Veřejná fitness centra nejsou pro vás, ale líbí se vám představa vlastní domácí posilovny? Je to rozhodnutí, díky kterému ušetříte spoustu času i peněz. A co všechno by v takové domácí posilovně nemělo chybět? To vám poradíme v tomto článku.
Obsah článku
- Běžecký pás
- Karimatka na cvičení
- Masážní válec
- Posilovací gumy
- Kettlebell
- Jednoruční činky
- Kolečko na střed těla
- Gymnastický míč
- Step můstek
- Podlaha do posilovny
- Co dalšího vám nesmí chybět?
Běžecký pás
Kvalitní běžecký pás je základ pro každou posilovnu. Je to skvělý pomocník pro spalování kalorií, zvýšení kondičky a v neposlední řadě také posílení srdce. Běžecký pás má za úkol nahradit přirozenou venkovní chůzi či běh, a proto je jeho výběr velmi důležitý a zásadní.
Jak ale vybrat typ, který bude sedět zrovna vám? Jaké by měl mít běžecký pás parametry, tréninkové programy a kolik do něj investovat? Nejen to jsme pro vás sepsali v našem článku Jak vybrat běžecký pás, kde najdete také recenze vybraných pásů pro inspiraci.
Karimatka na cvičení
Jóga, pilates, rozcvička, nebo pořádná dávka sklapovaček – nejen k tomu pohodlnou podložku neboli karimatku. Při pořizování karimatky dbejte na její materiál, tloušťku, tvrdost, tvar, způsob využití a samozřejmě také na design podle vašich představ.
Klasickým karimatkám, které známe ze školních tělocvičen, už naštěstí dávno odzvonilo. V dnešní době jich máme na výběr mnohem více a je mnohdy těžké se zorientovat. My ale víme a poradíme, co by měla taková karimatka na cvičení splňovat.
TIP na článek: Jak vybrat karimatku na cvičení
Masážní válec
Skvělou pomůckou, a zároveň velkým trendem posledních let, je foam roller neboli (v překladu) masážní válec.
Tento pomocník je šikovný nejen pro regeneraci svalů, ale také kvůli tomu, že si ho můžete zabalit kamkoliv s sebou. Je skladný a vejde se vám klidně i do batohu. Při jeho správném používání jím navíc můžete nahradit práci fyzioterapeura nebo maséra.
Jak foam roller používat a na co si dát při cvičení s ním pozor? To jsme vám prozradili v článku Cvičení s foam rollerem.
Posilovací gumy
Pro oživení jakéhokoliv druhu tréninku sáhněte po posilovacích gumách (expandérech). Vidět je můžete především u žen, které s nimi například cvičí různé varianty dřepů. Skvěle poslouží ale také mužům, a to při cvicích s vlastní vahou nebo silových trénincích.
Posilovací gumy jsou rozdílných barev, podle kterých poznáte jejich odpor. Narazit můžete na gumy červené, modré, černé, růžové nebo fialové. Čím větší odpor, tím těžší cviky s gumou jsou. Ať už si jakoukoliv barvu, cvičení s gumami rozhodně stojí za to zkusit.
TIP: Vyzkoušejte cviky s gumou
Kettlebell
Představte si, že zvládnete odcvičit celé tělo s jednou jedinou činkou. Ideální, že? Přesně to totiž nabízí tzv. kettlebell. Ten se od klasických činek liší převážně svým neobvyklým vzhledem. Touto koulí s madlem, jak se kettlebellu často přezdívá, zlepšíte pomocí komplexních cviků například svou výbušnost, flexibilitu a rychlost.
Pokud si s výběrem kettlebellu do své domácí posilovny nevíte rady, doporučujeme kettlebell Sedco Powder Coating z kvalitní a odolné ocelové konstrukce. Povrch kettlebellu je díky práškovému laku odolný proti opotřebení a vlhkosti. Vybírat můžete hned z několika hmotností, které jsou poctivě zvážené do posledního gramu.
Pomůcka, která v žádném fitku nesmí chybět – ani v tom domácím. Tento kvalitní pomocník pro cvičení je ošetřen práškovým lakem, díky němuž je úchop velmi komfortní a neklouže.
Jednoruční činky
Co by to bylo za posilovnu bez klasických jednoručních činek (jednoruček). Jejich hmotnost se pohybuje od 1 kg až po desítky kil, a proto si s nimi zacvičí jak začátečník, tak pokročilý cvičenec.
Pomocí jednoručních činek můžete například vyrýsovat a posílit břicho, oživit jimi svůj kardio trénink, nebo je zapojit do náročného HIIT tréninku.
Pokud si chcete s hmotností jednoruček hrát a všemožně ji střídat, můžete si pořídit tzv. nakládací činku. Jedná se o jednoručku, jejíž konce se dají odšroubovat a následně přidat nebo ubrat závaží podle vašich sil.
Speciálně sada jednoručních činek od Gyronetics bude pro váš trénink velkým přínosem. Plastová 30 kg činka nabízí pro dvě tyče několik zátěžových desek (kotoučů) různých hmotností, a to včetně šroubovacích hvězdicových zámků. O kvalitě činky vypovídá také ocenění Produkt roku, které získala pro rok 2022.
Kolečko na střed těla
Kdo už zákeřné kolečko na posílení středu těla zkoušel, moc dobře ví, jaká je to makačka. Nevinně vypadající plastové kolečko umí svaly na břiše pěkně potrénovat. Jedná se sice o náročnější cvičení, ale troufnout si na něj mohou i začátečníci.
Cvičení s kolečkem se provádí na kolenou, kdy se o kolečko zapřete a pomalu s ním jezdíte před tělo a zpět. To samé, v pokročilejší verzi, se dá také dělat ze stoje. Pokud vám ale kolečko nevyhovuje, střed těla lze potrápit také různými variantami klasického planku.
TIP na článek: Výzva na střed těla
Gymnastický míč
Další multifunkční pomůcka do domácí posilovny je gymnastický míč. Kromě procvičení celého těla poslouží také k rozvoji stability, rovnováhy a koordinace. Už jen pouhým sezením na míči zapojujete své svaly. Pomoci vám může také s protahováním zkrácených svalů a úlevou od bolesti zad.
Jak ale mezi množstvím produktů na trhu vybrat ten správný? Vyzkoušejte gymnastický míč Goleto.
Gymnastický míč Goleto jednoduše nafouknete přibalenou nožní pumpičkou a můžete začít cvičit. Je vhodný jak na silový a intervalový trénink, tak na rehabilitační cvičení. Míč má průměr 65 cm a je z PVC materiálu. Vydrží zatížení až 100 kg při výšce 178-188 cm.
Step můstek
Step můstek, nebo také fitness schod, se používá převážně při aerobním cvičení a trénincích s vlastní vahou. Často slouží jako vyvýšení například při klicích nebo výpadech, ale také jako nástroj pro náročnější kardio trénink.
Doporučujeme třeba step můstek od firmy TRINFIT.
Pokud hledáte ideální můstek, vsaďte na TRINFIT Step, jehož nožičky jsou protiskluzové a nastavit ho můžete na dvě výškové úrovně 13 a 17,5 cm. Výšku si určujete podle obtížnosti, na kterou si aktuálně troufáte. Step můstek TRINFIT je jako dělaný pro aerobic, ale i kondiční cvičení. Váží pouze 3,5 kg, a tudíž je snadno přenosný. Jeho maximální nosnost je 100 kg.
Podlaha do posilovny
Kvalitní podlaha do posilovny je při jejím vybavování nezbytností. Podlaha by měla být taková, která snese nárazy při odhazování činek a další pády těžkých předmětů. Většina podlah také zvládne tlumit hluk. Podlahy do posiloven jsou převážně z gumy, a proto nekloužou.
Vybírat podlahu můžete i podle barvy, aby vám v posilovně ladila se stroji. Spolehlivou variantou je například pryžová zátěžová podložka FitFloor.
Vyberte si do domácího fitka podložku, která je vhodná nejen pro tlumení nárazů těžších činek, ale také jako vypodložení pod stroje ve vaší domácí posilovně. Materiál podlahy FitFloor je velmi odolný, a proto se opotřebením nijak nedeformuje. Navíc je protiskluzová, příjemná na chůzi a její instalaci zvládne každý.
Co dalšího vám nesmí chybět?
Až budete mít svou domácí posilovnu plně vybavenou, nezapomeňte se náležitě odměnit. Pořiďte si nové fitness oblečení a doplňky, díky kterým si udržíte motivaci a chuť do každého tréninku.
Sportovní podprsenka
Bez sportovní podprsenky nedá žádná žena ani ránu. Slouží jako podpora ženskému dekoltu při náročných trénincích. Najít ale tu, která padne jako ulitá a vyhoví všem požadavkům, je leckdy oříšek.
Sportovní podprsenka musí dostatečně omezit pohyb prsou, a proto by měla být vyrobená z pevného materiálu. Pokud tomu tak není, funkci vyztužení by měly převzít košíčky. Správná velikost je základ úspěchu, stejně jako u normálních podprsenek na běžné nošení. Proto doporučujeme si každou sportovní podprsenku před nákupem vyzkoušet.
Sporttester / sportovní hodinky
Sporttester nebo sportovní hodinky má dnes každý druhý sportovec. Nabízí totiž mnoho funkcí, díky kterým si pohlídáte například počet spálených kalorií, rychlost, vzdálenost, srdeční tep atd. Jaký je ale rozdíl mezi sporttesterem a sportovními hodinkami?
Sporttester nebo sportovní hodinky – co je lepší?
Sporttesteru se také často přezdívá předchůdce sportovních hodinek. Měří základní parametry, jako jsou tepová frekvence, čas, kalorie nebo nastavení cílů. K sporttesteru se ještě nasazuje hrudní pás, který slouží pro přesnost měření tepové frekvence. Navíc vám sporttester dokáže říct, zda máte při aktivitě přidat, nebo naopak zpomalit.
Kdežto moderní sportovní hodinky nabídnou uživateli mnohem více funkcí než zmiňovaný sporttester. Jsou jimi doslova nabité. Narozdíl od sporttesteru umí sportovní hodinky měřit srdeční tep přímo ze zápěstí, takže žádný hrudní pás není třeba.
Kromě toho v sobě mají zabudovanou GPS, která vám spočítá trasu a vzdálenost vaší aktivity. Přesto je v některých případech hrudní pás při měření přesnější.
Suma sumárum – sporttester je levnější pomocník se základními funkcemi. U sportovních hodinek si sice připlatíte, ale jejich rozmanité funkce rozhodně stojí za to.