Kombucha – domácí kombucha i ta z obchodu

Víte, co je to kombucha a jak prospívá zdraví? Tento prastarý nápoj z kvašeného čaje si můžete vyrobit i sami doma. Poradíme, jak na to.

Co je to kombucha

Kombucha neboli kombuča. Není to tak dávno, co se tento nápoj prohnal Hollywoodem coby velký trend. Přitom nejde o žádnou novotu. Příprava kombuchi má své kořeny již ve starověké Číně a Japonsku. O co vlastně jde?

Kombucha je nápoj z kvašeného sladkého čaje. Na vršku nápoje se utvoří rosolovitý útvar, který vzhledem připomíná houbu, a proto se mu často přezdívá čajová houba. Tento útvar ale vlastně žádná houba není. Je to shluk kvasinek a bakterií. Právě proto musí být nápoj sladký – kvasinky totiž milují sladké. Což ví každý, kdo pravidelně peče.

Tato „houba“, živá kultura, chcete-li, se odborněji označuje jako kolonie bakterií a kvasinek, jinak také SCOBY (symbiotic colony of bacteria and yeast). Kolonie se vytváří samovolně s postupem času, jak dochází k fermentaci a tvarem kopíruje sklenici. Neustále se obnovuje a narůstá.

A jak taková kombucha, tedy výsledný nápoj už bez houby, vlastně chutná? Jelikož je kvašená, očekávejte mírně kyselou příchuť. Pokud se nápoj umí dobře připravit, je to příjemné. Ovšem narazila jsem i na domácí pokusy, které se daly pít jen stěží. Výslednou chuť vždy ovlivňuje druh čaje, ale i délka kvašení, dochucování a to, jak na tom je samotná živá kultura.

Zdravotní benefity kombuchi

Tak jako každý kvašený výrobek, i kombucha je tělu prospěšná. Dnes se pije nejen na podporu zdraví, ale i pro vzpruhu coby energy drink. Obsahuje kofein, vysokou dávku kyseliny mléčné, listové a spoustu dalších vitamínů skupiny B, dále vitamín C, D a K, E. V čem konkrétně vám prospěje?

  • Má pozitivní vliv na kultury ve střevech, a proto podporuje imunitu a zažívání.
  • Snižuje vysoký krevní tlak.
  • V případě, že je vyrobená ze zeleného čaje, má o to víc antioxidantů a pomáhá snížit špatný cholesterol.

TIP: Cholesterol – hodnoty, hladina, jak ho snížit a měření

Je kombucha bezpečná?

S kombuchou byste měli být opatrní. Pokud si ji vyrábíte sami, pozor na výběr čaje. Ideálně zvolte takový, který pochází z bio plantáží. Jinak riskujete přítomnost pesticidů a dalších jedů, které by uškodily nejen živým kulturám, ale i vám.

Nezapomínejte na to, že jde o fermentovaný výrobek. Vždy hrozí, že se objeví i škodlivé bakterie nebo plíseň. Proto je důležité, abyste při výrobě pracovali výhradně s čistým vybavením a umytýma rukama.

Jak vyrobit kombuchu

Základem je mít tzv. matku. Tedy živou kulturu, která má na starosti celý proces. Kombuchovou houbu seženete online ve skupinách na Facebooku nebo na fórech, dá se koupit i v některých obchodech. Čaj používejte s kofeinem, ideálně černý nebo zelený. Jinak živá kultura časem zemře, kofein potřebuje k životu. Voda by měla být bez chloru.

  1. Uvařte si silný čaj – do 2 l vody dejte 4 čajové pytlíky nebo 10 g sypaného čaje. Oslaďte 150 g cukru a nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
  2. Kombuchu (živou kulturu) properte v čisté vodě.
  3. Čaj slijte do velké zavařovací sklenice a vložte dovnitř živou kulturu.
  4. Přikryjte plátýnkem a nechte 6 až 7 dnů pracovat při pokojové teplotě. Neumisťujte na přímé světlo.
  5. Jakmile je nápoj zralý, slijte ho do skleněných lahví a uchovávejte v chladu.

Když se na slitých nápojích vytvoří vrstvička, ničeho se nelekejte. To se jen na povrchu začala tvořit nová živá kultura. Není nijak nebezpečná.

Pokud vám přijde nápoj příliš kyselý a nechali jste ho stát až moc dlouho, nic se neděje. Nechte tekutinu ještě chvíli kvasit. Vytvoříte domácí kombuchový ocet, který lze využít na ekologické čištění domácnosti.

Někdo po prvotní fermentaci přistupuje ještě k fermentaci sekundární. Nápoj potom už kvasí bez houby a bez vzduchu. Tedy houba se vyndá a nápoj se neprodyšně uzavře, například do lahví na zátku. Lze dochutit nejen cukrem, ale například i ovocem, bylinkami nebo džusem. K sekundární fermentaci se přistupuje zhruba 4. den. Sama trvá okolo 1 až 3 dnů.

Jak rozmnožit matku?

Houba neustále roste a nabývá. Proto není těžké ji rozmnožit a tvořit kombuchi o to víc. Stačí odloupnout starší vrstvu z matky a dát ji do nového roztoku. Případně odlít starší, již hotový roztok a počkat. Kultura se v něm utvoří časem sama.

Od Anna Macurová

Anička se živí jako copywriter a redaktor na volné noze. Textuje e-shopy a píše články na blogy. Baví ji počítačové hry, sport, zdravý životní styl a hromadění knih.