Jak koupat miminko + tipy na dětskou vaničku

Je známo, že koupání miminka utužuje vztah mezi ním a jeho rodiči. Během prvních dnů či týdnů, kdy se celá rodina s novým členem snaží sžít, je koupání jakýmsi „záchytným bodem“ v hektických dnech, a také jedním z prvních společných rituálů.

Aby se však miminko i rodič cítili při koupání komfortně, je důležité si předem připravit celou řadu věcí. Novopečená maminka či tatínek by také měli vědět, jak při koupání novorozence postupovat. Všechny důležité informace jsme pro vás proto shrnuli v následujícím článku.

První koupání

Úplně první koupání miminka v naprosté většině případů probíhá hned v porodnici. Dítě zpravidla po porodu umyje dětská sestra. Ta si často ke koupání přizve také otce, je-li u porodu přítomen. Matka si však své miminko okoupe za asistence zdravotní sestry ještě před odchodem domů. Zejména prvorodičky se koupání novorozence velmi obávají – sestřičky v porodnici tak pečlivě vysvětlí, jak postupovat.

Po příchodu domů je už nutné si poradit bez zdravotnického personálu, a rodiče tak na koupání zůstávají sami. V tuto chvíli je důležité mít připravené nejen všechny pomůcky a dosavadní poznatky o koupání dětí, ale hlavně zachovat klid. Všechen váš stres totiž miminko vycítí a nebude se při koupeli cítit uvolněně a příjemně.

Kdy a jak často koupat miminko?

Prvním pravidlem je koupat novorozence před kojením. Při převracení dítěte do různých pozic či ohýbání nožiček v kombinaci s teplou vodou by v případě mytí po jídle mohlo způsobit bolení bříška nebo dokonce zvracení. Hladové děti ale nebývají příliš pozitivně naladěny, proto vybírejte čas někde na pomezí dvou krmení – tedy v době, kdy je ještě miminko najedené, ale mléko už je částečně strávené.

Co se týče denní doby, je v podstatě jedno, kdy dítě vykoupete, doporučuje se však spíše podvečer, před ukládáním do postýlky. Důvod je prostý – dítě si nastaví pevný režim, který jeho organismus ke správnému fungování potřebuje. Za několik týdnů bude vědět, že po koupání následuje spánek a vy si tak ušetříte mnoho nekonečných hodin uspávání. Tento zvyk potomkovi přetrvá i do pozdějšího věku a tříleté dítě už se bude po koupeli odebírat ke spánku prakticky automaticky. Dalším důvodem je, že teplá voda v kombinaci s intenzivní pozorností rodiče či jemnou masáží tělovým olejem miminko uklidní a bude se mu lépe usínat.

A jak je to s četností koupelí? Zde se názory liší. Zatímco někteří rodiče jsou zastánci mytí jednou za pár dní, jiní věří, že pokud dítě nosí pleny, je třeba ho koupat denně. Pravda je někde mezi – pokožka malých dětí denní mytí nepotřebuje. Nadměrné užívání mycích gelů a další kosmetiky narušuje její přirozenou bariéru a pH. Na druhé straně je ale třeba dodržovat řádnou a pravidelnou hygienu v oblasti plenek. Zadeček dítěte tedy omýváme čistou vodou denně.

Každodenní koupání ale rozhodně není tabu – právě z důvodu již výše zmíněného rituálu se k němu většina rodičů uchyluje. V tomto případě ale používejte šetrnou kosmetiku, kterou do koupele přidejte alespoň obden, klidně každý třetí až čtvrtý den, a miminko nejčastěji koupejte pouze ve vodě.

Ideální teplota vody

Velkým otazníkem u rodičů bývá i teplota vody. Doporučuje se 37 °C, protože takováto teplota je dítěti vlastní už z matčiny dělohy a je mu tak nejpříjemnější. V prvních dnech je určitě dobré použít teploměr do vody. Později už optimální teplotu odhadnete. Ostřílení rodiče nebo zdravotní sestry mají v rukávu malý trik – pokud do vody ponoříte loket a necítíte ani chlad ani přílišné teplo, je koupel pro miminko perfektní.

Volba správné koupelové kosmetiky

V prvních dnech života dítěte se doporučuje používat pouze čistou vodu. Později můžete do koupele přidat kosmetiku vhodnou pro ty nejmenší. Začít můžete například šetrnou mycí emulzí nebo koupelovým olejem, který jemně odstraní nečistoty z pokožky, a zároveň ji intenzivně hydratuje. Při mytí vlásku používejte vždy šampon, který neštípe v očích. Kosmetika by měla být určená přímo pro novorozence a kojence, měla by být také dermatologicky testována. Preferujte přírodní složení bez parabenů, barviv a parfemace.

Co budeme ke koupání miminka potřebovat?

 • dětskou vaničku, případně protiskluzovou podložku do klasické vany nebo umyvadla, lehátko do vany nebo koupací kyblík
 • teploměr do vody
 • měkkou žínku
 • dvě bavlněné pleny
 • mycí gel
 • šampon
 • dětský olej
 • tělové mléko
 • vatové tyčinky
 • buničinové tamponky
 • jemný kartáč na vlásky
 • krém na opruzeniny
 • čistou plenku
 • čisté oblečení
 • nůžky na nehty s kulatou špičkou
 • u novorozenců 60% líh pro vyčištění pupíku

TIP: Ekologické látkové pleny – Proč je používat a které jsou nejlepší?

Postup při koupání miminka

 1. Nejprve si nachystáme prostor ke koupání – v místnosti by mělo být 23-26 °C, aby miminku nebylo chladno.
 2. Následně vložíme do vaničky teploměr a začneme ji napouštět vodou o teplotě 37 °C. Mezitím si na přebalovací pultík přichystáme všechny výše zmíněné pomůcky – od miminka ve vaničce nikdy neodcházíme!
 3. Když máme napuštěno, svlékneme dítě z oblečení a použité plenky, zadeček očistíme ubrouskem od případných nečistot a opatrně jej vložíme do vody. Nezapomeňte jej stále přidržovat za hlavičku.
 4. Pokud dítě ve vaně doširoka rozhazuje ručičkama a pláče, vyzkoušejte je po vysvléknutí zabalit do tenké bavlněné pleny a do vody je vložit i s ní. Teprve pak je pomalu rozbalte, plenku také můžete využít místo žínky.
 5. Miminko stále držte pod hlavičkou a pomocí žínky, bavlněné pleny či mycí houby je jemně omývejte. Použít můžete zvolenou koupelovou kosmetiku. Malé děti umýváme vždy od hlavičky dolů – nejprve tedy omyjte samotnou hlavičku a obličej, poté tělíčko a až nakonec zadeček a intimní partie.
 6. Po umytí dejte dítě na suchou bavlněnou plenu či dětskou osušku. Látku k pokožce pouze mírně přitiskněte, nikdy osuškou po kůži netřete. Důkladně vysušte všechny záhyby – podpaží, pod krkem, třísla a podobně.
 7. Pomocí vatové tyčinky vysušte nos a uši – použijte speciální vatové tyčinky s rozšířeným koncem, které jsou přímo určeny pro děti. Do oušek i nosu tyčinku nikdy nezasouváme, vysušíme a vyčistíme pouze boltec a okraje nosíku.
 8. Koupete-li novorozence, který má ještě zbytky pupečního pahýlu, je potřeba jej nejprve osušit, aby nedocházelo k mokvání, a následně ošetřit lihem. Ten aplikujte opět na vatovou tyčinku nebo na buničinový čtverec a pupík jím opatrně otřete.
 9. Kojencům po šestinedělí (v případě potřeby i dříve) zastřihněte delší nehtíky, kterými by se mohly poranit.
 10. Následně natřete pokožku celého těla dětským olejem nebo tělovým mlékem.
 11. Na zadeček aplikujte zásyp nebo krém proti opruzeninám
 12. Miminko zabalte do čisté plenky, oblékněte a můžete jej nakrmit a uložit ke spánku!

Od Monika Břešťanská

Milovnice přírody, ekologie a všeho živého s vášní pro kvalitní literaturu a hudbu. Momentálně na mateřské dovolené, ale zároveň studentkou učitelství přírodopisu a českého jazyka. // Instagram