Jak vybrat běžky pro děti

Běh na lyžích je sportem, který má v naší zemi dlouhou tradici. Jste jedním z jeho fanoušků? Máte potomka a chcete, aby vám v bílé stopě dělal společnost? Pamatujte na to, že každé dítě je jiné a proto i věk, kdy je dobré ho do sportu uvést se může lišit.

Velkou roli hraje především obecná obratnost dítěte a jeho pohybové nadání. Poprvé postavit dítě na běžky má smysl od 3 do 5 let. Zpočátku však bude jeho pohyb připomínat spíš chůzi a běh, nečekejte hned klouzání. Při učení se může ukázat jako efektivní nepoužívat hole. Případný úspěch prvního setkání s běžkami, stejně jako u jakékoliv jiné aktivity dítěte, závisí na tom, jakou formou mu je představíme. Vždy je třeba jednat přiměřeně věku, učit je zábavnou formou a jen tak dlouho, dokud to dítě baví. Nechcete-li mu běh na lyžích zošklivit, rozhodně jej do ničeho nenuťte. Vždyť vašim společným cílem je radost z pohybu. Okolo pěti let dochází u dítěte k výraznému zlepšení koordinace pohybů a proto lze lépe trénovat koordinaci práce rukou a nohou. V tuto chvíli bychom již měli zařadit do tréninku hole. A jak děti rostou je třeba sportovní vybavení neustále doplňovat a obměňovat. Jak na správný výběr běžeckého vybavení u dětí?

Kritéria výběru

Při výběru běžek pro dítě je třeba zohlednit techniku, kterou bude dítě používat, výkonnostní úroveň a samozřejmě jeho výšku a váhu, což je údaj nezbytný pro určení správné délky běžek. Dětské běžky jsou narozdíl od těch pro dospělé kratší a lehčí. Jsou také širší, aby zajistily dítěti lepší rovnováhu a stabilitu. Zároveň jsou měkčí, což dítěti umožňuje lépe a snadněji se odrazit.

Věk 

U nejmenších dětí je možné užít pouze univerzální lyže. Můžeme pořídit i lyže s protismykem již od délky 100 cm. Jsou o něco měkčí pro lepší odraz a ovladatelnost. 

S vyšším věkem dítěte můžeme vybírat z více kategorií běžek.  I přes složitost klasické metody běhání z důvodu mazání, je určitě lepší začít u dítěte právě tímto stylem. Klasická metoda je výborný základ pro bruslení a posiluje celé tělo. V délkách cca od 130 cm jsou již k mání lyže pro klasickou techniku, bruslení i kombi běžky pro oba tyto styly, běžky se šupinami, se skinem, hladké běžky na klasiku a běžky na skate.

Využití

  • Závodní běžecké lyže – určeny primárně pro závodníky, zpravidla užší, tvrdší, s výrazně rychlejší skluznicí. Pro pohodlnou jízdu je tedy nutná i dokonale upravená trať.
  • Sportovní běžecké lyže – pro  pokročilé lyžaře a náročnější sportovce, rychlé a tvrdé, současně však disponují odolnější skluznicí. Hodí se vám ale jen v případě precizně zvládnuté běžecké techniky.
  • Turistické běžecké lyže – pro rekreační běžce a začátečníky, o něco širší, měkčí a nemají tak rychlou skluznici. Jsou však stabilnější a jsou ideální volbou pro zvládnutí důrazného odrazu i dlouhého skluzu.

Délka lyží

Rozhodně nepředpokládejte, že běžkařské vybavení vydrží dítěte déle, než jednu až dvě sezóny. Samozřejmě můžete udělat kompromis a pořídit dítěti o něco větší botu s tím, že letos si je vycpe ponožkou a příští rok budou tak akorát. Rozhodně však není vhodné kupovat dětem dlouhé lyže, protože se na nich budou trápit, neodrazí se a lyže na ně budou zbytečně tvrdé. Z toho pak mohou vznikat puchýře, velké nepohodlí a dítko rázem ztratí o běhání zájem. Při výběru správné délky lyží zohledňujeme věk a zkušenosti dítěte, jeho výšku a váhu

Základní pravidla pro volbu délky lyží pro děti jsou:

  1. dětem do tří let pořizujeme běžky kratší, než je výška jeho postavy a zároveň lyže širší, aby mělo dítě zajištěnou potřebnou stabilitu 
  2. pro věkovou kategorii od 3 do 10 let je vhodná délek u klasických lyží o 20 cm vyšší než je výška dítěte a u skatových lyží přibližně ve výšce dítěte (začátečník může mít až o 10 cm kratší lyže, zkušenější naopak o 10 cm delší než je výška jeho postavy)
  3. od 10 let se pak můžeme řídit stejnými pravidly jako u dospělých sportovců, tj. u klasických lyží o 20 až 30 cm větší než je výška postavy a u lyží na skate o 5 až 15 cm větší, než je výška postavy 

Další faktory

Přesnou délku lyže vybíráme dle konkrétních modelů lyží a doporučení výrobce. Obecně ale platí, že pro začátečníky je dobré volit kratší lyže, pro pokročilejší lyžaře naopak delší.

Nakupujte v bazarech

Běžecké vybavení není tak finančně náročné jako to na sjezdovky, je však nutné ho obměňovat častěji. Pokud netrváte na tom, aby bylo všechno vybavení nové, alespoň dokud děti porostou je v dnešní době možné využít nabídky celé řady bazarů, kamenných či internetových. Zde je v nabídce vybavení, které prodávají rodiče a za výtěžek z prodeje nakupují aktuálně vhodné. Základem je správná péče, díky které je pak možné prodat běžky za stejnou či jen o málo nižší cenu. Jestliže bazarové nákupy nejsou nic pro vás a chcete svým dětem pořídit nové vybavení, pak téměř každý výrobce běžek nabízí ve svém sortimentu i dětské modely lyží. U sportovních a závodních modelů lze najít juniorské modifikace lyží pro dospělé, které mají většinou totožný design, ale liší se vyráběnými délkami a menší tvrdostí. Jsou výrazně levnější než dospělé verze (cca 4 až 5 tisíc korun u závodních lyží, cca 1 – 2 tisíce korun u sportovních). Každá značka pak nabízí jinak dlouhé juniorské lyže, které se však pohybují v délkách od 155 do 190 cm na klasiku a 140 až 175 cm na bruslení.

Oblíbené značky běžek

Madshus

Madshus je tradiční norská značka, která vyrábí běžecké lyže a lyžařské vybavení. V roce 1906 začal v norské vesnici Vardal, Martin Madshus vyrábět dřevěné lyže z kvalitního dřeva. Od té doby se výroba neustále zdokonalovala. Dnes se inženýři značky Madshus zaměřují na každý detail. Pro lyže Madshus je charakteristický smysl pro detail a nejkvalitnější materiály. 

Kästle

Firma Kästle sídlí v rakouském Hohenemsu, jde o prémiovou značku lyží zaměřenou na vysokou kvalitu a výkon. Od roku 2018 je vlastníkem společnosti firma ConsilSport, která lyže Kästle vyrábí v Novém Městě na Moravě.


Přečtěte si také

Od Markéta Kuníková

Máma na rodičovské dovolené, která se nejraději věnuje své dcerce a ve volných chvílích peče sladké dobroty, čte a zajímá se o historii a pohanství.