Jak se zbavit celulitidy: Příčiny, rizika a tipy, jak projevy pomerančové kůže zmírnit

Ženy si na vzhled potrpí více než jejich mužské protějšky. Jsou to také většinou ženy, které častěji dbají na zdravější životní styl, snaží se jíst lépe a pravidelně cvičit, aby si udržovaly štíhlou postavu. O to více je trápí nedostatky, se kterými se bojuje obtížně. Například celulitida na zadku či stehnech. Na kůži vytváří viditelné nerovnosti. Jak a proč vůbec vzniká a lze ji zmírnit či ji dokonce odstranit?

Hledáte řešení celulitidy ve vašem městě?

Unikátní metoda Body Reshape pro redukci celulitidy a vyhlazení pokožky. Nyní včetně procedury pro omlazení paží zdarma.

Častá hledání: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc

Správně by se měl používat výraz celulita, nikoliv celulitida. Z medicínského hlediska totiž tento běžně používaný výraz označuje zánětlivé onemocnění, o což se v tomto případě nejedná. Nicméně se jedná o název mezi širokou veřejností natolik rozšířený, že jej používají téměř všichni, laici i odborníci. Druhý název pomerančová kůže vychází z toho, že hrbolky na kůži připomínají hrubou slupku tohoto jinak oblíbeného exotického citrusového ovoce. 

Co je celulitida, jak vzniká a koho postihuje

Jedná se o postupné degenerativní změny podkožního tukového vaziva, k nimž dochází na základě vrozených dispozic v důsledku horší funkce žilního a lymfatického oběhu a působení ženských pohlavních hormonů. Výsledná podoba pomerančové kůže je dána vtahováním kožního povrchu zbytnělými vazivovými septy a zvýšeným tlakem nahromaděných a zvětšených tukových buněk.

Jedná se o chronický stav, který je zpočátku charakterizovaný pomalým rozvojem a později s narůstající progresí. V prvních fázích je celulitida zjevná jen za určitých podmínek, například při sezení stylem noha přes nohu nebo při zmáčknutí kůže. 

Již vzniklou celulitidu nelze zcela odstranit, odbornou terapií je ale možné zlepšit její estetický vzhled a zpomalit zhoršování. Naopak neléčená celulita může vést až k nevratným degenerativním změnám podkožní tkáně a pokročilá stádia celulitidy mohou představovat vážný zdravotní problém.

Celulitida a její stupně

Dle rozsahu a viditelnosti projevů se rozlišují 4 stadia celulity. První dvě se určují jednoduchým tzv. kompresivním testem, u druhých dvou už není tento test potřebný, celulitida je totiž viditelná na pohled.

I. stupeň:

Jedná se o počáteční stadium, které lze pozorovat téměř u každé dospělé ženy. Kožní nerovnosti jsou viditelné až v momentě, kdy kůži například na vnější straně stehna nebo hýždích zmáčknete mezi dvěma prsty (tzv. štípací neboli kompresivní test). 

Toto stadium ještě nevyžaduje žádné speciální ošetření, ale určitě není na škodu používat tělovou kosmetiku, která pokožku vyživuje. Čím dříve s péčí začnete, tím déle si ji udržíte hladkou a vypnutou..

II. stupeň

Drobné nerovnosti se zprvu objevují na zevní straně stehen. Celulitida je v těchto místech vidět až při vědomém zatnutí svalstva či v ostrém osvětlení. Vleže vidět ještě není. Ke zlepšení stavu zpravidla stačí změna stravovacího režimu a přidání pohybové aktivity. Stejně jako u prvního stupně se doporučuje o pokožku pečovat prostřednictvím vhodných kosmetických přípravků a chybu neuděláte ani s občasnou anticelulitidní masáží.

III. stupeň

Kožní nerovnosti už jsou na kůži patrné v jakékoliv pozici a poloze bez ohledu na typ osvětlení. Toto stadium celulitidy již vyžaduje komplexní terapii (tj. kombinace zdravé výživy, pitného režimu, odpovídajícího pohybu, vhodné kosmetiky a odborně prováděných lymfodrenáží). V této fázi už celulitu nelze úplně odstranit, pouze zmírnit její projevy.

IV. stupeň

Jedná se o trvale viditelné velmi hrubé nerovnosti, které mohou doprovázet už i zdravotní komplikace jako nadměrné zvětšení tukové tkáně, otoky a bolestivost. V této fázi už se nejedná pouze o kosmetický nedostatek, ale problém zdravotního rázu. Poslední stupeň je většinou doprovázen nadváhou až obezitou a změny na kůži bývají nevratné. Díky komplexní péči zahrnující spolupráci s obezitologem a lymfologem je možné dosáhnout určitého zlepšení.

Celulitida není jen estetický, ale i zdravotní problém

Je třeba ještě jednou zdůraznit, že v prvních dvou stádiích jde o kosmetický problém, který nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Zdravotní problémy hrozí až při zhoršeném stavu celulitidy ve třetí a zejména ve čtvrté fázi, kdy ohromné množství tukových buněk negativně ovlivňuje tok žilní krve a lymfy a vede k dalšímu hromadění škodlivých látek v postižených oblastech. 

Mezi zdravotní problémy, které mohou úzce souviset s celulitou, patří:

 • nedostatečná funkce lymfatického systému,
 • potíže s odváděním odpadních látek z metabolických procesů,
 • křečové žíly (varixy), 
 • chronická žilní nedostatečnost (žilní varikozita), 
 • lymfatický otok (lymfedém),
 • chronické onemocnění tukové tkáně (lipedém).
Drahé krémy a masáže vás celulitidy nezbaví, pokud bude váš jídelníček z větší části nezdravý.

U koho, kdy a proč celulitida vzniká

Do určité míry se jedná o normální jev způsobený specifickým uspořádáním ženské kůže. Ano, tento problém se týká především žen. Muži to mají jinak, proto jsou u nich projevy celulitidy výjimečné. 

U žen se celulita může objevit už v pubertě, ke zvýraznění projevů dochází v období gravidity, kdy ženská pokožka na určitých partiích dostává zabrat. Nejvíce ohroženou skupinou jsou ženy s pozitivní rodinnou anamnézou (celulitida, žilní problémy  v ženské  linii  rodiny) užívající hormonální antikoncepci. U kuřaček se negativní vlivy rizikových faktorů násobí.

Hlavní příčinou vzniku pomerančové kůže jsou poruchy mikrocirkulace krevního a lymfatického oběhu, jež způsobují změny ve struktuře podkoží, kde se hromadí tukové buňky, nerovnoměrně se ukládají a tlačí na vrstvy kůže nad sebou, což vede ke vzniku nerovností na povrchu kožní tkáně. 

Jelikož vznik celulitidy úzce souvisí s hromaděním a ukládáním tukových buněk, objevuje se celulitida zejména na partiích s větším množstvím tukové tkáně, jako jsou hýždě, stehna, břicho a ruce. To je také hlavní důvod, proč je celulita viditelnější u žen s nadváhou až obezitou. Neznamená to však, že by štíhlejší ženy celulitidu vůbec neměly, projevy jsou u nich ovšem daleko mírnější.

Zpočátku se celulitida rozvíjí poměrně pomalu a je viditelná pouze v určitých pozicích nebo při zmáčknutí kůže mezi prsty. Progres bývá už rychlejší zvlášť, pokud s tím jde ruku v ruce nárůst či časté kolísání tělesné hmotnosti a nezdravý životní styl. Proto se rozlišuje několik stádií, přičemž ty pozdější mohou vést až ke zdravotním problémům.

Hlavní příčiny, které způsobují vznik pomerančové kůže

Mezi hlavní faktory vyvolávající celulitidu patří kromě poruch cirkulace krve a lymfy také třeba ženské pohlaví, hormonální nerovnováha, nadprodukce estrogenu, brzký nástup menstruace, užívání hormonálních přípravků (včetně antikoncepce) a hodně také záleží na kvalitě vazivové tkáně a genetických dispozicích.

Ženské versus mužské pohlaví

Zatímco muži mají tukové buňky uspořádány jako pevnou síť, která brání vzniku nerovností, u žen je jejich rozložení pouze horizontální. Je to z důvodu, aby se kůže během těhotenství  mohla roztahovat. Ženy mají rovněž vyšší podíl tukové tkáně a jejich kůže je tenčí, i proto je tuk na povrchu kožní tkáně vidět více. Muži tudíž mohou být obézní, a přesto se na jejich kůži žádné nerovnosti neobjeví, zatímco ženy trápí celulita, i když jsou štíhlé a sportují.

Genetické predispozice (dědičnost)

Pokud celulitidu pozorujete na těle své matky a předtím babičky, je více než pravděpodobné, že k tomu budete inklinovat také. To ale nutně nemusí znamenat, že její projevy nemůžete nijak ovlivnit svým chováním. Zdravý životní styl je v tomto případě mocná čarodějka. Naopak jste vlastně ve výhodě, protože o možném problému víte a můžete proti celulitidě začít bojovat dříve.

Hormonální nerovnováha (nepříznivá hormonální situace)

Ženské hormony estrogeny patří mezi klíčové faktory vyvolávající celulitidu. Zásadním způsobem ovlivňují ostatní hlavní faktory, zejména stav a funkci žilního a lymfatického systému a stav podkožní vazivové tkáně. Snižují produkci kolagenu, zvyšují ukládání tuku do stehen, hýždí a stehen. 

Jelikož se tento zásobní tuk prakticky neúčastní běžného „provozního” metabolismu, je velmi obtížně odbouratelný. K největším změnám dochází v období velkých hormonálních změn, jako je puberta, těhotenství a menopauza.

Nezdravé stravovací návyky a nízká míra pohybu

Nezdravá strava obsahující velké množství jednoduchých cukrů (cukrovinky, slazené nápoje) a tuků (tučné potraviny) vznik celulitidy podporuje. Vznik metabolických poruch podporuje rovněž nedostatečný pitný režim. Podobně negativní efekt na vzhled kůže má dále převažující sedavý styl života spolu s nedostatkem pohybu ve volném čase.

Vyšší váha

Vzhled kůže a viditelnost celulitidy u žen hodně ovlivňuje tělesná váha. S rostoucí hmotností se tukové buňky zvětšují, nerovnosti v podobě hrbolků a ďolíčků jsou masivnější a projevy celulitidy bývají mnohem výraznější

Tuková tkáň navíc tvoří určité množství estrogenu, který se na vzniku celulity podílí (viz hormonální nerovnováha). To neznamená, že ženy s normální váhou celulitu nemají vůbec. Pouze je méně vidět, což znamená, že díky redukci hmotnosti můžete vzhled své pokožky zlepšit.

Vyšší věk 

Kolem třicátého roku začíná klesat přirozená tvorba kolagenu, který má na mladistvý a svěží vzhled pokožky zásadní vliv. Pokožka začíná ztrácet svou pružnost a objevují se na ní viditelnější nedostatky a vrásky. Zároveň ale také platí, že u starších žen klesá množství estrogenu v těle, což může vznik pomerančové kůže naopak zpomalit.

Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce

Brzké užívání antikoncepčních pilulek je jedním z důvodů, proč celulitida postihuje stále více dívek a mladých žen. Hormonální antikoncepce může mít negativní vliv na žilní a lymfatický systém i na stav vaziva a tudíž podporuje vznik celulity.

Jiné podpůrné faktory pro vznik celulitidy

Vedle výše popsaných klíčových faktorů hrají důležitou roli další podpůrné rizikové faktory, jež mají na vznik a stav pomerančové pokožky taktéž negativní vliv. 

Jsou to zejména: 

 • nezdravé stravovací návyky,
 • nedostatečný pitný režim,
 • minimum přirozeného pohybu a žádné pohybové aktivity ve volném čase,
 • dlouhé stání a sezení,
 • nadměrná nebo nevhodná pohybová zátěž,
 • časté kolísání hmotnosti a nadváha,
 • pravidelné a dlouhodobé užívání některých léků,
 • kouření,
 • každodenní a nadměrná konzumace alkoholu,
 • příliš časté cestování,
 • nevhodné oblečení a obutí.

Prakticky do této kategorie může patřit cokoliv, co nějakým způsobem narušuje či ztěžuje krevní a lymfatický oběh a zvyšuje hladiny ženských pohlavních hormonů.

Osvědčené tipy, jak se celulitidy zbavit, nebo ji alespoň zmírnit

Léčba celulitidy by se měla vždy odvíjet od toho, v jakém stadiu se nachází. V případě počátečních dvou stádií většinou stačí úprava životního stylu spočívající v posílení zdravých stravovacích a pohybových návyků a dodržování dalších režimových opatření. V případě pokročilých stádií už je nutný odborný přístup.

5 zásadních  věcí, které zabírají na pomerančovou pokožku:

 1. Zdravý, pestrý a vyvážený jídelníček: jezte hodně zeleninu, ovoce, luštěniny, obiloviny, mléčné výrobky, libové maso a ryby a dostatečně pijte, nepřejídejte se
 2. Pravidelný pohyb s aerobním efektem: více choďte a věnujte se různým aerobním aktivitám
 3. Posilovací cvičení: zpevněné svaly vytvoří stabilní podklad pod kůží, která se vypne a nerovnosti budou méně vidět
 4. Masáže povzbuzující činnost oběhového a lymfatického systému: masírujte svou pokožku doma a občas si zajděte na maderoterapii nebo lymfodrenáž
 5. Nepijte alkohol a nekuřte

Zdravý životní styl

Změnou stravovacích a pohybových návyků lze vzhled celulitidy zásadně ovlivnit. Nadváha při rozvoji celulity hraje roli a každý kilogram navíc může její projevy prohloubit. U zdravě a aktivně žijících žen jsou projevy méně viditelné, což znamená, že redukce váhy většinou povede ke zmírnění projevů celulity

Pohybové aktivity obecně zlepšují krevní oběh a metabolismus tuků. Největší efekt přináší kombinace kardia (např. svižná chůze, pomalý běh, cyklistika, kolečkové brusle a podobně) a jednoduchého silového tréninku alespoň dvakrát týdně po dobu 30 až 45 minut. Posilování je obzvláště důležité, protože pomáhá budovat a udržovat svalovou tkáň, díky níž si kůže uchovává pevnost a pružnost. 

Nicméně zejména u pokročilých fází celulitidy je velmi důležitý výběr vhodných pohybových aktivit, kdy by jejich intenzita měla respektovat stupeň a příčiny potíží. Nadměrná intenzita či nevhodné pohybové aktivity mohou totiž mnohdy vést ke zhoršení stavu.

Extra péče: masáže a byliny

Hodně prospěšné jsou v boji s pomerančovou kůži masáže. Použít k nim můžete speciální anticelulitidní gely, krémy a oleje s obsahem účinných látek. Oběhový a lymfatický systém také podporují masážní pomůcky a kartáče

Při sprchování se doporučuje střídat teplý a studený proud pro lepší prokrvení. Pozitivně na pokožku působí i pravidelné saunování. Z masáží je hodně populární maderoterapie, která se provádí dřevěnými pomůckami a je zaměřená přímo na partie postižené celulitou. 

Další péči představují výživové doplňky, bylinné směsi a čaje určené k redukci celulitidy. Z bylin jsou vhodné listy z pampelišky, kopřiva, pýr, vřesové květy a další. Nicméně veškerou kosmetiku, doplňky stravy, masáže, saunování a otužování berte jenom jako podpůrné prostředky, které vám v usilovném boji s celulitidou pomohou. Nečekejte, že budou zázračně fungovat bez toho, aniž byste upravili svůj dosavadní životní styl.

Účinnou pomoc při léčbě celulitidy poskytuje lymfodrenáž

Základní podmínkou úspěšné prevence a léčby celulitidy je dobrý stav lymfatického systému. Třetí a zejména čtvrté stádium už vyžaduje odbornou terapii, která spočívá v aplikaci přípravků a procedur, jež efektivně obnovují tok krve a lymfy.

Profesionálně provedené lymfodrenážní masáže, ať už manuální nebo přístrojové, efektivně obnovují činnost lymfatického systému, zlepšují „průtočnost“ lymfatického řečiště a vyvolávají pozitivní změny ve fyziologických poměrech v podkoží.

Lymfodrenáž je léčebná technika, která využívá jemných hmatů prováděných ručně specialistou lymfoterapeutem nebo speciálních lymfatických návleků, a pomáhá obnovit a stimulovat činnost nefunkčního lymfatického systému. 

Kromě lymfodrenáže mohou být součástí komplexní terapie další metody jako: 

 • Podrobná tělesná analýza (BMI index, určení stadia celulitidy, nastavení režimových opatření a další)
 • Výživové poradenství a vhodné doplňky stravy
 • Doporučení přiměřené pohybové aktivity
 • Kompresní prádlo na míru
 • Protizánětlivá a anticelulitidní terapie
 • Využívání protistresových technik (relaxační a dechová cvičení, masáže, baňkování a jiné)

Vyzkoušejte Body Reshape ve vašem městě

Metoda pro redukci celulitidy a hubnutí, která je založena na přístrojové lymfodrenáži, rázových vlnách a vakuové masáži.

Během 90 minut získáte:

 • Analýzu složení těla na speciálním přístroji, který nám poradí, na které partie se zaměřit.
 • Aplikaci přístrojem NAPPE QX 900, který obsahuje 2 procedury pro pomoc s celulitidou a vyhlazení pokožky.
 • Lymfodrenáž přístrojem BALLANCER, která pomůže zlepšit funkci lymfatického systému a odvést odpadní látky z těla.
 • Konzultaci se specialistou, který poradí, jak postupovat po proceduře, abyste maximalizovala její účinky.

Od Bc. Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.