Jak skákat přes švihadlo – tipy a triky

Skákání přes švihadlo je návratem k dětství každého z nás. V současné době nabírá tento sport opět na oblibě a to nejen pro svoji nenáročnost, co se týče pořízení vybavení, ale i pro to, že jej lze provozovat téměř kdekoliv bez ohledu na počasí, stačí mít jenom švihadlo. V tomto článku se zaměříme na tipy a triky jak skákat přes švihadlo a také přiblížíme výhody tohoto sportu.

Obsah článku

Proč skákat přes švihadlo

Skákáním přes švihadlo zapojujete svaly téměř celého těla. Abychom to přiblížili – ke skákání využíváte svaly na nohou a to lýtka, stehna a hýžďové svaly. Ke “švihání” zase využíváte svaly na rukou jako jsou bicepsy a ramena. Díky zapojení několika skupin svalů při skákání spalujete velké množství kalorií. Pokud skákání využíváte v rámci tréninku HIIT, je efekt spálených kalorií i vyšší. Samozřejmě záleží i na dalších faktorech (váha, poměr tuku, délka tréninku aj.)

TIP: HIIT cviky pro začátečníky na doma

Dalšími benefity je zlepšení koordinace ruka – noha a také schopnost rychle reagovat. Posílíte si kromě svalů i kardiovaskulární systém, samozřejmě při pravidelném tréninku. Mimo jiné zlepšuje skákání přes švihadlo hustotu kostí a snižuje riziko zranění kotníků. Jakmile se budete ve skákání zlepšovat, můžete začít s prováděním různých triků, aby vás skákání přes švihadlo stále bavilo. Můžete si dokonce vymyslet vlastní triky nebo zkoušet celé sestavy.

TIP: 7 oblíbených a zábavných kardio cviků

Jak začít skákat přes švihadlo?

Nespornou výhodou skákání přes švihadlo je to, že můžete začít prakticky kdykoli a kdekoli. Nezáleží ani na věku, pohlaví nebo fyzické kondici. Tak, jako i u jiných sportů platí i zde, že začínat by se mělo pomalu. Pokud byste začátek přepálili, mohli byste si způsobit nepříjemná zranění.

TIP: Jak začít sportovat

Pokud si nejste jistí, že zvládnete koordinaci se švihadlem, můžete začít skákat bez něj. Postavíte se s nohama u sebe a s mírně pokrčenými koleny. Krouživý pohyb švihadla vychází ze zápěstí a předloktí, ne z ramen. Při skákání přes švihadlo nemusíte skákat vysoko, pro průchod švihadla pod nohama postačí cca 5 cm. Jakmile se švihadlo dostane nad vaší hlavu tak byste měli lehce pokrčit kolena, a až se bude lanko švihadla blížit k vašim nohám, měli byste vyskočit. Dopadnout byste měli na přední část chodidel. Pro skákání přes švihadlo je důležité držet nějaký rytmus, s tím vám pomůže ideálně vhodná oblíbená ale rytmická hudba.

Jakmile zvládnete základní postoj snožmo skákání přes švihadlo, můžete kromě doby skákání přidávat i jiné techniky. Skákat lze na jedné noze, můžete střídat levou a pravou nohu, nebo křížit ruce. Na youtube.com se už objevují výuková videa pro různé triky a techniky a také návody, jak je správně provádět. Dávejte si pozor, abyste zbytečně nehýbali celými pažemi nebo neskákali zbytečně moc vysoko. 

Pomůcky, které budete potřebovat

Skákání přes švihadlo je nenáročný sport, ke kterému potřebujete jen minimum věcí. Na samotné skákání potřebujete minimum místa, ovšem je potřeba ho mít tolik, abyste se vešli se švihadlem. Na povrch, který není na skákání vhodný, je možné pořídit podložku. Ke skákání potřebujete, kromě samotného švihadla, vhodné sportovní oblečení, které vás nebude škrtit a také vhodnou pevnou obuv. 

TIP: Podle čeho vybrat sportovní podprsenku?

Jak vybrat správné švihadlo 

Pokud jste si mysleli, že stačí vzít první švihadlo které v obchodě se sportem najdete, tak se pletete. Pokud teprve začínáte, stačí vám jen obyčejné švihadlo, ale časem se bude určitě hodit jiné podle toho, na jaký účel ho budete chtít používat.

  1. švihadlo s PVC lankem – švihadlo vhodné pro základy, triky a také na trénink rychlosti
  2. švihadlo se zátěží – vhodné pro skákající, kteří chtějí zapojit více svaly
  3. švihadlo na rychlost – tyhle švihadla jsou specifická ocelovým lankem, které dokáže pracovat s vysokou rychlostí, není vhodné pro začátečníky
  4. korálkové švihadlo – vhodné pro experimentování a ke zkoušení triků a různých sestav

Důležité při výběru švihadla je i jeho délka. Při výběru švihadla nezáleží jen na typu tréninku, který s ním chcete dělat, ale také na vaší výšce a délce nohou. Délka švihadla je důležitá především kvůli tomu, abyste při skákání nekrčili příliš nohy s krátkým švihadlem nebo naopak se do něj zbytečně nezamotávali.

Orientační tabulka pro výběr délky švihadla je:

Výška postavyDélka švihadla
pod 150 cm215 cm
150 – 170 cm250 cm
170-185 cm270 cm
více než 185 cm300 cm

Správnou délku švihadla můžete vyzkoušet následujícím postupem. Postavíte se na švihadlo s chodidly snožmo. Měli byste mít rovný postoj a rukojeti švihadla vytáhnout podél těla až do výše ramen. Lanko švihadla by mělo dosahovat do výše podpažní jamky.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.