Roller neboli masážní válec je pomůckou pro ošetření měkkých tkání (hlavně svalů a fascií). Pomocí masážního válce provádí sportovec automasáž, která zrychluje proces regenerace a sportovec je tak schopen dřívějšího návratu k tréninku. Dále je možné využívat válec pro stimulaci svalů před výkonem či na ošetření bolestivých bodů.
Výhody rollerů
Velkým benefitem je možnost ošetření měkkých tkání prakticky kdekoliv a kdykoliv. Roller si můžete vzít na trénink, závody, do práce či na dovolenou a můžete tak vaše měkké tkáně ošetřovat, kde vás napadne. S různými typy rollerů můžete ošetřit prakticky celé tělo bez pomoci druhé osoby, maséra či fyzioterapeuta. Uživatelsky přívětivá je i hmotnost válců. Válce jsou vyrobeny ze speciální pěny, tudíž jejich váha je prakticky zanedbatelná. Další výhodou je možnost využití jediné pomůcky pro tři různé efekty.
Pro koho jsou rollery určeny
Masážní válce jsou nejčastěji viděny u sportovců, avšak jejich používání není vyhrazeno pouze jim. Rollery může použít kdokoliv se zvýšeným svalovým napětím v určité svalové skupině, omezeným rozsahem pohybu, s asymetrickým zatížením (ve sportu či zaměstnání) či např. osoby s trigger/tender pointy. Mohou to být například také osoby se sedavým zaměstnáním, které v důsledku dlouhodobého setrvávání v jedné poloze mají zkrácené svaly v určitých svalových skupinách, např. přitahovačích kyčelního kloubu.
Formy použití rollerů dle cíleného efektu
Dle požadovaného efektu je možné rozdělit použití rolleru na automasáž pro:
1. stimulaci svalů
Použití masážních válců před tréninkem není tak rozšířené ve srovnání s použitím válců po tréninku, avšak i zde může být velkým pomocníkem. Automasáž před tréninkem poskytuje zahřátí svalů a jejich aktivaci na pohybovou aktivitu. Snižuje se tak riziko vzniku zranění.
Způsob rollování
Pro stimulaci a aktivaci svalů je způsob rollování trochu odlišný než jak ho známe po tréninku. Automasáž se provádí rychlejšími pohyby, obousměrně a je možné i rolování v kratších tazích.
2. svalovou regeneraci
Pokud chcete využívat roller pro urychlení regenerace svalů, provádějte automasáž po pohybové aktivitě. Dojde k prodloužení svalových vláken, které byly v důsledku pohybové aktivity zkráceny, dále k rychlejšímu odtoku krve obsahující odpadní produkty metabolismu svalů v důsledku svalové práce a tudíž rychlejšímu přítoku čerstvé okysličené krve. V neposlední řadě dochází k podpoře toku lymfy, která má tendenci po zátěži zůstávat v pracujících svalech.
Způsob rollování
Tento způsob provádění automasáže je poněkud známější, avšak stále se v něm často chybuje. Tlak válce je vždy ve směru toku krve a lymfy, tedy směrem k srdci (tzn. zespoda nahoru). Například u svalů zadní strany stehna začněte tlakem nad podkolenní jamkou a při stále stejném tlaku veďte válec až pod hýžďové svaly, následně se nadlehčete a svezte válec zpět nad podkolenní jamku. Takto opakujte alespoň 10x na každou svalovou skupinu.
3. Ošetření trigger pointů/tender pointů
Trigger pointy určitě všichni znáte, jen jste možná neslyšeli toto odborné označení. Trigger point neboli česky spoušťový bod je bod ve svalu, který je lokalizován v tuhém svalovém snopci (nejčastěji ve svalovém bříšku) a při jeho přebrnknutí vyvolává přenesenou bolestivou odpověď (například záškub a bolest jiného svalu). Tender point oproti tomu vyvolává lokální bolest, tzn. bolest ve svalu, ve kterém je bolestivý bod. Tender point může být lokalizován také v periostu, vazivovém úponu či fascii.
Způsob rollování
Automasáž se při ošetření těchto bolestivých bodů mění spíše na autopressuru tzn. bodový tlak na oblast trigger/tender pointu. Najděte si tedy bolestivé místo a vahou těla zatlačte proti válci. V této pozici vydržte, dokud bolest nezačne ustupovat. Nezapomeňte pravidelně dýchat.
Další využití rolleru/kdo může roller používat.
Čemu se vyvarovat
Při této autoterapii byste se měli vyvarovat několika chybám. Neválcovat:
- proti směru toku krve a lymfy,
- přes klouby,
- přes místa, kde nervy a cévy prochází povrchově – např. zápěstí, podkolenní jamky, loketní jamky (to platí spíše pro rollery s vroubky).