Funkce a důležitost dopaminu

Pojem “hormon štěstí” je v dnešní době velmi skloňován, ale věděli jste, že dopamin vlastně hormon není? Jak si můžeme zvýšit jeho množství v těle a kdy naopak potřebujeme dopaminový detox? Víte že se mu také říká stresový hormon? Pokud ne, tak čtěte dál, odpovědi na tyto otázky a ještě víc přinášíme právě v tomto článku!

Obsah článku

Co to je dopamin

Nejdříve si představíme trochu odborných termínů. Dopamin je chemická látka ze skupiny, kterým se říká katecholaminy a vzniká přirozeně v mozku všech obratlovců a také u většiny bezobratlých tvorů. Jeho hlavní funkcí je zajistit přenos impulsů v některých částech mozku. Jinými slovy funguje jako neuropřenašeč. Dopamin se tvoří v hypotalamu a v malém množství jej také tvoří dřeň nadledvinek. Za uvolňování a syntézu dopaminu je zodpovědný centrální nervový systém a díky němu dopamin působí na tzv. dopaminové receptory v mozku. Nadbytek ale i nedostatek dopaminu ve velkém nepříznivě ovlivňuje organismus jedince.

Jakou má dopamin funkci v našem těle

Dopamin v těle ovlivňuje mnoho procesů a dosud nevíme, co vše je ještě schopen dopamin ovlivnit. V lidském mozku je zodpovědný za řízení motoriky, příkladem je ovlivnění pohybového procesu, kdy jeho nedostatek způsobuje ztuhlost (Parkinsonova choroba) nebo má na starosti také kognitivní procesy jako je paměť a její ukládání (pamatujeme si více šťastné vzpomínky nebo ty emočně nabité?), myšlení a také řešení problémů. Dopamin má také vliv na snížení množství inzulinu ve slinivce břišní. 

Dopamin má vliv na tzv. centrum potěšení, jeho množství se zvyšuje pokud vyvíjíme činnost, která nám působí radost a motivuje nás k jejímu opakování. Dopaminové receptory se stimulují například při jídle, což je velká dopaminová bomba, při výhře a nebo třeba také při sexu.

Jak se projevuje nedostatek dopaminu v těle

Nedostatek dopaminu v těle může způsobit změnu našeho chování ale může také ovlivnit fyzické funkce. Většinou je spojován s únavou, špatným spánkem, výkyvy nálad, ale také se ztrátou motivace a úzkostmi. 

Neovlivnitelným faktorem, díky kterému dochází ke snižování hladiny dopaminu je stárnutí. Bohužel s věkem se počet neuronů produkujících dopamin snižuje a to vede k různým nemocem, mimo jiné třeba i k Parkinsonově chorobě. Ale objevují se i jiné neurodegenerativní poruchy a jiné příznaky nemoci, nejčastěji se jedná o třes, ztuhlost a potíže s pohybem. 

Ke snížení produkce dopaminu vedou i závislosti na drogách a alkoholu. Tyto závislosti krátkodobě zvýší jeho hladinu, ale časem to vede k trvale snížené hladině dopaminu. Klasický příklad je, kdy jakýkoli závislý člověk potřebuje časem víc a víc dávky, aby hladinu dopaminu doplnil. A nebo také pokud máte ráno po prohýřené noci kocovinu.

Jak zvýšit hladinu dopaminu

Hladinu dopaminu si můžeme sami zvýšit. Velmi dobře na to funguje fyzická aktiva, která se také velmi hojně doporučuje. Nemusí jít nutné o uběhnutí maratonu, někdy stačí procházka, udělat pár dřepů, umýt nádobí, pracovat na zahrádce nebo si dopřát třeba sex. Dopamin si můžeme zvýšit i kvalitním a zdravým spánkem nebo a to je v současné době také velmi oblíbené vyvíjet činnost, která nás nutí se soustředit. Mezi tyto činnosti patří například meditace ale také činnosti jako ruční práce (v dnešní době oblíbené háčkování, pletení nebo macrame) nebo malování. Zkrátka vše, u čeho mozek zaměstnáváte klidnou, relativně monotónní prací, na kterou se ale musíte soustředit.

TIP na článek: 5 oblíbených meditačních technik

Zvýšení dopaminu můžete pomoci také zdravou stravou bohatou na bílkoviny a živočišné produkty. Pomoci mohou i probiotika nebo doplňky stravy jako jsou železo, vitamín B6 případně i kyselina listová.

Kdy potřebujeme detox?

Opakem nedostatku dopaminu je jeho vysoká hladina. Nadměrná stimulace neuronů produkujících dopamin vede k vytvoření závislosti. Kromě běžných závislostí zmiňovaných výše jde o ty méně nápadné. Znáte lidi, kteří neustále kontrolují sociální sítě? Musí pořád zobat nějaké bonbony, případně jiné sladkosti? Znáte někoho kdo je závislý na nakupování aniž by ty věci potřeboval? To vše má na starosti dopaminová závislost. Díky jednoduchému a rychlému zvýšení hladiny dopaminu přijde rychlý pád a to nás nutí vyhledat znovu nějaký stimul, který nám dopamin zase zvýší, takže si vezmeme další kostičku čokolády a koupíme si druhý den další tričko, i když dalších pět nových máme ve skříni. 

Dlouhodobý nadbytek dopaminu může vést k hyperaktivitě, nervozitě ale může mít taky na starosti výkyvy nálad nebo poruchy spánku. V dnešní době se ujal pojem “dopaminový detox”. Jde o omezení těch aktivit, které nás vedou k levnému dopaminové shotu. Takže se snažíme si dát denně třeba jen dvě hodiny na sociální sítě a zbylý čas offline budeme třeba číst, půjdeme se projít, uklidíme byt a podobně. Nákupy jen jednou za dva týdny nebo předsevzetí, že sladké budeme mít jen dvakrát týdně. 

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.