Chemický peeling obličeje oživí a omladí pleť. Jak na něj, abyste si neuškodili?

Touha po mladistvém vzhledu a kráse je důvodem vzniku a neustálého rozvoje kosmetického průmyslu i estetické medicíny. Mezi moderní metody slibující omlazení patří i chemický peeling. Jak se liší od peelingu mechanického, kde jej provádí a na kolik vás vyjde, se dočtete v našem článku.

Kůže se neustále obnovuje a odumřelé kožní buňky tělo samo nahrazuje novými. S postupem věku se však přirozená regenerace kůže zpomaluje. Zatímco novorozencům se obnoví cca každých 5 dní, po 30. roce už se tento interval prodlužuje na 21 až 45 dní. Naštěstí lze tento přirozený regenerační proces podpořit. 

Co je chemický peeling

Jedná se o účinnou neinvazivní a bezbolestnou kosmetickou metodu, která slibuje povrchní omlazení, oživení a barevné sjednocení pokožky obličeje, krku a dekoltu. Pleť viditelně vyhlazuje, zjemňuje, částečně vypíná, projasňuje a zmírňuje projevy stárnutí a některých kožních problémů.

Při chemickém (enzymatickém) peelingu dochází k exfoliaci čili k odstranění vrchních vrstev kůže za použití speciálního chemického roztoku. Výsledkem je odloučení povrchových odumřelých kožních buněk, stimulace tvorby nových a odstranění různých kožních problémů (např. pupínky, jemné vrásky, pigmentové skvrny, nerovnoměrný tón pleti) a celkové obnovení kůže. Ošetřená pokožka získá mladší a svěží vzhled.

Chemický peeling se používá jako řešení potíží s:

  • akné a jizvami po akné
  • mastnou pletí
  • pihami
  • rozšířenými póry
  • melazmou
  • pigmentací z nadměrného slunění
  • projevy stárnutí

Nicméně stejně jako u každé omlazující a zkrášlující metody je rozumné mít realistická očekávání a neočekávat zázraky. Chemický peeling a jiné metody mohou stav a vzhled pleti skutečně vylepšit, ne však odstranit veškeré problémy a vrátit vám vzhled dvacetileté ženy či muže.

Mechanický vs chemický peeling

Peeling představuje oblíbený způsob ošetření pleti, jehož cílem je odstranění odumřelých kožních buněk a podpora regenerace kůže. Rozlišujeme peeling mechanický a chemický.

Mechanický peeling

Slouží k mechanickému „obrušování“ pleti a k tomu využívá drobné brusné částečky typu mořská sůl, mletá kávová zrna, třtinový cukr, mleté čajové lístky, drcená jádra z ovoce, jojobové kuličky, přírodní jíly a další. Sprchové peelingové gely mohou obsahovat mikrokuličky z plastových materiálů. Další alternativou jsou konjakové houbičky.

Mechanický peeling není vhodný pro citlivou pleť a při problémech s akné, jelikož může pleť podráždit a bakterie roznést na další oblasti. Mechanický peeling by se neměl provádět každý den, stačí 2× až 3× týdně.

Chemický (enzymatický) peeling

Obsahuje přirozeně se vyskytující enzymy nebo kyseliny, které povrchové kožní buňky a nečistotu neobrušují mechanicky, ale v podstatě je rozpouští, aniž by narušovaly povrch kůže. Jde o velmi šetrnou metodu, která je vhodná i pro pleť se sklonem k akné, citlivou pleť a pleť s jinými kožními problémy. Lze jej používat každý den. Zpočátku je doporučeno pleti dopřát čas, aby si na aplikaci kyseliny zvykla.

Mezi časté složky chemického peelingu patří:

  • AHA kyseliny (např. mléčná a glykolová kyselina) – také označovány jako ovocné kyseliny
  • kyselina salicylová (BHA kyselina)
  • přírodní enzymy (např. z ovoce)
  • další účinné látky (bělicí, keratoregulační, revitalizační)

Druhy chemického peelingu

Dle délky a hloubky působení a koncentrace použité látky se chemický peeling dělí na povrchový, střední a hluboký. Dále můžeme rozlišit chemický peeling profesionální a domácí.

Hlavní výhody enzymatického peelingu

  • Mladší a zářivější pleť. Odstranění vrchních odumřelých buněk podporuje obnovu a regeneraci pokožky. Procedura také stimuluje tvorbu kolagenu.
  • Jemnější a hladší pleť. Procedura vyhlazuje hrubou a nerovnoměrnou texturu a zjemňuje drobné linky, vrásky i jizvy.
  • Redukce pigmentových skvrn a akné. Snižuje přebarvení a pigmentové skvrny, které způsobuje akné, stárnutí či sluneční záření. Redukuje akné a stahuje póry.
  • Zlepšuje vstřebání kosmetických přípravků. Ošetřená pokožka lépe absorbuje použité produkty a zvyšuje jejich účinnost.
  • Rychlé ošetření. Zákrok trvá několik minut a poté je možné se věnovat běžným činnostem. Není nutná žádná rekonvalescence.
  • Aplikace je bezbolestná a neinvazivní. Účinek je viditelný ihned.

Chemický peeling krok za krokem

Aby chemický peeling splnil očekávání a přinesl vytoužené výsledky, je doporučeno před každou aplikací vyhledat odborníka. Ten vám na základě odborného zhodnocení stavu vaší pleti doporučí nejvhodnější typ peelingu (tj. odpovídající složení a sílu roztoku).

Před ošetřením

Přibližně týden před aplikací je doporučeno neupoužívat kosmetické přípravky obsahující kyselinu salicylovou, kyselinu glykolovou či kyselinu retinovou, jelikož by mohly negativně ovlivnit výsledky chemického peelingu. Nežádoucí vliv mohou mít také některá antibiotika. Proto je vhodné na ošetření chodit v dobrém zdravotním stavu.

V den ošetření je vhodné kůži co nejlépe chránit před slunečním zářením. Krátce před procedurou odborník pleť pečlivě vyčistí od make-upu, přebytečné mastnoty a nečistot a následně provede test citlivosti, aby se ujistil, že pleť na zvolený přípravek bude reagovat správně a bez nežádoucích projevů.

Jak chemický peeling probíhá

Po vyčištění a osušení pleti specialista pomocí štětce rovnoměrně rozetře chemický peeling po obličeji, krku a dekoltu. Poté je nutné nechat peeling působit dobu, kterou určí ošetřující specialista. Většinou se jedná o 10 až 15 minut. Celková doba se odvíjí od použitého výrobku a pokynů výrobce. Při působení může klientka pociťovat mírné brnění či pálení. 

Po uplynutí doby působení je nutné přípravek opět štětcem důkladně odstranit pomocí vlažné vody či neutralizačního roztoku, aby se proces exfoliace zastavil. Následuje aplikace gelového séra či hydratačního přípravku za účelem minimalizace vedlejších účinků, mezi něž patří suchá pleť a olupování pokožky.

Pokud žena absolvuje více zákroků po sobě, je vhodné mezi jednotlivými ošetřeními používat takzvané přípravné krémy dle doporučení ošetřujícího odborníka. Primární je kůži chránit před slunečními paprsky.

Po ošetření

Po chemickém peelingu proces hojení urychlí kvalitní hydratační krém, který pleť vyživí, odstraní projevy suché pokožky a zabrání odlupování. Pokud vám ošetřující lékař doporučí jiné specifické rady, vždy je dodržte. 

Zhruba 24 hodin po aplikaci nepoužívejte make-up, který by pokožku zbytečně dráždil a proces hojení zpomalil. Doporučeno je používat přípravek s vyšším SPF, který ji chrání před sluncem. Vhodná není ani žádná intenzivní fyzická aktivita, vystavování se slunci, horké koupele či saunování. Účinky procedury nejvíce podpoří klidový režim.

Několik dní po aplikaci se vyhýbejte používání domácích exfoliačních přípravků, které by mohly citlivější pleť podráždit. Pokud by se na pleti objevila vyrážka, zánět či jiné negativní projevy, kontaktujte lékaře. 

Jak na domácí chemický peeling

Základem je výběr vhodného chemického peelingu, který by měl odpovídat typu vaší pleti:  

  • Mastná pleť. Pro mastnou pleť jsou nejlepší produkty obsahující lehčí a snadno se vstřebávající oleje, které na pokožce nezanechají mastný film. 
  • Suchá pleť. Opatrnost je nutná i u suššího typu pokožky, který po ošetření vyžaduje promazání hydratačním krémem. Zabrání dalšímu vysoušení pleti a zvláční ji.
  • Citlivá pleť. Pro citlivou pleť jsou nejlepší přírodní kyseliny. Ty syntetické by ji mohly podráždit. Následně použijte krém, který pokožku zklidní a vyživí.
  • Smíšená pleť. Smíšená pokožka ocení peeling kombinující vlastnosti mechanického a chemického peelingu a po aplikaci jsou vhodné oleje, které vyrovnávají tvorbu kožního mazu.
  • Problematická a aknózní pleť. Nejlepší je jemný enzymatický peeling, který ji šetrně zbaví odumřelých buněk a podpoří její regeneraci. Z mechanických může tomuto typu pleti pomoci přírodní jíl.
  • Zralá pleť. Pro mdlou a unaveně vyhlížející pokožku je ideální kyselina glykolová, která podporuje tvorbu kolagenu a redukuje stařecké skvrny.

Jak správně postupovat při použití domácího chemického peelingu:

  1. Pleť důkladně vyčistěte běžným způsobem a osušte.
  2. Malé množství chemického peelingu aplikujte na pleť s výjimkou oblasti kolem očí.
  3. Nechte působit cca 10 až 20 minut a smyjte.
  4. Následuje běžná kosmetická rutina.

Za jak dlouho se projeví výsledky

Ihned po zákroku bývá pleť zarudlá, ale už několik hodin poté bude jasnější, vyhlazenější a zářivější. Plet vypadá mladší a zdravější. Aby byl efekt procedury maximální, bývá doporučeno zákrok provést opakovaně a to 3× až 6×. Proces stárnutí nelze zastavit úplně, a proto je vhodné chemický peeling za nějaký čas podstoupit znovu.

Možné negativní účinky a komplikace chemického peelingu

Po aplikaci se může objevit zarudnutí a šupinatění, případně pocity lehkého štípání. Tyto příznaky jsou běžné, obvykle jen krátkodobé a dočasné. Během několika hodin nejdéle dní samy vymizí. Pleť však bývá sušší a je vhodné používat hydratační krémy a pravidelně ji promazávat a chránit před slunečním zářením. 

U hloubkového chemického peelingu hojení pokožky trvá ještě o něco déle. Zde se mohou objevit povrchové jizvičky se ztrátou pigmentu nebo může pigmentace naopak zesílit. Další komplikace hrozí, pokud se zanedbá ochrana před slunečním zářením.

Pozor na nešetrné nebo příliš časté používání domácího chemického peelingu, který může narušit přirozený hydrolipidový film pokožky. V takovém případě rozestupy mezi aplikacemi prodlužte. 

Narušení ochranného filmu pokožky se může projevit:

  • dehydratací
  • zvýšenou citlivostí kůže
  • začervenáním 
  • pálením a nepříjemným pnutím
  • zvýšeným výskytem pupínků a mílií
  • hyperpigmentací
  • popraskáním drobných cévek

Pro koho je chemický peeling vhodný a pro koho ne

S ohledem na vysušující účinky procedury je chemický peeling nejvhodnější pro ženy s normálním, smíšeným až mastnějším typem pokožky. Dále je určený pro ženy, které trápí akné nebo viditelné pigmentové skvrny.

Naopak nevhodný je pro osoby se suchou pletí, jelikož při něm hrozí nadměrné vysušení pokožky. Opatrné by měly být i ženy s citlivou pletí. Sušší  a citlivější typy pleti mohou reagovat podrážděně a mívají sklon ke zvýšené tvorbě šupinek. Dále není chemický peeling určen pro osoby s pletí s rozšířenými a praskajícími žilkami, které dráždí a může způsobit jejich další rozšíření.

Chemický peeling není vhodné provádět při:

  • akutní infekci či zánětu v dané lokalitě (např. opar),
  • ekzému, 
  • léčbě isotretinoinem (například proti akné), 
  • podrážděné či poraněné pleti,
  • sklonu kůže k jizvení.

Obecně platí, že jakékoliv akutní, dlouhodobé či chronické potíže spojené s pokožkou je doporučeno před aplikací chemického peelingu konzultovat s odborníkem.

Kde provádí profesionální chemický peeling

Tuto zkrášlující a omlazující kúru provádí specializované kosmetické salony a estetické kliniky. Kliniku či salon vybírejte pečlivě. Zajímejte se o cenu i o prostředí, zařízení a vybavení a taktéž o zkušenosti a vzdělání personálu. Doporučujeme si přečíst recenze klientek a nenechat se nalákat na nízkou cenu a akční balíčky. Stejně tak neplatí, že vysoká cena garantuje nejvyšší kvalitu.

Chemický peeling si můžete provést i sami doma. Dokonce může být i šetrnější. Abyste své pleti neuškodili a peeling vaší pleti prospěl, použijte kvalitní přípravek vhodný pro vaši pleť a pokyny výrobce dodržte přesně do posledního písmene. V žádném případě dobu působení neprodlužujte.

Kolik vás to bude stát

Cena profesionálního chemického peelingu je různá. Záleží na daném salonu či klinice, lokalitě, zvoleném typu peelingu, materiálu a oblasti ošetření. Jedno ošetření může stát několik stovek, ale i tisíc korun. Abyste za své peníze dostali co nejlepší výsledky, kosmetický salon či estetickou kliniku vybírejte opravdu velmi pečlivě. 

Další omlazující a zkrášlující procedury, které se hodí znát

Závěrečné shrnutí: Chemický peeling může pleti prospět, ale při špatném provedení i uškodit

Pokud si nejste jisté, že byste domácí peeling zvládly, raději svou pleť svěřte do rukou profesionálů a nechte se hýčkat v kvalitním salonu.

Co si zapamatovat:

  • Chemický peeling podporuje přirozenou obnovu pokožky, stimuluje tvorbu kolagenu, zjemňuje drobné linky, vrásky i jizvy, zesvětluje pigmentové skvrny, odstraňuje akné a stahuje póry.
  • Pleť bude jemnější, svěží a viditelně omlazená.
  • Jde o neinvazivní, bezbolestné a velmi rychlé ošetření pleti s okamžitými výsledky. Zákrok trvá jen několik minut.
  • Před profesionální aplikací je nutné zhodnocení stavu pleti odborníkem, aby stanovil co nejvhodnější chemický peeling pro daný typ pleti a konkrétní problémy.
  • Při domácím peelingu je důležité zvolit vhodný produkt a přesně dodržet pokyny výrobce. 
  • Pokud se projeví nežádoucí vedlejší účinky a komplikace, s chemickým peelingem přestaňte. 

Od Bc. Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.