Hygiena práce s počítačem a bezpečnost práce na počítači

 Počítač, notebook i tablet patří k obvyklému vybavení, které používáme každodenně při práci i pro zábavu. Aby používání výpočetní techniky bylo bezpečné a aby nám dlouhodobá práce na PC nezpůsobovala zdravotní problémy, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Bezpečnost a hygiena práce u počítače je rozsáhlý obor, který zahrnuje spoustu pravidel, jejich souhrn najdete v následujícím článku.

Hygiena práce s počítačem

U počítače, notebooku nebo tabletu většina z nás tráví podstatnou část dne. Sedavé zaměstnání může způsobovat zdravotní potíže, jako jsou problémy s páteří, bolesti hlavy a svalové problémy,  proto je potřeba dodržovat zásady hygieny práce s počítačem.

Ergonomické pracoviště

Naše pracovní místo by mělo splňovat zásady ergonomie, především se jedná o výběr správné židle, stolu a osvětlení.

Židle

Velkou pozornost bychom měli věnovat tomu, abychom u počítače seděli správně. Kvalitní polohovací židle by měla být stabilní a pevná, jejím správným nastavením omezíme namáhání zádových svalů. Sezení na židli bychom měli střídat se sezením na relaxačním míči, rehabilitačních klínech nebo na nafukovacích čočkách.

TIP na článek: Proč je dobré při práci sedět na míči?

Stůl

Pracovní stůl by měl být dostatečně velký, aby se na něj vešly všechny potřebné věci. Výbornou volbou je elektrický polohovací stůl, u kterého si můžeme měnit výšku pracovní desky. Část pracovní doby pak můžeme stát, čímž posilujeme hluboký stabilizační systém a zamezíme bolestem zad.

TIP na článek: Polohovací stoly – jak vybrat elektricky nastavitelný stůl?

Pracovní místo

Také je potřeba dbát na ergonomické uspořádání pracovního místa. Monitor by měl být umístěný ve vzdálenosti délky naší paže a jeho vrchní okraj bychom měli mít těsně pod výškou očí. Klávesnice a myš by měly být lehce dosažitelné, doporučuje se používat ergonomickou podložku pod ruku.

Osvětlení

Nedostatečné osvětlení pracovního místa může způsobovat bolesti hlavy a očí, únavu i snížené soustředění. Na druhou stranu by pracoviště nemělo být přesvícené, světlo by nemělo vytvářet stíny a odlesky.

Přestávky

Pravidelné přestávky jsou při sedavém zaměstnání velice důležité, doporučuje se udělat si každou hodinu přestávku trvající alespoň 5 minut, projít se a udělat několik protahovacích cviků.

Jaká jsou pravidla bezpečné práce na PC

Dodržování pravidel bezpečné práce na PC by mělo být samozřejmostí. Díky tomu se vyhneme problémům se zavirovaným počítačem, také zajistíme počítači delší životnost a snížíme náklady na jeho správu a údržbu.

Hesla, zálohy, antivirové programy

Správu PC bychom měli nechat na odbornících, když se ale při běžném používání výpočetní techniky budeme řídit několika jednoduchými zásadami, ušetříme si spoustu problémů:

 • zajistit, aby se k počítači nemohl dostat někdo nepovolaný,
 • notebooky a tablety zamykat heslem,
 • přihlášení k uživatelskému účtu zabezpečit dostatečně silným heslem,
 • na pracovních počítačích nevyřizovat soukromé záležitosti a nepoužívat na nich citlivé aplikace, jako je například internetové bankovnictví; neukládat si na pracovní PC hesla,
 • používat legální a aktualizovaný software,
 • mít spuštěný antivirus, pravidelně počítač kontrolovat na přítomnost spywaru a rootkitů,
 • nestahovat neznámý obsah, pravidelně zálohovat data, neinstalovat neznámé programy.

Technická pravidla správného zacházení s PC

Většina z nás není specialistou na techniku, ale určitá základní pravidla by měl dodržovat každý:

 • počítač by měl být dobře zapojený,
 • u notebooků a tabletů nejprve zapojit napájecí kabel do konektoru, pak napájecí zdroj do sítě,
 • nepoužívat poničené kabely,
 • počítač pravidelně vypínat, nepoužívat režim spánku, nebo hibernace,
 • používat přepěťovou ochranu, za bouřky odpojovat PC a periférie ze zásuvky,
 • nevystavovat PC přílišnému vlhku, horku nebo prachu,
 • pravidelně (jednou za rok) zbavit vnitřek stolního počítače prachu a dalších nečistot.

Bezpečně na internetu

Žijeme v „době internetové“ a pravidelnému nebo alespoň občasnému připojení k internetu se nevyhneme. Internet je zdrojem informací, pomocí internetu nakupujeme, platíme, objednáváme, sledujeme filmy, posloucháme hudbu, hrajeme hry, studujeme, účastníme se kurzů a komunikujeme s ostatními lidmi. Všechny činnosti, které na internetu provádíme, jsou ale pro náš počítač potenciální bezpečnostní hrozbou. Aby se nikdo nepovolaný nedostal k našim datům, fotografiím nebo osobním údajům, měli bychom dodržovat určité zásady.

Hesla

Hesla by měla být dostatečně silná, měli bychom je pravidelně obnovovat a hlavně bychom si je neměli zapisovat na nebezpečná místa, jako je kryt PC nebo klávesnice.

E-maily

V mailové schránce bychom si měli nastavit filtrování nevyžádané pošty a hromadné korespondence. Také bychom měli být obezřetní při otevírání automaticky generovaných mailů, reklamních zpráv a podezřelých zpráv s přílohou. Otevírání příloh je obzvlášť rizikové, riskantní je i přeposílání hromadných mailů.

Ochrana osobních údajů

Ochrana soukromí je jednou z nejdůležitějších zásad. Své osobní údaje, dokumenty a fotografie bychom neměli zveřejňovat na sociálních sítích a umisťovat do cloudů. Do PC bychom měli nainstalovat doplněk pro blokování skriptů, které sledují naše chování na internetu.

Další pravidla

Mít zapnutý firewall, pravidelně mazat cookies, nepřipojovat se k neznámým WiFi sítím.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.