Pojištění při sportování: Která pojistka se vám vyplatí?

Asi se shodneme na tom, že sport s sebou přináší zvýšené riziko úrazu (pokud se tedy nevěnujete šachům). Amatérští i profesionální sportovci by tak rozhodně neměli zanedbat vhodné pojištění, které nejen zajistí úhradu na léčbu a pobyt v nemocnici, ale zároveň pomůže krýt ušlé příjmy. Pokud stále trochu tápete, jak je to s pojištěním úrazů při sportu, odpověď najdete v následujících řádcích. Prozradíme vám, co vše kryje úrazové pojištění, či na co dát pozor při sportování v zahraničí.

Úrazové pojištění 

Přestože případnou zdravotní péči po zranění v tuzemsku nemusíme díky povinnému zdravotnímu pojištění řešit, je třeba myslet především na případnou pracovní neschopnost a z ní plynoucí ušlé zisky. Z toho důvodu je vhodné při pravidelném provozování nějakého sportu uzavřít zejména úrazové pojištění, které kryje náklady nejen při nejrůznějších nehodách, ale právě také při sportu. 

Nabídka úrazového pojištění je dnes opravdu široká. Oblíbené jsou zejména dlouhodobé pojistky, případně úrazové pojištění zahrnuté v životním pojištění. Pokud sport provozujete jen několikrát do roka, případně vyrážíte za sportem do zahraničí, zvolit můžete také krátkodobé úrazové pojištění. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomínejte si podobně jako v případě cestovního pojištění pečlivě projít seznam sportů, které daná pojistka kryje. Jak se dozvíte dále v článku, některé sporty jsou řazeny mezi rizikové, extrémní, či dokonce nepojistitelné, od čehož se odvíjí typ pojistného produktu a jeho cena.

Cestovní pojištění

I v případě, že máte zřízené úrazové pojištění (ať už krátkodobé či dlouhodobé), při cestě za sportem do zahraničí rozhodně nezapomínejte na cestovní pojištění. Zatímco úrazové pojištění vám pomůže kompenzovat ušlý příjem v důsledku léčby a rekonvalescence, cestovní pojištění pokryje přímé náklady na léčbu v zahraničí, tedy například převoz do nemocnice či léky. 

Pokud se chystáte provozovat běžné rekreační sporty, jako je například jízda na silničním kole, běh, plavání, jízda na bruslích či míčové hry, vystačíte si zpravidla se základním cestovním pojištění. S těmito sporty se zpravidla nepojí zvýšené riziko úrazu nebo zranění, a není tak třeba připlácet za připojištění. Pozor, například ani někteří zprostředkovatelé nezahrnují v ceně pobytu pojištění.

Připojištění na rizikové a extrémní sporty

Jinak se to má v případě, že se chystáte provozovat nebezpečnější sport. Ačkoliv neexistuje jednotný seznam rizikových a extrémních sportů, většina pojišťoven nabízí speciální připojištění na rizikové a extrémní sporty. Před uzavřením pojistky se tak nejprve ujistěte, že daný pojistný produkt zahrnuje sport, kterému se budete v zahraničí věnovat. Obecně lze mezi rizikové sporty zařadit:

 • Skateboarding,
 • Jachting,
 • Jízda na horských kolech,
 • Lyžování mimo vyznačené sjezdovky,
 • Skialpinismus, 
 • Bojové sporty,
 • Surfing,
 • Windsurfing,
 • Atletika či běhání
 • Zapomenout však nemůžeme ani na rizikové sporty, které jsou zpravidla samostatnou kategorií:
 • Paragliding,
 • Akrobatické lyžování,
 • Letecké sporty,
 • Potápění ve větší hloubce,
 • Závod Spartan Race.

Nepojistitelné sporty

Poslední kategorií jsou tzv. nepojistitelné sporty. Sem patří skutečně nebezpečné aktivity, na které vás většina pojišťoven zkrátka nepojistí. Pokud přece jen najdete pojišťovnu, která pojištění na tyto sporty nabízí, je obvykle nutné počítat s vysokou cenou pojistky. Do této kategorie řadíme například nejrůznější expedice, potápění pod ledem či lov exotické zvěře.

Pojištění profesionálních sportovců a klubů

Pokud jste profesionální sportovec v klubu, úrazové (případně také cestovní) pojištění pravděpodobně uzavírá váš sportovní klub. Pojistné produkty a jejich podmínky jsou v těchto případech přizpůsobené profesionálním sportovcům, pro které může dlouhodobější zranění představovat kompletní výpadek příjmu. Případné pojistné plnění je obvykle vyplaceno klubu či svazu, který ho následně vyplatí samotnému sportovci.

Na co nezapomínat při uzavírání pojistky

Ať už mluvíme o úrazovém či cestovním pojištění, při výběru pojišťovny a pojišťovacího produkty jsou kromě zahrnutých sportů klíčové především limity pojistného plnění. Tedy maximální částky, které budou v případě zranění či úrazu vypláceny. Toto číslo rozhodně nepodceňujte – přestože s výškou pojistných limitů roste také cena, pojistné limity by měly být schopné pokrýt náklady na léčbu a případnou ztrátu příjmu.

Zdroje: https://www.duofinance.cz/zivotni-pojisteni


Přečtěte si také

Od Petr Krauz

Amatérský sportovec se skromnými výsledky, milovník zdravé výživy a kroket s tatarkou. Mimo jiné také SEO konzultant na volné noze, majitel webu Krauzovinacestách.cz a zakladatel projektu Marketingová-Plzeň.cz // Instagram | LinkedIn | Facebook