Jak si správně vybrat horské kolo

Horská kola jsou nejoblíbenější kategorií kol u široké veřejnosti. Je to díky jejich univerzálnosti, kdy si užijete jak jízdu v terénu, tak na silnici. Při výběru kola budete řešit celou řadu parametrů, podle kterých byste se měli orientovat. Podle čeho si vybrat kolo tedy správně? Přečtěte si několik tipů, jak vybrat horské kolo právě pro vás.

Obsah článku

Jaký druh horského kola je pro vás?

Ačkoli jsou horská kola univerzální, existují typy kol, kdy každý typ je stavěný pro jinak náročný povrch. Horská kola neboli MTB se mohou lišit geometrií rámu, plášti, odpružením apod. Jak vybrat kolo, aby odpovídalo stylu jízdy jezdce?

TIP: Jak si správně vybrat trekingové kolo

Rekreační horská kola

V případě, že si vyjedete jen občas na rekreační jízdu, tento typ je ideální volba. Kolo má pohodlný a vzpřímený posed, a také příznivější cenou. Na tomto typu lze bez problémů absolvovat celodenní výlet v běžném terénu. Pro extrémní sporty však nejsou vhodná.

Crosscountry kola

Nazýváno také jako XC je univerzální typ pro lesní, polní i kamenité cesty. XC kola jsou nejčastěji hardtailová. Mají geometrii komfortní, se vzpřímenějším posedem, nebo více závodní, kdy je cyklista spíše v natažené poloze. Kola se vyznačují nízkou váhou, a tak dokáží vyvinout velkou rychlost.

Trailová kola

Stále populárnější typ kol speciálně navrhovaný na lesní stezky, tedy traily. Rám může být pevný i celoodpružený. Kvůli účelu jízdy z kopce je těžiště posunuto spíše k zadnímu kolu. ve srovnání s XC koly bývá sklon vidlice k rámu větší a zdvih je od 120 mm. Lépe vybavená kola mívají i teleskopickou sedlovku.

Enduro a all mountain kola 

Horské kolo s lehkým rámem a kvalitnějšími komponenty. Tento typ kol, vždy celoodpružených je vhodný do opravdu náročných terénů, sjezdů i s překážkami a skoky. Zadní tlumič a široké pláště kopírují terén a tlumí nárazy při skocích a překonávání překážek. Vidlice nabízí nejčastěji zdvih cca 150 mm. Odpružení je možné tlumit či vypnout, i přes to ale není tento typ kol vhodný pro klasickou jízdu po silnicích a mírných terénech jako předchozí typy kol. 

Sjezdová neboli downhill

Kola velmi omezená svým využitím. Jediná vhodná disciplína je sjezd. Tento typ kol má vysoce odolný celoodpružený rám, který je stavěn na velkou zátěž při skocích a jízdě speciálních tratí. Vidlice mají zdvihy 200 mm.

Pánská, dámská a dětská

Výběr můžete uzpůsobit i podle toho, kdo na kole bude jezdit, ovšem toto členění není nezbytně nutné dodržovat, když řešíme otázku jak vybrat jízdní kolo. Tvar kola je pouze přizpůsoben anatomii cyklisty pro vyšší komfort a jednodušší ovládání. Jak vybrat dětské kolo a jak vybrat velikost dětského kola? To se mimo níže zmíněné parametry odvíjí od věku dítěte a jeho úrovni schopností ovládat samotné kolo.

Velikost rámu

Otázka, jak vybrat velikost kola, je jedna z nejdůležitějších. Velikost kola znamená vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky. Orientačních údajů o tom, jak vybrat velikost horského kola, existuje celá řada. Velikost rámu vyberete podle výšky postavy, osobního pocitu při usednutí na kolo a tabulek od výrobce. Orientačně pak lze určit velikost rámu kola tak, že si stoupnete nad rám kola a horní rámová trubka by měla být přibližně ve vzdálenosti 5 cm od rozkroku. Sedlovku by mělo být možné nastavit tak, abyste s napnutou patou dosáhli na pedál. Obecná tabulka s informacemi, jak vybrat velikost rámu horského kola, by vám mohla pomoci.

Výška postavy (cm)Horská kola (palce)
150XS 15
155S 15,5 – 16,5
160S 15,5 – 16,5
165M 17 – 18
170M 17 – 18
175M 17 – 18 / L 18,5 – 19,5
180L 18,5 – 19,5
185L 18,5 – 19,5
190XL 20 – 22
195XL 20 – 22
nad 200XXL 23

Hmotnost kola a materiál rámu

S lehkým kolem se dobře manipuluje, což je základ pro začínající cyklisty. Na hmotnost má zásadní vliv nejen velikost rámu, ale také použitý materiál a další komponenty. Váha se pohybuje většinou mezi 11 – 16 kg, kdy dětská kola jsou samozřejmě lehčí. Materiály mohou být různé a každý má své výhody i nevýhody.

MateriálVýhodyNevýhody
Hliník – nejčastěji slitinanízká cenadobrá pevnostvyšší hmotnost
Karbonvysoká pevnostnižší hmotnost než hliníkdlouhá životnostpřirozeně tlumí nárazyvyšší pořizovací cena
Titanpevnější než karbonnízká hmotnostdlouhá životnostpřirozeně tlumí nárazyvysoce odolný materiálnejdražší materiál
Ocelnízká cenavysoká pevnostvysoká hmotnostmalá odolnost vůči nárazukratší životnostnahrazují ho lepší materiály

V případě, že vás omezuje při výběru rozpočet, dopřejte si raději kolo s hliníkovým rámem a lepší výbavou, než karbonové kolo s horší výbavou.

Odpružení kola

Odpružení u horských kol může být jak na vidlici předního kola, tak na zadní stavbě, tedy je to kolo celoodpružené. Pokud si vyberete typ bez odpružení, takzvaně horské kolo s pevným rámem (hardtail), můžete počítat s nižší cenou i váhou. Výhodou také pro někoho může být možnost dosáhnout vyšší rychlosti jízdy. Celoodpružená kola mají svá opodstatnění v náročných terénech, jak bylo specifikováno na začátku článku. 

TIP: Jak vybrat helmu na kolo

Rozměry kol

Dospělá horská kola mohou mít tři velikosti ráfků, uvedeno v palcích:

  • 29″ – velká kola, dnes nejběžnější velikost, dobře pohlcují nerovnosti
  • 27,5″ – středně velká kola, dříve standard, dnes převážně u kol na traily a menších kol
  • 26″ – malá kola, od jejich použití se ustupuje, horší pohlcování nerovností

Šířka plášťů

Pláště na horské kolo mají výraznější vzorování a větší šířku než například silniční kola. Co se týče šíře plášťů, obvykle jsou tyto rozměry:

  • cca 2,0″ – na zpevněné cesty či asfalt, nízká hmotnost, nízký valivý odpor
  • 2,1–2,3″ – univerzální šíře pro XC kola, na lesní cesty a střední terén
  • 2,4–3,0″ – na traily a sjezd, dobrá přilnavost, vyšší hmotnost a valivý odpor

Brzdy

U horských kol se můžete setkat s kotoučovými nebo ráfkovými brzdami. Kotoučové jsou spolehlivější, mají kratší brzdnou dráhu a dobře pracují v náročném terénu. Ráfkové brzy jsou spíše u levnějších modelů, proto nejsou příliš spolehlivé, jsou ale velmi lehké.

Převody

Všeobecně lze říci, že čím více převodů kolo má, tím lépe si poradí s rozmanitým výškovým profilem cesty. Plynulost jízdy ovlivňuje počet rychlostí i počet zubů. Nejčastěji se setkáte se dvěma převodníky, stále populárnější je ale pouze jeden. 

Pedály

Správný výběr pedálů zvyšuje komfort jízdy a ovládání kola. V nabídce jsou klasické, platformové i nášlapové pedály. Klasické pedály bývají z kovu či plastu. Kvůli riziku snadného sklouznutí nohy jsou oblíbenější platformové. Ty mají stejný tvar jako klasické, ale disponují větší šířkou a protiskluzovými výstupky. Nášlapové pedály jsou zámečkem napevno přichyceny s podrážkou boty. Lépe se tak pracuje se silou nohy.

TIP: Jak si správně vybrat silniční kolo

Oblíbené značky horských kol

Scott

Švýcarský výrobce s tradicí zaměřující se na profesionální sportovní potřeby. V nabídce má horská kola mnoha cenových kategorií s kvalitními komponenty. Na své si přijde jak rekreační jezdec začátečník, tak profesionální závodník.

Kellys

Slovenská značka známá po celém světě. Nabízí hardtailová i celoodpružená kola, ale i horská silniční či elektrokola za dostupné ceny.

Cube

Německý výrobce s velmi dobrým poměrem cena a výkon. V sortimentu značky si zákazník vybere jak levné kolo, neobvykle lehké vysoce kvalitní horské kolo či elektrokolo se středovým pohonem nejvyšší kvality.

Od Adéla Rochová

Sportovkyně a zastánkyně zdravého životního stylu, která nikdy neodmítne možnost jít na kolo, zaběhat si, vydat se na skialpy či na běžky. I po vysoké škole se neustále vzdělává, ale jen v tom, co ji opravdu baví. Proto se opřela do marketingu zpočátku jen v cestovním ruchu, ale nyní se oboru věnuje napříč mnoha odvětvími.