Jak snížit vysoký tep?

Máte vysoký tep a zajímá vás, jak si tep snížit? Z dlouhodobého hlediska vede vysoký tep k závažným srdečním problémům, proto by se měl tento problém řešit a předcházet mu. Příčin může být mnoho. Pokud tedy hledáte způsob, jak vysoký tep snížit, přečtěte si několik užitečných rad.

Obsah článku

Jaká je normální tepová frekvence?

Tepová frekvence vyjadřuje počet stahů našeho srdce za minutu, tedy měří jeho výkon. Pokud mozek zaznamená, že tělo má mnoho aktivit, které musí zabezpečit, tak srdce zvyšuje svůj výkon a puls. Tedy puls reaguje na tělesné potřeby úměrně – zvyšují-li se nároky těla, zvyšuje se i tep. Nejčastěji je stimulace tepu způsobena stresem a strachem, tedy psychikou člověka. Klidový srdeční tep bývá kolem 60 a 70, ve vyšších hodnotách (u mužů je průměrný tep 70 – 75, u žen 76 – 82), tak naše tělo pracuje v klidu na vyšší výkon.

Co vysoký tep způsobuje?

Tep je tedy ukazatel celkového stavu člověka. Pokud má člověk dlouhodobě zvýšený tep, poznamenává to srdce, které se rychleji vyčerpává a objevit se tak mohou problémy se srdcem a arytmie a vyšší riziko úmrtnosti. Vysoký tep tedy ihned neohrožuje život, ale hlásí problém v těle. Na druhou stranu přirozeně nízký tep se pojí se srdcem, které se méně opotřebovává a tím déle vydrží. Spotřebovává méně kyslíku a dochází k rovnoměrnému zásobení těla.

Jak tep snížit?

Chcete-li prospět svému zdraví, zkuste udržovat klidový tep v doporučovaném rozmezí pomocí několika tipů.

Pokuste se zvládat hladinu stresu

Nejlepší lék na snížení vysokého tepu je odbourat stres. Stres je do určité míry potřebný a může zachraňovat životy. Chronický a nadměrný stres však ovlivňuje naše životy spíše negativně po fyzické i psychické stránce. Omezte stres pravidelnou relaxací a meditací. Doporučením je snažit se co nejvíce odpočívat, především při stresujícím povolání. Nejvíce je nápomocen dech, kdy se správným dechovým cvičením dojde k uvolnění svalů a docílíte k pocitu uvolnění. Cvičení by mělo být přirozené, tedy pracujete bránících dýcháte nosen a máte uvolněný obličej.

TIP: Jak si snížit stres na minimum a být neustále v pohodě?

Zdravá strava

Obecně je základem pevného zdraví vyvážená strava. Mezi zásady patří nejíst hodně přebytečných tuků, cukrů a soli. Na druhou stranu se doporučuje přidat do jídelníčku více ovoce, zeleniny a zdravých tuků. Pro správný výkon srdce je dobré jíst například následující potraviny:

  • ryby – zejména losos a makrely obsahují vysoký poměr omega-3 mastných kyselin pomáhajících snižovat krevní tlak;
  • oříšky, semínka – obsahují zdravé tuky a vysoký obsah draslíku, hořčíku a dalších minerálů;
  • listová zelenina – bohaté na draslík, pomáhá ledvinám zbavit se sodíku z moči, například římský salát, rukola, kapusta, špenát;
  • ovoce – například banány obsahují užitečný draslík nebo bobulovité plody, především borůvky, jsou bohaté na sloučeniny nazývané flavonoidy, které zabraňují hypertenzi a snižují krevní tlak;
  • dostatek tekutin – voda, čaje pro hydrataci těla, aby se srdce zbytečně nepřetěžovalo během dehydratace.

Dostatek pohybu

Udržování těla v dobré kondici pomocí pravidelného cvičení není prospěšné pouze pro dlouhodobé snižování tepu, ale samozřejmě pro celé tělo. Zkuste pravidelně plavat, rychlou chůzi, cyklistiku či běh. K upravení tepu taky pomůže redukce nadváhy, protože kila navíc zatěžují srdce a zvyšují tepovou frekvenci.

Vyhýbejte se nezdravým návykům

Kuřáci mají v klidovém stavu rychlejší tep než ti, kteří nekouří. Pokud kuřák přestane s kouřením, tep se postupně časem vrátí k normálním hodnotám.

TIP: Jak přestat s kouřením?

Náhlé zvýšení tepu

Pokud se vám náhle zvedne hodnota tepu, například po nějaké aktivitě, nejjednodušší bude se zkrátka pokusit uvolnit. To můžete docílit například dechovým cvičením, horkou koupelí, jógou, pozvolnou procházkou, meditací apod. Možnosti je mnoho a každému vyhovuje něco jiného.

TIP: Vše o draslíku v krvi

Jak si změřit svůj srdeční tep

Chcete-li zjistit, jak na tom se srdečním tepem jste, změřte svou klidovou tepovou frekvenci. Zajistěte si klidové podmínky, tedy nic nekonzumovat, nepovzbuzovat se, být někde v klidu bez rozruchu. Než začnete měřit tep, tak si sedněte, lehněte a nic nedělejte po dobu alespoň 5 minut. Tep měřte na zápěstí a měřte ho celou minutu. Stačí měřit i 15 vteřin a poté výsledek vynásobit 4.

Od Adéla Rochová

Sportovkyně a zastánkyně zdravého životního stylu, která nikdy neodmítne možnost jít na kolo, zaběhat si, vydat se na skialpy či na běžky. I po vysoké škole se neustále vzdělává, ale jen v tom, co ji opravdu baví. Proto se opřela do marketingu zpočátku jen v cestovním ruchu, ale nyní se oboru věnuje napříč mnoha odvětvími.