Králík jako domácí mazlíček – na co se připravit?

Hledáte celkem nenáročného domácího mazlíčka, který vám dá hromadu lásky? Králík je ta správná volba! Přestože toho nepotřebuje mnoho, je třeba své rozhodnutí řádně promyslet. Co vše byste před pořízením měli vědět?

Obsah článku

Co je třeba před pořízením zvážit?

Ač králík patří mezi ty méně náročné mazlíčky, je třeba si uvědomit, že je potřeba mu nějaký čas věnovat. Králík se může dožít až 8 let a po celou dobu života potřebuje kvalitní péči. Navíc jde o společenské zvíře, které není rádo samo. Aby byl šťastný, potřebuje abyste s ním trávili čas nebo mu alespoň pořídili dalšího kamaráda. Proto jsou někdy králíci pořizováni rovnou v páru. Na druhou stranu má ale rád také svůj klid. Pojďme si tedy sesumírovat, co je třeba před pořízením promyslet.

  • Mám dostatek času, aby byl králík spokojený?
  • Když pojedu pryč, vím, kam králíka dám?
  • Mám dost peněz na jídlo, péči a výdaje na veterině?
  • Mám dostatek prostoru, aby králíček mohl běhat? Nevadí mi ho pustit proběhnout se po místnosti?
  • Jsem schopen mu pravidelně čistit klec a vyhnout se tak nepříjemnému zápachu?

Králík s PP nebo bez?

Hned první věc, která se výběru týká, je rozhodnutí, zda si koupíte králíka s průkazem původu nebo bez. Proč dávat za pořízení více peněz, když můžeme za pár korun koupit králíka bez průkazu původu? Odpověď je jednoduchá – kvůli jeho zdraví. Skvělým příkladem jsou zuby. Zuby králíků v průběhu života postupně dorůstají. To, jak moc budou růst, ovlivňuje genetika. No a pokud jsou zuby rodičů zdravé, je velká pravděpodobnost, že je bude mít zdravé i Váš mazlík. Pokud se rozhodnete pro králíka bez průkazu původu, nevíte ani zda jeho rodiče nemají nějakou genetickou vadu či zda mají správnou polohu zubů a správně rozloženou stavbu kostí. To vše může zapříčinit, že budete trávit hodně času na veterině a život králíka bude podstatně kratší.

Sameček vs Samička

Další důležitá věc při výběru je rozhodnutí, zda chcete samičku nebo samečka. 

Sameček je o něco větší mazlík. Bývá více flegmatický, není náladoví a většinou je i mazlivější. Záporem by naopak mohlo být vyšší riziko značkování a to především v období říje. Objevuje se u něj také přirozený pud k páření, a tak se může stát, že se vrhne po vaší ruce či noze. Oba problémy se však dají řešit kastrací, která s sebou zároveň nese i zdravotní benefity.

Samičky podléhají hormonálním změnám, což se projevuje změnami nálad. Mohou si více střežit své teritorium a i u nich se někdy objevuje značkování. V období říje se může vyskytnout falešná březost, při které se samička chová stejně jako kdyby měla mláďata. To se dá však opět vyřešit kastrací, díky které také snížíte riziko rakoviny dělohy. Ovšem kastrace samiček je o něco nákladnější a rovněž jde o komplikovanější zákrok. 

Jaký králík je pro vás ten pravý?

Při výběru je rovněž důležité se rozhodnout, který druh králíka by se vám líbil. Stejně jako u psů či koček i králíci mají celou řadu plemen, které se liší velikostí, vzhledem i povahou. Vybírat můžete mezi zakrslými, středními či velkými plemeny. Někteří králíci mají uši nahoru a jiní zase sklopené. Liší se také barvou a délkou srsti. Krátkosrstá plemena jsou o něco jednodušší na údržbu, protože ta dlouhosrstá je třeba pravidelně vyčesávat. Před samotným pořízením je tedy vhodné si o konkrétním plemeni něco zjistit, abyste věděli, co vás čeká. 

Co pořídit než si králíčka přivezete domů?

První co vás asi napadne je klec. I v případě, že chcete mít králíka volně puštěného, je dobré pro něj klec mít. Ohraničený příbytek mu totiž nahrazuje noru a cítí se v něm bezpečně. Je ale potřeba aby byla dostatečně prostorná. Klec rozhodně nedávejte do průvanu, k topení ani na místo, kam praží slunce. Raději ji nedávejte ani do ložnice, jelikož králíci bývají večer velmi aktivní. Nemají moc v oblibě změny, proto umístění klece dobře promyslete. 

V kleci by rozhodně neměl chybět seník, jelikož králík by měl mít neomezený přístup k senu. Pokud seník zavěsíte zvenku, můžete tak ušetřit místo v kleci. Kromě jídla je nutný také neomezený přístup k vodě, se kterým nám pomůže pítko. Nezapomeňte každý den pítko vymýt a vyměnit vodu. Hodit se vám bude také miska, do které můžete dávat zeleninu a granule. Měla by být těžká, aby s ní králík nemohl pohybovat.

Do rohu klece umístěte záchůdek. Králíci jsou velmi čistotní a jsou schopni se naučit chodit na jedno místo. Do záchůdku je třeba dát kvalitní stelivo, které budeme pravidelně měnit. Podestýlku dáváme pouze do záchůdku, aby zbytek klece zůstal čistý. Jako podklad do klece můžeme dát například kobereček či rohožku. 

Králík se jistě rád občas někam schová. Ideální je pro tyto účely domeček, kam může zalézt a odpočinout si. Ještě lepší než klasický domeček je deska na nožičkách, jelikož by si z domečku mohl udělat další záchod. Zároveň by se v domečku mohl zaseknout. Kromě domečku jistě ocení také pelíšek

Ač má králík rád i svůj klid, miluje i pohyb. Z tohoto důvodu je důležité ho každý den nechat na pár hodin proběhnout. Nezapomeňte však, že králík rád věci ohlodává. Odstraňte z jeho dostupnosti veškeré kabely či věci, které by mohl zničit a vás by to mrzelo. Možné je také udělat králíkovi výběh pomocí ohrádky, která vyhraničí bezpečný prostor, kde se mi nemůže nic stát. 

Aby byl králík spokojený a nenudil se, vybavte klec, výběh či místnost hračkami.


Přečtěte si také

Od Tereza Líšková

Studentka psychologie a speciální pedagogiky, která svůj volný čas tráví u knížek, dobrého jídla a seriálů. Pokud ji nenajdete doma, nejspíše se toulá přírodou.