Jak rychle rostou vlasy?

Sníte o krásných dlouhých vlasech, které se lesknou v záři jarního slunce a jsou hebké na dotek? Přemýšlíte jak dlouho může trvat než takto bujnou kštici budete mít? To si dneska řekneme v tomto článku.

Obsah článku

Základní informace o vlasech

Růst vlasů, stejně jako jejich kvalita závisí na mnoha faktorech. To, co ale působí na vlasy, působí i na zdraví nehtů a také pokožky. Vlas je útvar tvořený keratinem, stejně jako nehty. Jejich hlavní funkcí je termoregulace těla. Průměrná tloušťka vlasu je 42–95 µm. S tím, kolik máme na hlavě vlasových váčků, se rodíme. Denně vypadne člověku okolo cca 80 vlasů, přičemž každý vlas může růst až 6 let než samovolně vypadne. Každý den vlasy mohou vlasy vyrůst až o 0,2–0,5 mm.

Čím podpořit růst vlasů

Na růst vlasů působí mnoho faktorů jako je míra stresu, dostatek živin, včetně vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro růst vlasů. Růst vlasů můžete podpořit vhodnou vlasovou kosmetikou, doporučuje se kosmetika s obsahem kofeinu, která aktivuje vlasové cibulky. Tak je dobré vlasy a pokožku hlavy masírovat aby se vše prokrvilo. Kromě vhodných vitamínů pro růst vlasů jako jsou vitamín A, B a C je vhodné také využít sílu kolagenu, kterých je dnes na trhu nepřeberné množství.  Z minerálů je to především zinek, selen a železo.

TIP na článek: Nejoblíbenější druhy náušnic

Proč padají vlasy?

Důvodů proč vám padají vlasy může být několik. Jednou z nich je bohužel genetika, kterou člověk neoblafne. Geneticky se dědí i nadměrné vypadávání vlasů, kterému se odborně říká androgenní alopecie. Dalším důvodem k většímu výskytu chuchvalců na hřebeni je také hormonální nerovnováha. Krátkodobé vypadávání vlasů může způsobit třeba těhotenství nebo až porod, ale třeba také vysazení antikoncepce. 

TIP: Jak zatočit s vypadáváním vlasů

K vypadávání vlasů přispívá i špatná životospráva, kdy tělo nedostává dostatek živin a vitamínů (železo, vitamín B, vitamín C atd.) Také dlouhodobě působící stres může vést k vypadávání vlasů, v podstatě za to může opět hormonální nerovnováha, která se v těle při stresu projeví. Jedním z negativních faktorů na růst vlasů může být samozřejmě nemoc a s ní spojená léčba (např. rakovina a s ní spojená chemoterapie nebo ozařování), ale také užívání některých léků.

TIP: Kortizol: co dělá stresový hormon a jak ho snížit

Pár tipů na závěr

  1. Až si příště budete mýt vlasy, tak je nakonec opláchněte ideálně studenou vodou, která uzavře kutikuly. V průběhu mytí nepoužívejte horkou ani moc teplou vodu, vlasy i pokožka hlavy se tím zbytečně vysušuje. 
  2. Pokud jste domácí experimentátor, můžete na podporu růstu a zlepšení kvality vlasů použít některou z domácích masek. Doporučuje se třeba ta ze žloutků a olivového oleje nebo z aloe vera. Většinou si tuto domácí masku nechte na hlavě cca 20 – 30 minut působit a pak umyjte vlasy jak jste zvyklí.
  3. Kromě domácích masek lze na vlasy používat i domácí závěrečnou oplachovou péči, a to v podobě piva, kterým si vlasy propláchnete. Protein, který je obsažen ve sladu a chmelu pomáhá na poškozené vlasy a zajišťuje výživu vlasovým folikulům. Takováto pravidelná péče může vést i ke zmírnění vypadávání vlasů a zastavení jejich třepení.
  4. Pokud je to možné, omezte tepelnou úpravu vlasů. Vysoké teploty je zbytečně vysušují a vlasy pak ztrácí svou kvalitu. Pokud se přeci jen bez tepelného stylingu neobejdete, používejte na vlasy vhodnou ochranu, kterou můžete zakoupit v podobě sprejů.

TIP: Přírodní masky na obličej a vlasy

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.