5 tipů, jak žít zdravě a zároveň něco ušetřit

Zdravý životní styl nemusí být nutně drahý. Dobře jíst a sportovat můžete i s malým rozpočtem. Rozhodně ale dobré jídlo a sport nepodceňujte. Následky vašeho způsobu života vás mohou vyjít nakonec mnohem dráž než nákup kvalitních potravin. Co se vyplatí změnit?

1.    Zajděte si na místní trh

V dnešní době se k nám dovážejí potraviny z celého světa. Díky tomu máme možnost jíst o něco lépe než naši předci. Jenže u jídla, které do vaší lednice putuje přes půl světa, zaplatíte spíše za dopravu než kvalitu. Zajděte si na místní trh a podívejte se, co nabízejí farmáři z blízkého okolí. Možná vás to bude stát stejně jako v supermarketu, ale získáte tak kvalitní, a tím pádem mnohem zdravější potraviny.

2.    Přizpůsobte jídelníček sezóně

V létě zraje nejrůznější ovoce a zelenina a právě na trzích bedýnky praskají ve švech. Zkuste se inspirovat našimi babičkami a dědy a zavařujte, nakládejte, konzervujte, abyste v zimě měli zásobu vitamínů, které dozrály během léta. Vyhnete se tak drahým plodinám produkovaným v zimě, pěstovaným v zahraničí ve skleníkových plantážích – a jelikož nedozrávají přirozeně na sluníčku, ani nemají takovou nutriční hodnotu.

3.    Kvalitního jídla stačí méně

Kvalitnější potraviny jsou sice běžně dražší (ale ne nutně), avšak ve výsledku díky nim ušetříte. Kupříkladu právě pokrmy připravené z těchto surovin vás zasytí a dodají potřebnou dávku energie. Zatímco obyčejný párek v rohlíku brzy strávíte a budete mít zase hlad. A to znamená, že utratíte za další a další párky v rohlíku, abyste měli pocit, že jste se najedli.

4.    Procházka nic nestojí

Máte rádi pohyb a cvičení, ale rádi byste ušetřili nějakou tu korunu za posilovnu? Zkuste se projít nebo proběhnout. Chůze je přirozeným pohybem, při němž něco spálíte a navíc nezatěžujete klouby. Chození je zcela zdarma (maximálně investujete do kvalitních vycházkových či běžeckých bot). Nebo si udělejte malou posilovnu doma, stačí vám podložka, pár činek a chuť ke cvičení.

5.    Nezdravý životní styl vyjde dráž

Jak už jsme na začátku zmínili, nezdravý životní styl se nevyplácí. Vaše tělo si pamatuje, jak s ním nakládáte, čím ho krmíte, a nic vám neodpustí. S přibývajícím věkem totiž zdravotní komplikace ubývat rozhodně nebudou. TIP: Není od věci ukládat si peníze stranou pro všechny případy. Střádat můžete například na spořicí účet. I v případě zdravého životního stylu může vaše zdraví ovlivnit genetika a je lepší být na případné komplikace finančně připraven. Se spořicím účtem od Banky CREDITAS vám odpadne alespoň část starostí a vy se budete moct dál věnovat tomu, co vás baví.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.