Kočárek do letadla – na co se při výběru zaměřit?

Cestování s dětmi je někdy náročné, zejména pak když se jedná o cestu letadlem. Letiště jsou plná lidí, odbavení je zdlouhavé a přesuny mohou být pro malé děti i rodiče náročné. Není to však jen areál letiště, po kterém se během dovolené budete muset s dítětem pohybovat, kočárek je tak nezbytností.

Lehký cestovní kočárek, který lze složit a rozložit za sekundu jednou rukou.

Výhodou je zde pozice úplného lehu vhodná také pro novorozence. Je lehký, dobře se ovládá a lze jej složit jednou rukou.

Kvalitní provedení a použité materiály, lehká a skladná konstrukce, velký prostor pro dítě i věci – to ocení nejeden rodič na dovolené.

Kočárek disponuje odlehčenou hliníkovou konstrukcí a malými gelovými koly. Snadno se skládá i ovládá a nechybí ani vysoký komfort pro dítě.

Vyznačuje se velmi nízkou hmotností, dobrou ovladatelností a skladností. Patří do nižší cenové kategorie, což ale neubírá na kvalitě.

Pohodlný kočárek poskytuje dostatek prostoru pro dítě i nákup. Zároveň je lehký a ve složeném stavu zabere minimum prostoru.

Ne všechny modely však přepravní společnosti povolí vzít pasažérům na palubu, což rodičům dost znepříjemňuje celou situaci. V následujícím článku se tedy podíváme blíž na cestování s kočárkem a poradíme, co všechno je potřeba pro pohodlné cestování.

Nejlepší typ kočárku pro cestování letadlem

Rodiny s malými dětmi bývají obvykle odbavovány přednostně. Při odbavování jej jednoduše nahlásíte, personál jej rentgenovým rámem, označí páskou a vy si jej můžete ponechat po celou dobu na letišti u sebe. Pokud je vaše dítě větší, můžete bez obav kočárek do letadla odevzdat pracovníkům hned se zavazadly.

Nejlepším typem kočárku pro tyto potřeby jsou takzvané golfky. K dostání je dokonce přímo golfový kočárek do letadla, tedy určený k cestování. Tyto modely jsou velmi skladné a po složení mají rozměry i váhu příručního zavazadla. Většina přepravních společností tedy umožňuje vstup s takovým kočárkem na palubu.

Menší problém nastává v případě, že cestujete s malým miminkem a stále ještě využíváte hlubokou korbu. V tomto případě se kočár obvykle skládá ze dvou částí a je příliš velký na to, aby vám bylo umožněno si jej vzít s sebou na palubu. S tím je nutné počítat a takto malému dítěti je vhodné s sebou vzít autosedačku certifikovanou pro použití v letadle. Většina leteckých společností umožňuje její použití, před cestou se však raději informujte.

Velikost, váha i rozměry

Co se týče velikosti, při přepravě v nákladním prostoru je víceméně jedno, jak velký či těžký kočárek je. Skládací kočárek do letadla se odbavuje jako jeden kus, větší modely s hlubokou korbou je pak nutné rozložit na části a odbavit je zvlášť. Aerolinky vám obvykle kočárek jakýchkoliv rozměrů přepraví zdarma. U lowcost přepravců, kteří nabízejí levné letenky, se však raději dopředu informujte, zda může být kočár složen ze dvou částí, zda jsou předepsané nějaké maximální rozměry, a zda je možné cestovat jak s kočárkem i autosedačkou zdarma nebo za příplatek.

Příslušenství, které oceníte

Obal na kočárek do letadla jistě ocení všichni majitelé dražších či novějších modelů. Zejména pokud jste si zakoupili nový sportovní kočárek přímo do letadla, obal ho spolehlivě ochrání před poškozením. Pokud víte, že jej na letišti nebo bezprostředně po letu nebudete potřebovat, můžete jej zabalit i do fólie.

Pro pohodlnější pohyb po letišti i přímo do letadla je skvělou pomůckou nosítko nebo šátek. Dítě do něj zavážete a budete mít volné ruce pro příruční zavazadla nebo pro staršího sourozence.

Kočárek jako příruční zavazadlo – co je třeba si před letem zjistit?

Lowcost přepravci obecně s kočárkem na palubu nepouštějí. Když si ale připlatíte a zvolíte „lepší“ přepravní společnost, můžete si toto privilegium užít. Má to však svá pravidla. Musí se jednat o skládací kočárek do letadla z jednoho kusu, který po složení nepřekračuje povolené rozměry pro příruční zavazadla. Konkrétní rozměry jsou nejčastěji přibližně 56x46x25 centimetrů.

Před samotným letem se ale o těchto možnostech informujte u společnosti, a nejlépe i u personálu přímo na letišti. Ten vám také sdělí, zda je nutné použít nějaký obal, kam si složený kočár v letadle uložit.

Bezpečnostní prohlídka s kočárkem

Odbavení a letištní prohlídka s kočárkem se od těch běžných příliš neliší. Naopak se dostanete na řadu přednostně. Kočárek by se měl vlézt do rentgenového rámu, případně bude ohledán ručním skenerem. Co se bude dít dál jsme si již řekli – kočárek bude označen a vy máte dvě možnosti, nechat si jej u sebe až po nástup do letadla, nebo jej ihned nechat uložit společně se zavazadly.

Půjčení kočárku na letišti i v hotelu

Máte odrostlejší batole a víte, že hotel ve vaší cílové destinaci nabízí zapůjčení kočárku po dobu pobytu? Brát s sebou ten vlastní je pak víceméně zbytečné, protože jej pravděpodobně využijete jen pro přesuny po letištní hale. I tam je však v mnohých případech možnost zapůjčení; například u nás lze této služby využít na letišti Václava Havla v Praze.

TOP 6 kočárků do letadla

Lehký cestovní kočárek, který lze složit a rozložit za sekundu jednou rukou.

Výhodou je zde pozice úplného lehu vhodná také pro novorozence. Je lehký, dobře se ovládá a lze jej složit jednou rukou.

Kvalitní provedení a použité materiály, lehká a skladná konstrukce, velký prostor pro dítě i věci – to ocení nejeden rodič na dovolené.

Kočárek disponuje odlehčenou hliníkovou konstrukcí a malými gelovými koly. Snadno se skládá i ovládá a nechybí ani vysoký komfort pro dítě.

Vyznačuje se velmi nízkou hmotností, dobrou ovladatelností a skladností. Patří do nižší cenové kategorie, což ale neubírá na kvalitě.

Pohodlný kočárek poskytuje dostatek prostoru pro dítě i nákup. Zároveň je lehký a ve složeném stavu zabere minimum prostoru.

Porovnání kočárků do letadla

Kočárek do letadlaJOOLZ Aer lovely taupe 2021Sportovní kočárek Anex Air-XSportovní kočárek X-lander X-followSportovní kočárek EasyGo minima 2019Sportovní kočárek Euro-Cart SpinSportovní kočárek Skiddoü Espoo
Hmotnost v kg6,18,77,565,97,2
Nosnost v kg221515151515
Typ kolGelováBezvzduchováPěnováGelováGelováPěnová
OdpruženíANOANOANOANONENE
Skládání jednou rukouANONeuvedenoANOANOANOANO
Rozměr složeného kočárku v tašce v cm53,5 x 45 x 21,555 x 45 x 2562,5 x 52 x 3361 x 46 x 2444 x 31 x 6055 x 45 x 21

Sportovní kočárky JOOLZ

JOOLZ je holandská značka, která vyrábí kvalitní sportovní kočárky a veškeré příslušenství již od roku 2004. Jejich výrobky se vyznačují moderním designem vysokou kvalitou.

Sportovní kočárky Anex

Polská společnost Anex od roku 2012 vyrábí dětské kočárky vysoké kvality. Kočárky této značky mají vždy neokoukaný design a krásné barevné varianty. Kočárky jsou vhodné do města i přírody.

Sportovní kočárky X-lander

Značka sportovních kočárků X-lander spojuje polskou tradici s holandským designem. Vyrábí kvalitní dětské kočárky vhodné jak do města, tak do přírody. Mottem této značky je aktivita, radost a odpovědnost.

Sportovní kočárky EasyGo

Značka EasyGo nabízí kočárky s širokým využitím. Lze je využít na výlety do přírody, do města, MHD a některé typy i do letadla jako příruční zavazadlo. Kromě kočárků tato značka vyrábí dětské autosedačky a brašny ke kočárkům.

Sportovní kočárky Euro-Cart

Euro-Cart je polský výrobce dětských kočárků. Tato firma byla založena v roce 2008, zkušenosti s výrobou kočárků, ale sahají až do 90. let. 

Mimo kočárků se zabývají výrobou dětských autosedaček.

Sportovní kočárky Skiddoü

Polská značka Skiddoü se u svých výrobků inspirovala skandinávským designem, který je nejen moderní, ale i velice praktický.

Zabývají se výrobou dětských kočárků, autosedaček, postýlek, židliček, hraček a nejrůznějšího příslušenství. Produkty jsou velice moderní a bezpečné.

Od Monika Břešťanská

Milovnice přírody, ekologie a všeho živého s vášní pro kvalitní literaturu a hudbu. Momentálně na mateřské dovolené, ale zároveň studentkou učitelství přírodopisu a českého jazyka. // Instagram