Jak vybrat odsávačku mléka?

I když se jedná snad o nejpřirozenější činnost mezi novopečenou maminkou a jejím miminkem, může být někdy kojení velmi těžké a doprovázené řadou problémů jako je nedostatečná produkce mateřského mléka nebo neochota novorozence pít z mámina prsu. S velkou částí těchto potíží může pomoci odsávačka mateřského mléka.

S jejím výběrem by si rodičky měly dát velkou práci, je totiž důležité, aby byl přístroj co nejvíce šetrný při odsávání a použité materiály bezpečné pro dítě. S dalšími parametry, které při nákupu odsávačky mateřského mléka zvážit, i s tipy na konkrétní oblíbené modely, vám poradíme v následujícím článku.

Co v článku najdete?

Kdy pořídit odsávačku mateřského mléka?

Odsávačka patří k prvkům, které by si budoucí maminky v rámci výbavičky pro potomka určitě neměly pořizovat s předstihem. Už během těhotenství je možné si vytvořit povědomí o tom, jaké přístroje trh nabízí. Nicméně teprve po porodu budete mít fakticky představu o tom, jak vám jde kojení a co přesně v tomto směru potřebujete a proč.

Toto zařízení využijete nejen v situaci, kdy vyloženě kojit nemůžete, ale neumožňuje vám to třeba i momentální situace. Což je například v situaci, kdy odsáváte mléko před odchodem do práce a dítě poté krmí někdo jiný. Navíc se odsávačka hodí v případě, že potřebujete mléko odsát nečekaně například z důvodu vaší léčby antibiotiky.

TIP: Video chůvičky aneb jakou vybrat chůvičku s kamerou?

Typy odsávaček

Odsávačky lze rozdělit na:

 • manuální
 • elektrické

Elektrické odsávačky

Elektrické přístroje mají v sobě integrován malý motor a k provozu obvykle potřebují napájení ze sítě. Některé z nich lze provozovat na baterii.

Tento typ odsávaček mateřského mléka je určen k pravidelnému používání. To platí zejména pro modely, které jsou určeny k použití na obě prsa. Manipulace s nimi je navíc velmi jednoduchá. Obsluha je fyzicky nenáročná a odsávání není jakkoli nepříjemné a zabere cca 15 až 20 minut. Najednou dokáží tyto přístroje odsát větší objem mléka, proto jsou vhodné k odsávání „do zásoby“.

K nevýhodám ale oproti dalšímu typu určitě patří vyšší pořizovací cena. Navíc se vyznačují vyšší hmotností a pro někoho nepříjemnou hlučností.

Elektrické odsávačky lze dále rozčlenit na:

 • jednofázové odsávačky
 • dvoufázové odsávačky

Jednofázové provedení se doporučuje hlavně maminkám, které nemají s nástupem laktace problém. Tyto přístroje umožňují regulaci vakua. To vám dovolí nastavit si odsávání tak, aby vám celý proces byl pokud možno pohodlnější.

Oproti tomu dvoufázové modely můžete sice používat i při bezproblémovém nástupu laktace, ale primárně jsou určeny ženám, které mají se zahájením kojení problém. Odsávačkou lze účinně napodobit přirozený proces kojení dítěte, kdy samotnému kojení předchází stimulační fáze.

TIP: Jak vybrat monitor dechu

Manuální odsávačky

Manuální odsávačky naopak oproti svým elektrickým předchůdkyním vyžadují k odsávání vlastní fyzickou sílu. Jsou proto vhodné pouze pro příležitostné odsávání. Nejsou navíc příliš šetrné k prsům, nehodí se proto pro ženy, které mají z kojení poraněné bradavky.

Jednoznačnou výhodou je ale u tohoto provedení nižší pořizovací cena. Odsávání je také v porovnání s motorovou verzí sympaticky tiché.

Dělí se na další druhy:

 • balónkové
 • pístové
 • pákové

Balónkové odsávačky

Z konstrukčního hlediska obsahuje tato odsávačka lahev a hlavici s nástavcem, z níž je vyvedena hadička s balonkem na konci. Do provozu se toto zařízení uvádí právě mačkáním balónku. Tyto odsávačky lze charakterizovat jakožto poměrně účinné. Použity mohou být pro potřeby stimulování laktace nebo při problémech s vpáčenými bradavkami. K výhodám patří i nižší cena. Mohou ale na druhou stranu být méně šetrné.

Pístové odsávačky

Tyto odsávačky jsou složeny ze dvou částí v podobě pumpy a nástavce. Pístové provedení lze obecně označit za poměrně málo šetrné vůči ňadrům. Proto tento druh odsávaček mateřského mléka prakticky nelze doporučit pro použití v období prvních dnů po porodu. Jsou ale levné a odsávání s nimi zvládnete poměrně rychle. Dobře vám poslouží hlavně pro příležitostné užívání.

TIP: Jak dlouho používat monitor dechu pro miminka?

Pákové odsávačky

Tyto odsávačky se podobají balónkovým, ale místo hadičky s balónkem jsou opatřeny pákou. Ze segmentu manuálních odsávaček je můžeme označit jako nejvíce šetrné. Navíc jsou i poměrně účinné. Představují pomyslný kompromis mezi odsávačkami elektrickými a manuálními a také mohou být jednofázové nebo dvoufázové. K nevýhodám patří to, že v porovnání s ostatními manuálními odsávačkami jsou dražší.

Jak zvolit velikost prsního nástavce

Pakliže se vám odsávání nedaří, případně je pro vás bolestivé, příčina může tkvět v nevhodně zvolené velikosti prsního nástavce. Volit můžete z následujících rozměrů:

 • průměr bradavky: 17 mm – velikost nástavce: 21 mm
 • průměr bradavky: 20 mm – velikost nástavce: 24 mm
 • průměr bradavky: 23 mm – velikost nástavce: 27 mm
 • průměr bradavky: 26 mm – velikost nástavce: 30 mm
 • průměr bradavky: 32 mm – velikost nástavce: 36 mm

Odsávačky mléka AVENT

Značka Philips Avent je jedničkou na trhu s dětskými potřebami. Kromě jiného zboží najdete v jejich sortimentu také kvalitní odsávačky mléka, ke kterým lze dokoupit veškeré příslušenství od lahví, přes savičky až po parní sterilizátory na lahve i součásti odsávačky.

Srovnání odsávaček mateřského mléka Avent

Philips AVENT Odsávačka mateřského mléka elektronická Single sada SCD395/21Philips AVENT Odsávačka mateřského mléka elektronická Premium SCF396/11Philips AVENT Odsávačka mateřského mléka manuálníPhilips AVENT Odsávačka mateřského mléka Natural DUO elektronická
typ pohonuelektrickáelektrickámechanickáelektrická
způsob odsávánídvoufázovýdvoufázovýjednofázovýdvoufázový
velikost prsního nástavceuniverzálníuniverzálníuniverzálníuniverzální
další funkce8 stimulačních a 16 odsávacích programů, tichý motor, není třeba se předklánět8 stimulačních a 16 odsávacích programů, tichý motor, paměť (nastavení lze uložit pro příště)měkká masážní vložka, lze použít bez baterií i elektřinyautomatické odsávání se stimulací a několika programy, lze odsávat z obou prsů naráz
obsah baleníodsávačka se zásobníkem, měkká masážní vložka, kojenecká láhev s dudlíkem, 5 pohárků na uskladnění mléka, adaptér, pouzdro, vzorek prsních vložekmotorek, láhev, měkká masážní vložka, víčko, balení jednorázových prsních vložek, nabíjecí adaptérmanuální odsávačka, zásobník na mléko, dudlík na lahevodsávačka, 2 lahve, 2 masážní vložky, 2 dudlíky na lahev, 2 víčka, 2 náhradní silikonové membrány, 2 balení prsních vložek, cestovní taška 

Od Monika Břešťanská

Milovnice přírody, ekologie a všeho živého s vášní pro kvalitní literaturu a hudbu. Momentálně na mateřské dovolené, ale zároveň studentkou učitelství přírodopisu a českého jazyka. // Instagram