Máte příznaky propadlé klenby? Známe léčbu a prevenci

Ten, kdo se s propadlou klenbou nohy setkal ví, jak nepříjemné to je. Tato diagnóza postihuje dnes už každého druhého a není dobré ji ignorovat. Jak propadlou klenbu nohy poznat, jaké jsou příčiny a jak proti ní bojovat?

Obsah článku

Jak vypadá propadlá klenba nohy

Zda máte propadlou klenbu nohy zjistíte poměrně snadno sami, tzv. po domácku. Stačí, když mokrou nohou obtisknete vaše chodidlo např. na dlaždičky v koupelně.

Pokud uvidíte, že je klenba vaší nohy vyklenutá, je to v pořádku a znamená to, že ji v této správné poloze drží šlachy a svaly v chodidle. Naopak pokud je obtisk vašeho chodidla vyplněný, šlachy a svaly jsou oslabené a jedná se právě o propadlou klenbu nohy neboli klesnutí příčné či podélné klenby.

Jaké jsou příčiny

Lidská noha je vyvinuta pro chůzi naboso v nerovném terénu, kde je nucena stále pracovat. Proto je většina dnešní obuvi s rovnou pevnou podrážkou pro naši nohu nevhodná a nepřirozená.

Příčinou může být také obuv, která je příliš těsná a obsahuje nevhodnou stélku (vložku). Tato obuv způsobí v oblasti chodidla přetlak a dochází tak ke špatnému prokrvení. Chodidlo se tak postupně unavuje a klenba se snižuje

Pozor byste si měli dát také u dětí, kterým se chodidla teprve vyvíjí a špatně zvolenou obuví jim můžete do budoucna způsobit problémy.

Propadlá nožní klenba postihuje často také lidi, kteří jsou hypermobilní nebo obézní. Svou roli může hrát také těhotenství nebo genetika. Výjimkou nejsou lidé, kteří ve svém zaměstnání dlouho stojí nebo hodně chodí.

Fyzické projevy propadlé klenby:

  • Únava chodidel – jeden z prvních příznaků, podle kterých poznáte propadlou klenbu.
  • Bolest chodidel – projevuje se jako pichlavá bolest, která s neřešením problému narůstá.
  • Bolest zad – protože propadnutí klenby není na obou nohách stejná, dochází k asymetrickému postavení pánve. To může zapříčinit nepříjemné bolesti zad.
  • Vbočený palec

TIP: Jak správně chodit, abyste si nezničili tělo

Stádia propadlé klenby nohy

Výše zmíněné příznaky propadlé klenby byste určitě neměli ignorovat. Přestože se dá tento problém v mnoha případech řešit, někdy bývá nevratný. Záleží na stádiu, ve kterém se s diagnózou aktuálně nacházíte.

3 stádia propadlé klenby

  1. stádium – projevuje se bolestí při zátěži nebo mírným rozšířením otisku chodidla (viz obrázek výše).
  2. stádium – zpozorujete, že je vaše obuv sešlapaná a opotřebovaná. To je způsobené právě přenášením váhy na vnitřní stranu chodidla.
  3. stádium – dochází k došlapování na vnitřní stranu chodidla. V tomto případě je ale propadlá klenba rozsáhlá už v takové míře, že je téměř nevratná. Znamená to, že tkáně už jsou přizpůsobené změně v chodidle.

Co dělat a jak propadlou klenbu léčit

Vaše první kroky, pokud jste si všimli některých z prvních příznaků propadlé klenby, by měly vést k lékaři. Konkrétně k ortopedovi.

Ten vám s největší pravděpodobností doporučí nosit ortopedické vložky do bot a vhodnou zdravotní obuv. Samozřejmě se nevyhnete ani rehabilitačním cvikům, které by vám taktéž měly ulevit.

Prevence nade vše

U dospělých

Vše začíná u výběru správné zdravotní obuvi, ve které bude mít noha (hlavně prsty) dostatek prostoru. Obuv vyztužte ortopedickou vložkou. Obzvlášť, pokud se chystáte chodidlo více zatížit např. při cvičení nebo dlouhém stání v zaměstnání.

Možná jste si všimli, že v posledních letech přibývá lidí, kteří chodí po ulici na boso. A ví proč to dělají. Chůze naboso v nerovném terénu je pro chodidlo skvělým a účinným cvičením

Jinou, a méně výstřední, metodou je prokrvování nohou střídavou koupelí v teplé a studené vodě.

U dětí

Jak už jsme zmínili, dětské nohy se do určitého věku stále vyvíjejí. Proto je, stejně jako u dospělých, důležitý výběr vhodné obuvi. Taktéž by neměly dlouho stát či chodit a jejich fyzické aktivity by měly být přiměřené jejich věku a stavu vývoje. To platí jak u mladších, tak starších dětí.

Od Veronika Balíková

Na první pohled křehká holka, která většinu času tráví v posilovně zvedáním těžkých vah a trénováním klientů. Mimo jiné spravuje firmám sociální sítě a když se potřebuje na chvíli zastavit, hltá jeden dokument a podcast o zločincích za druhým. :-)