Klasická hatha jóga: Co to je a proč ji cvičit?

Hatha jóga je komplexní styl, který cvičí jak tělo, tak mysl. A má skvělé výsledky! Na Západě je to velký hit. K čemu je dobrá, jak se liší od power jógy a proč byste s ní měli začít? Zjistěte, v čem spočívá kouzlo hatha jógy.

 • Co je to hatha jóga
 • Co jsou hlavní pilíře hatha jógy
 • Proč cvičit hatha jógu
 • Dá se hatha jóga cvičit doma?

Co je to hatha jóga

Hatha jóga je další z jóga systémů, se kterým se na Západě setkáte. O co vlastně jde? To si nejlépe vysvětlíme v porovnáním s dalším oblíbeným systémem, power jógou. Zatímco power jóga byla vytvořená poměrně nedávno a na míru modernímu člověku se sedavým zaměstnáním, hatha jóga má mnohem hlubší kořeny.

Power jóga kombinuje cviky klasické indické tradiční jógy s aerobními aktivitami, především s prvky aerobiku. Má pomoct lidem zhubnout a udržet se v dobré kondici. Hatha jóga je stará téměř tisíc let a vychází ze starodávného spisu zakladatele tradiční jógy, Pataňdžaliho Jógasúter (cca 150 př.n.l.). Jak už asi tušíte, v hatha józe nejde jen o cvičení těla, ale zejména o filozofii, životní styl a práci s vlastním já.

Skrze různá tělesné cvičení během hatha jógy ovládnete i svou psychickou, nebo chcete-li duševní, stránku. Výsledkem by mělo být nejen vysoké sebeovládání, ale i spokojenost v životě a pevné zdraví.

Nejvyšším cílem jógy je tzv. mókša (obdoba budhistické nirvany). Pokud dosáhnete tohoto stavu vědomí, přerušíte kolotoč reinkarnace a sjednotíte své vědomí s božstvem. V hinduistickém prostředí to znamená, že už se nikdy znovu nenarodíte a vaše duše se vysvobodí z utrpení. Pro člověka ze Západu tohle není příliš relevantní. Přesto pro nás má význam hatha jógu praktikovat.

Co jsou hlavní pilíře hatha jógy

Pilíře (=jednotlivé disciplíny) hatha jógy rozpracoval v 15. století jogín Swátmáráma ve spise Hatha Jóga Pradipika. Hatha jóga, to není jen cvičení ásan, tedy jógových pozic. Kromě nich se praktikují:

 • meditace,
 • dechová cvičení,
 • mudry a bandhy,
 • jámy a nijámy,
 • očistné techniky.

Během meditací se snažíme uklidnit a vyčistit mysl. Není to stav soustředění na něco, spíše stav soustředění na nic. Cílem je mysl úplně vyčistit a vyprázdnit.

Dechová cvičení neboli pránájáma mají za cíl energizovat tělo a usměrnit životodárnou energii, pránu. Dech se během nich vědomě zkracuje, prodlužuje, zadržuje atd. Často se cvičí zejména Nádí Šodhána.

Mudra jsou gesta rukou, která se používají jak při meditacích, tak během jednotlivých ásan. Opět se jejich pomocí pracuje s energií v těle. Obdobně fungují i bandhy, což jsou místa v těle, kde se hromadí energie (například pánevní dno). Pomocí různých poloh těla se uvolňují nebo úmyslně zamykají.

Jámy a nijámy představují zásady a morální pravidla, jak se chovat k sobě a svému okolí, abychom dosáhli spokojeného života a štěstí. Kromě klasického „nepokradeš“ je to i zásada o nehromadění, neubližování, o čistotě a dalších.

Očistné techniky (jinak také šátkarma) jsou dost specifická disciplína a zaměřují se na očištění fyzického těla. Když je uvidíte poprvé, pravděpodobně vám zvednou obočí. Asi nejméně drastické je čištění nosních dutin slanou vodou, což docela dobře funguje při rýmě. Zajímavá je i metoda trátak, při které se koncentruje na plamen svíčky. Posiluje se při ní mozek a nervová soustava.

Proč cvičit hatha jógu

Proč bychom měli cvičit obecně jakýkoliv směr jógy, si můžete přečíst v našem textu Jóga – cvičení v každém věku. Existuje spousta druhů jógy, avšak důvody a benefity v článku jsou univerzální a platí pro všechny, ať už cvičíte power, bikram, vinyasu nebo klidnou jin jógu a další.

Výhodou hatha jógy je, že je tak komplexní. Rozhodně to není jen nějaké gymnastické cvičení. Přesto počítejte s tím, že pokročilé ásany jsou náročné. Důraz se klade hlavně na výdrž v pozici, nikoli na rychlost a počet opakování.

Pokud se přihlásíte do lekcí hatha jógy, připravte se na pestré hodiny, které většinou začínají relaxací, pokračují cvičením ásan a končí dechovým cvičením a meditacemi.

Samotná filozofie se do žáků nijak netlačí. Je tedy jen na vás, zda zabrousíte i do jám a nijám a začnete jógou skutečně žít. Nebo si jen vyzobete to, co vás zajímá a baví.

V některých jóga studiích zabrousíte i do očistných technik. Jelikož jsou ale dost náročné, většinou jde pouze o teorii. Já sama jsem se ve studiu setkala a sama si vyzkoušela jen metodu trátak.

Co všechno získáte díky hatha józe?

 • Posílíte zdraví. Hatha jóga je skvělá na různé zdravotní neduhy, i jako prevence. Práce s tělesnou energií ve spojení s ásanami dokáže divy.  
 • Budete se cítit lépe a šťastnější. O józe a její filozofii si můžete myslet, co chcete. Pravdou ale je, že opravdu funguje. Má skvělý vliv na psychiku. Nemusíte hned zahodit všechen majetek a přestat jíst maso. Spíš to berte jako zajímavou inspiraci a podnět k zamyšlení.
 • Získáte sebeovládání a trpělivost. K tomu vám dopomohou nejen ásany, ale právě i meditace a další techniky.
 • Stres si na vás nepřijde. Díky cvičení těla a mysli získáte větší odolnost. A také nadhled. Některé věci vás už jen tak nerozhodí.
 • Zarelaxujete si. Na hodině si perfektně vydechnete.
 • Lépe se poznáte a najdete si k sobě cestu. Kdy jste naposledy měli čas jen sami na sebe? Díky hatha józe dokonale poznáte možnosti a limity vlastního těla i mysli.

TIP: Fyzické příznaky stresu

Dá se hatha jóga cvičit doma?

Vždy je lepší, alespoň zpočátku, chodit do nějakého studia. Pokud ásany provádíte špatně, nemají stejný efekt. A navíc si můžete ublížit. I ta nejjednodušší pozice, jako je například pozice mrtvoly, se totiž může dělat chybně. S lektorem v zádech máte jistotu, že vás opraví.

Jakmile získáte nějaké základy, klidně se do toho pusťte sami. Třeba podle YouTube. Existují také kvanta jóga aplikací, placených i neplacených. Jen tak pro zajímavost přikládám tip na sestavu hatha jógy pro začátečníky (pouze pozice).

Od Anna Macurová

Anička se živí jako copywriter a redaktor na volné noze. Textuje e-shopy a píše články na blogy. Baví ji počítačové hry, sport, zdravý životní styl a hromadění knih.