Jak dětem zajistit zdravé sezení?

Sedět u stolu správně není žádná věda. Nebo ano? Málokdo by řekl, že při něčem, tak banálním, jako je sezení lze dělat chyby. Přesto se to děje častěji, než byste čekali. Mezi hlavní příčiny patří nevhodný nábytek a špatné návyky, které si pěstujeme od dětství. To vede k bolestem zad, očním vadám a dalším zdravotním potížím. Prevencí těchto problémů je sedět správně a nejlépe se to učit, jako vše důležité, už v dětství.

Zdravé sezení vyžaduje správnou výšku pracovní desky, sedáku i opření chodidel o podložku.

Jak správný sed vypadá?

Nejjednodušší způsob, jak i dětem vysvětlíte správný a zdravý sed je dodržení třech pravých úhlů.

První pravý úhel je v kolenou. Holenní a stehenní kost svírají pravý úhel, což znamená, že horní strana stehen směřuje směrem dopředu mírně dolů. Váha je hlavně na sedacích hrbolech, ale stehna jsou podepřena, chodidla spočívají na podložce. Pokud hrana židle pod koleny do stehen tlačí, je sedák moc vysoko.

Druhý pravý úhel je v kyčli. Tento pravý úhel vzniká přirozeně, pokud máme splněn první bod. Abychom seděli správně, tělo je vzpřímeně. Toto zdravé sezení je pro netrénovaného člověka poměrně náročné, je tedy vhodné, když má židle poměrně kolmý opěrák, který toto sezení podpoří. Při nesprávném sezení dochází k nerovnoměrnému tlaku na meziobratlové ploténky a svalovým disbalancím.

Třetí pravý úhel máme v loktech. Pokud správně sedíme podle dvou předchozích bodů, položíme si ruce na stůl. Lokty, které máme u těla by měly svírat opět pravý úhel. Jde o kontrolu, že máme desku stolu ve správné výšce.

Pro dospělé jsou tato nastavení poměrně jednoduchá, ale čím menší postava, tím více se projeví každý centimetr v nesprávném nastavení. Výška sezení a stolu, musí být úměrná výšce postavy. Např. pro typického prvňáčka s výškou 120 cm je správná výška sezení 33 cm a výška stolové desky 56 cm.

Pro zdravé sezení je tedy bezpodmínečně nutné, aby rozměr nábytku odpovídal postavě dítěte.

Způsoby, jak zajistit dětem správnou velikost nábytku pro zdravé sezení

Prvním způsobem je využívat pevný nábytek, který odpovídá postavě dítěte v danou chvíli. Dítě má svůj stoleček a židličku a když povyroste, tak se stoleček a židlička vymění za nábytek o kousek větší. Je to takový dospělácký nábytek zmenšený na dětskou velikost. Výhodou tohoto řešení je snadné použití dítětem, jak správně sedět okouká od rodičů a dítě samo zvládne veškerou manipulaci.

Dětský stoleček a židlička. Vhodné pro věk 2 - 3 roky.

Nevýhoda je zde zřejmá. Jak se říká „děti rostou jako z vody“ a nábytek je potřeba měnit každý půl rok nebo rok. Tento typ nábytku se úspěšně využívá ve školkách, kde mají různé velikosti, takže když dítě odroste vezme si větší židličku a nábytek se používá pro další a další děti. Pro domácí použití nejde o finančně únosné řešení. Druhým způsobem, jak zajistit zdravé sezení, který je už pro domácí podmínky vhodný, je nákup rostoucí židle, která dítě přizvedne ke klasickému stolu. Z názvu samotného vyplývá výhoda – židle roste s dítětem. Na počátku je sice větší investice, než když koupíme malý stoleček a židličku, ale tuto židli koupíme jednou a vydrží nám roky. Další pozitivní efekt rostoucí židle je, že dítě sedí a jí společně s rodiči, necítí se nijak odstrčené. Splnění pravidel pravých úhlů je zajištěno nastavitelnou podnožkou a sedátkem.

Rostoucí židle pro zdravé sezení u stolu klasické výšky.

Ani zde není vše ideální. Především u menších dětí, je zde obtížná manipulace. Pokud si dítě na židličku vyleze, už se samo těžko zvládne přisunout ke stolu, jako je tomu u malé židličky se stolečkem. S těmito úkony bude dítě potřebovat pomoc. Protože jde o židli pro dítě poměrně vysokou, je potřeba dávat na dítě na rostoucí židli pozor, jako když sedí ty nejmenší v krmících židličkách.

Jak dítě poroste, budete dávat sedák a podnožku stále níž. Vzhledem k postavě, bude deska stolu vždy ve správné výšce a zároveň budou nohy na podložce. Když dítě doroste, že z podnožky shodí nohy na zem, je čas na přesednutí na dospěláckou židli. Tento typ rostoucí židle je s příslušenstvím vhodný od chvíle, kdy dítě začne samo sedět, ale lépe ve 2 – 3 letech navázat na krmící židličku.

Zdravé sezení pro školáky

Na půli cesty mezi pořízením rostoucí židle k vysokému stolu a přesunem na dospěláckou židli, je zahájení školní docházky. Dítě potřebuje psací stůl a pracovní židli, kde stále musíme splnit pravidla pro zdravé sezení, ale dospělácký nábytek je ještě na dlouho moc velký. V tuto chvíli máme další možnost řešení zdravého sezení. Nejedná se o samostatnou rostoucí židli, ale o set rostoucí židle a stolu. Jde, ale o úplně jinou rostoucí židli, než byla ta u klasického stolu. Princip není ten, že dítě ke stolu přizvedne, ale celá sada nábytku roste hezky spolu s dítětem od země. Nábytek se již více podobá dospěláckému, i když určité odlišnosti zde najdeme.

Rostoucí stůl s rostoucí židlí, která je vybavena dynamickým uchycením opěráku. Ideální zdravé sezení pro školáky.

Zajímavým řešením na těchto židlích může být dynamické uchycení opěráku. Opěrák se naklání podle zad dítěte, takže jej podepírá, aby sed nebyl tak náročný, ale zároveň dítě nutí do aktivního sedu.

Pokud váš školák využívá při školní přípravě počítač, nezapomínejte, že sezení u počítače má svá specifika, která je potřeba také ohlídat.

Nejzdravější rady na závěr

Přestože rostoucí židle, popř. stoly pomáhají se správným sezením, jde o nástroj, který se musí správně používat. Dbejte, aby dítě sedělo na ose židle, vždy co nejtěsněji k opěráku. Mějte židli správně nastavenu.

Využívejte předností, které tento moderní trend přináší. Kromě psaní, dětem na stole zvedejte desku, ať se nemusí při malování nebo čtení hrbit. O co pracovní desku stolu nakloníte, o to méně se k ní dítě musí sklonit.

Jak jsme zjistili, správné sezení je docela náročné, nenechte dítě sedět zbytečně dlouho. V sezení dělejte pravidelné přestávky, alespoň pár minut, co půl hodiny. Po delším sezení si dopřejte pořádnou dávku pohybu.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.