené fyzické aktivitě je nutno příjem ještě navýšit. Vhodnými nápoji jsou čistá voda, minerální voda nebo bylinné čaje.
- Přes poledne (cca od 11 do 14 hodin) se vyhýbejte pobytu na přímém slunci.
- Noste pokrývku hlavy.
- Oblékejte se do světlých barev a příjemných, vzdušných materiálů.
- Udržujte tepelnou rovnováhu krátkým sprchováním vlažnou vodou 2-3x denně a zdržujte se spíše v mírně klimatizovaných prostorech
- Omezte konzumaci alkoholu, těžkých jídel a nápojů s kofeinem.
Jak jste jistě z článku pochopili, mezi největší prevenci proti problémům z přehřátí patří instalace klimatizace. Kromě zpříjemnění pracovního prostředí je u klimatizačních jednotek obvykle možné:
- přidat prachový filtr nebo celý systém filtrace (katechýnový, HEPA, filtr s vitamínem C nebo filtr s částečkami stříbra)
- přidat plasma-iontový generátor pro čištění vzduchu ozonem
Klimatizování má samozřejmě i svá úskalí – jako cokoli jiného. Při výrazném snížení teploty oproti venkovnímu ovzduší může dojít k prostydnutí (rýma, bolest v krku nebo bolest hlavy). Při dlouhodobém pobytu v chladných prostorách se vaše tělo může začít obalovat vrstvou podkožního tuku (není nutně problém klimatizace, ale obecně chladných prostor).
Víte, že horko nedělá dobře jen lidem, ale i vašim domácím mazlíčkům? Mrkněte na tipy, jak se postarat v teplých dnech o vašeho čtyřnohého hafíka.