Péče o tetování – jak se starat o tetování?

Chystáte se do tetovacího salónu a přemýšlíte, co vše budete na péči o tetování potřebovat? Poradíme, jak se o něj postarat a jaké produkty si pořídit, aby byl motiv stejně tak krásný jako v den, když jste odešli z tetovacího studia.

Návodů na péči o tetování existuje spousta a každý rok se vynoří nějaký nový. Zatímco někteří tatéři preferují hojení nasucho, jiní zase používají speciální fólie, které by se prvních pět dní neměly vůbec sundávat. Tyto způsoby bohužel nejsou zrovna dvakrát šťastné. V prvním případě se pravděpodobně udrbete a možná i strhnete strup s barvou. V druhém se zase pokožka dusí a dochází k množení mikrobů.

Doporučujeme proto následovat konvenční způsob, který doporučuje většina salónů, a i většina tetovaných s ním má pozitivní zkušenosti. Přidali jsme také pár tipů na to, jak celý proces urychlit a zajistit co nejlepší výsledek.

Na sezení se připravte den předem

Na to, jak pokožka přijme barevný pigment, má vliv i vaše chování den předem. Před sezením u tatéra byste rozhodně neměli pít alkohol a požívat omamné látky. Neodporučuje se ani kofein. To vše může způsobit krvácení, které bude při práci s kůží jen překážet.

Raději si vezměte volno na celý den. Je běžné, že je člověk po sezení hodně unavený. Někdy se může dostavit teplota. Přeci jen je to závažný zásah do těla. Takže odpočívejte.

TIP: Za jak dlouho vyprchá alkohol a jak ho odbourat rychle?

Jak se starat o tetování

Jakmile je tetování hotové, tatér ho naposledy potře vrstvou vazelíny a zabalí do fólie. Čerstvá rána se tak ochrání před znečištěním. Fólii sundejte zhruba po 3 hodinách. Pokud byste přišli domů až pozdě večer, nechte to na ráno. Tetování by totiž nestihlo oschnout a mohlo by se přilepit na pyžamo nebo ložní prádlo. Opět by hrozilo zanícení nebo strhnutí ochranné vrstvy, kterou si tělo tvoří.

Ještě naposledy k fólii – pokud náhodou pracujete v prašném prostředí, je dobré tetování chránit i během dalších dnů po celou dobu hojení. Takže si ho vždy ošetřete, přelepte a po návratu z práce nechte dýchat.

Po prvním sundání tetování omyjte vlažnou vodou bez mýdla. Antibakteriální mýdlo použijte na vlastní ruce a to pokaždé, když chcete na tetování sahat. Pamatujte, je to čerstvá rána. Místo osušte čistým ručníkem nebo papírovou utěrkou, a nechte ho oschnout na vzduchu.

První dny bude kůže vylučovat tkáňový mok. Nebojte se, nejde o hnisání. Pouze se tvoří strup, což je přirozené. Nechte tělo, ať dělá své. Starejte se pouze o to, aby místo bylo čisté a suché. Doporučujeme nosit volné oblečení. Pozor na upnuté ponožky, pokud ho máte v oblasti nártů, kotníků atd. Na punčochy raději zapomeňte.

Čím mazat tetování

Po pár hodinách po prvním omytí je čas místo poprvé namazat. Mazání je klíčové. Pomáhá pokožce, aby se rychleji zotavila. Nejčastěji se používá Bepanthen Plus, jelikož se snadno roztírá a netvoří tlustý film. Navíc tiší pálení a bolest čerstvé rány. Dobrý je také balzám na čerstvé tetování Capt. Fawcett s přírodními oleji, který má antibakteriální a protizánětlivé účinky.   

Někdo doporučuje i klasickou vazelínu. Klíčem je mazat pouze tence a udržovat místo hydratované. Pokožka by však měla být schopná dýchat. Rozhodně ji nezaplácněte tlustou vrstvou, tím se hojení jen zpomalí. Nepoužívejte přípravky na bázi alkoholu a masti s antibiotiky (framykoin atd.). Možná Vás napadne otázka jak dlouho mazat tetování? Nutné je tetování mazat alespoň týden, aby byla pokožka dostatečně hydratovaná. Ideální je však tetování mazat do úplného zahojení pokožky, což může trvat až 6 měsíců.

Antibakteriální mýdlo zapojte až druhý nebo třetí den

Antibakteriálním mýdlem začněte místo umývat až druhý nebo třetí den. Platí, že byste měli tetování omývat vždy ráno a večer. A poté ho namazat. Pokud se však hodně potíte, například při sportu, frekvenci přizpůsobte sami sobě. Tetování byste neměli nechávat zpocené, udržujte ho v čistotě.

Strupy nikdy nestrhávejte

Strupy se nesmí strhávat. Mohli byste totiž poničit motiv a vyloupnout z něj společně se strupem i kus barevného pigmentu. Pokud je to k nevydržení, místo si opláchněte a namažte. Když zjistíte, že se vám někde vyloupala barva, po zahojení si domluvte korekci.

Čím urychlíte hojení tetování?

Hojení rány trvá cca 10 dní. Úplně se ale pokožka vzpamatuje až po nějakých 3 týdnech. Do té doby ji věnujte zvýšenou péči a kupte si i nějaký krém s panthenolem, který můžete začít mazat poté, co se strup úplně oloupe a místo přestane bolet (tedy cca po týdnu až 10 dnech). Pro následnou péči a intenzivnější barvu jsou oblíbené také oleje, například Groom N Shave Vegan olej na tetování s ochranným faktorem. Zhruba po 30 dnech se pokožka může zdát zhojená a nejsou na ní žádné stroupky ani jizvy. V tento moment se nemusíte bát se koupat v bazénu nebo jít do sauny. K hlubší regeneraci pokožky dochází ještě dalších zhruba 5 měsíců a je potřeba regeneraci podpořit. Doporučujeme brát vitamín E, který urychluje hojení pokožky. Na zdravou kůži má vliv i vitamín B. Zařaďte je během hojení jako doplňky stravy, a podpoříte tak rychlejší zotavení.

Co se během hojení nesmí

  • Nekoupejte se ve vaně. Sprchujte se. Zaprvé je voda ve vaně plná klasického mýdla a také špíny, která se z vás omyla. Čerstvé tetování by s takto kontaminovanou vodou vůbec do styku přijít nemělo. Zadruhé mu nedělá dobře dlouhé máčení.
  • První tři týdny až měsíc se nekoupejte v bazénech, rybníkách, moři, ani nikde jinde. Voda není dostatečně čistá a snadno můžete chytit infekci. Opět platí i to, že se tetování nemá dlouho namáčet.
  • První měsíc ránu nevystavujte slunečnímu svitu, UV záření vám může na čerstvé jizvě (což tetování svým způsobem je) vážně uškodit. Nejen, že pigment bledne. Ale tetování může začít i hnisat nebo ošklivě vystoupnout. I poté, co se kérka zahojí, používejte opalovací krémy s vysokou ochranou (klidně 50). Stačí jen na samotné tetování. Předejdete tak blednutí a kožním problémům.
  • Ze stejného důvodu se vyhněte soláriu.

Jak se starat o tetování v létě

Tetování v létě je problematické nejen kvůli koupání a slunění. Ale i kvůli vysokým teplotám a pocení. Navíc chodíme spoře odění, a tak se do čerstvé rány mohou snadno dostat nečistoty. Dodržujte proto důslednou hygienu a noste takové oblečení, aby tetování nevykukovalo. Kůže díky tomu zůstane skrytá před UV zářením a neušpiní se od prachu venku. Klidně se častěji sprchujte. Doporučujeme oblečení z přírodních materiálů, které nechá pokožku dýchat a není upnuté.

Jak se starat o tetování v zimě

Platí stejná pravidla jako v létě. Místo udržujte čisté a suché. Pozor na pocení. Pravidelně mazejte. Nedrbejte se. Většina lidí se nechává tetovat v zimě, protože péče je během tohoto období mnohem snazší.

Tetování a sport

Pokud máte čerstvé tetování a chcete se s ním vydat sportovat, je třeba dbát na několik věcí. Důležité je dávat pozor na pocení při nezhojeném tetování, aby se do rány nedostala infekce. Také není vhodné jít cvičit s čerstvým tetováním kvůli možnému riziku jeho poškození. Doba, po kterou si musíte dát od cvičení pauzu je individuální, nicméně optimální délka jsou minimálně 2 týdny. V tomto období můžete náročné sportovní aktivity vyměnit například za delší procházky. Případně můžete sportování vyměnit za odpočinek, který tělu jistě prospěje a vy se tak vrátíte do tréninkového procesu odpočatí a nabití novou energií.

Zdroje

  • https://www.benu.cz/jak-pecovat-o-tetovani
  • https://www.svetfitness.cz/clanek/cviceni-s-tetovanim/

Od Anna Macurová

Anička se živí jako copywriter a redaktor na volné noze. Textuje e-shopy a píše články na blogy. Baví ji počítačové hry, sport, zdravý životní styl a hromadění knih.