Celulitida na břiše: Tréninkové a stravovací tipy, jak zmírnit její projevy

Celulitida, lidově pomerančová kůže, postihuje převážně ženy, na těle mužů ji uvidíte výjimečně. Projevuje se viditelnými nerovnostmi, hrbolky a dolíčky na kůži. Objevuje se především na partiích, kde se hromadí podkožní tuk. Kromě stehen a hýždí ji lze pozorovat také na břiše. Jde se jí zbavit? Jak?

Je na každé ženě, nakolik ji tato spíše estetická záležitost irituje či nikoliv. Jsou ženy, kterým na tom, zda mají celulitidu, ani za mák nezáleží. Jiným ale vadí hodně. Pro ně je určen tento článek zaměřený na zmírnění projevů pomerančové kůže na břiše. Všechny rady lze samozřejmě aplikovat i na ostatní celulitidou postižené partie.

Celulitida je u žen normální, není to jejich chyba

Pokud vás celulitida na břiše a dalších partiích trápí, určitě jste se dočetly, že ji způsobuje zhoršená funkce lymfatického a oběhového systému vedoucí k nerovnoměrnému ukládání tukových buněk v podkoží. Ty ve větším množství vyvolávají tlak na svrchní vrstvy kůže a způsobují ony nerovnosti. 

Důvod, proč celulitida trápí především ženy, tkví v odlišné struktuře ženské a mužské pojivové tkáně. Mužská je zjednodušeně řečeno pevnější, zatímco ženská se kvůli případnému těhotenství snáze uvolní a roztáhne. Zpětné stažení a vypnutí snadné není zvlášť, pokud je v podkoží uloženo větší množství tuku.

Nemusí se nám to líbit, tak to prostě funguje. Nicméně to neznamená, že se s celulitidou musíme smířit. Přece jenom už máme k dispozici daleko více znalostí než celé generace žen před námi. Moderní svět naštěstí nabízí celou řadu možností, jak o tělo a pokožku pečovat a progres celulitidy zpomalit v každém věku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak se zbavit celulitidy: Příčiny, rizika a tipy, jak projevy pomerančové kůže zmírnit

Nejčastější příčiny celulitidy na břiše

Začneme příčinami, které se na vzniku pomerančové kůže podílejí. Je jich vícero a většinou se prolínají. V zásadě lze příčiny celulitidy rozdělit na 2 hlavní skupiny: genetické predispozice, hormonální změny a věk, které úplně neovlivníte, a životní styl, který naopak ovlivníte hodně. Takže ano, nejde o konec světa, a máme šanci ji položit na lopatky.

Genetické predispozice, hormonální změny a věk

Pozorujete-li celulitidu na břiše své matky a babičky, je pravděpodobně, že se nevyhne ani vám. Život není fér, co naděláme. Lze to brát i jako výhodu, respektive varování. Pokud o něčem víme dopředu, s prevencí můžete začít dříve, než na vaší kůži objeví první náznaky pomerančové kůže. Díky tomu její progres oddálíme a možná budeme o mnoho let později vypadat lépe než vaše geneticky obdařenější kamarádky a kolegyně.

Ženy mají oproti mužům také poměrně divoký a pestrý hormonální život. Hormony nás ženy ovlivňují doslova každý den a v některých životních obdobích jsou změny razantnější než jindy. Jedná se zejména o dospívání, těhotenství, porod a kojení a menopauzu.

Ne zrovna bezvýznamnou roli hraje i věk. S postupujícím věkem ženská kůže povoluje a slábne. Důležitou látkou je bílkovina kolagen, jehož produkce v těle zhruba po třicátém roku začne klesat. Nedostatek kolagenu má přitom na stav kůže velký vliv. Jeho přirozenou tvorbu můžete podpořit nebo naopak snížit vhodným životním stylem, případně jej tělu dodávat i ve formě doplňků stravy.

Nezdravý životní styl: Strava, pitný režim a pohyb

To, jaký život dlouhodobě vedete, ovlivňuje absolutně všechno. Můžete si namlouvat cokoliv, ale stravovací a pohybové návyky mají zásadní vliv na to, jak vypadáte uvnitř i venku.

Špatné stravovací návyky

Jíte-li převážně nezdravě a navíc hodně, projeví se to na vaší pokožce. Pravděpodobně přiberete na váze a větší množství tuku vznik pomerančové kůže podporuje. Jistě, mají ji i štíhlé ženy, ale u těch s nadváhou je celulitida častější, viditelnější a projevy výraznější. Nemluvě o tom, že v pozdějších fázích může způsobovat i zdravotní problémy, které už si vyžádají návštěvu lékaře.

Nadbytek cukrů a tuků v potravě spojený s nedostatkem základních živin prostě není prospěšný. Tečka. Prospěšná není ani dlouhodobě nevyvážená energetická bilance, kdy příjem kalorií převažuje nad výdejem. Nadváha a s ní spojené potíže včetně pomerančové kůže, na sebe nenechají dlouho čekat obzvláště s postupujícím věkem.

Nízký příjem tekutin pokožku dehydratuje

Pro správnou funkci kůže je nezbytný i dostatečný pitný režim. Nedostatek vhodných tekutin tělo dehydratuje a to se projeví také na kůži. Kůže nemá ráda ani časté popíjení alkoholu, či kouření. Naopak jí oboje velmi škodí.

Alkohol není zdravý ani v malém množství:

Nedostatek pohybu

Jestli je něco pro zdravý vzhled a funkce kůže extrémně důležité, je to pravidelný pohyb. Každodenní pohyb, nejlépe chůze v různém tempu i terénu, má spolu s dalšími fyzickými volnočasovým aktivitami na pokožku neskutečně blahodárný vliv. 

Jak zmírnit projevy pomerančové kůže na břiše, ale i stehnech a hýždích

Pokud jste si opravdu důkladně přečetli oddíl o hlavních příčinách celulitidy, možná vám z nich vyplynulo i řešení, jak se s hrubými nerovnostmi na kůži nejlépe vypořádat. My si to teď hezky shrneme. 

Tipy na zázračné kosmetické přípravky a masáže na celulitidu nečekejte. Určitý účinek jim nelze upřít, nicméně jde pouze o doplňující procedury. Chcete-li se s problémem vypořádat poctivě, začít budete muset od podlahy, jak se říká.

Jezte zdravěji a více se hýbejte

Základem je tělu a tím pádem i pokožce dodávat všechny potřebné živiny, což zajistí pouze kvalitní strava. Pokožku je také třeba průběžně hydratovat, což zajistí jenom správný pitný režim.

Přemýšlejte nad tím, co a proč jíte

Zaměřte se na své stravovací návyky a v případě nutnosti je postupně upravte. Nespěchejte, vše má svůj čas. Velkou pozornost věnujte vyváženému kalorickému příjmu a složení jídelníčku. Omezte příjem jednoduchých cukrů a nezdravých tuků, do jídelníčku zařaďte více kvalitních bílkovin a komplexních sacharidů, ke každému jídlu si dopřejte porce ovoce a zeleniny, pijte obyčejnou vodu a neslazené nápoje. 

Zhodnoťte význam a míru pohybu ve svém životě

Uvědomte si, že lidské tělo bylo k pohybu stvořeno. Když mu jej upíráte, chřadne. Pohyb má zásadní vliv na vaše celkové zdraví a fyzickou zdatnost. Vaše fyzička se projeví i na tom, jak vypadáte. Je přitom vcelku jedno, jaké aktivity si zvolíte. Důležitější je věnovat se jim pravidelně a dlouhodobě. 

Proč do života zařadit více pohybu? Protože:
  • pravidelný pohyb pomáhá udržet vyváženou energetickou bilanci (příjem vs výdej) a tím pádem i zdravou hmotnost,
  • podporuje činnost lymfatického systému a stimuluje bezproblémový tok lymfy tělem,
  • zlepšuje zdraví a funkce kardiovaskulárního systému, 
  • pohyb ovlivňuje složení těla, zejména poměru množství tukové a svalové tkáně (více svalů, méně tuku),
  • svaly také vytváří pevný podklad pod kůží, napínají ji a vyhlazují případné nerovnosti. A o to jde.

Pokud se zaměříme na celulitidu, jako nejvíce efektivní se jeví kombinace pohybu během dne (chůze, chůze a zase ta chůze), silového tréninku 2 až 3× týdně (stačí i půlhodinový trénink složený ze základních cviků na celé tělo) a různých kardio aktivit (svižná chůze, běh, jízda na kole, plavání, tanec a další). Nenuťte se do něčeho, co se vám bytostně příčí, dělejte to, co vás baví. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Nejlepší cviky na celulitidu: Zkuste tyto tréninkové tipy a rady, jak správně jíst

Cvičení na celulitidu na břiše

Co je také hodně důležité, je komplexnost přístupu. Nesoustřeďte se zbytečně na jednu partii, která vás trápí. Je-li to právě břicho, kde se vám usazuje tuk nejvíce a objevuje se pomerančová kůže, cvičte celé tělo. Lokálně zhubnout stejně nelze a přetěžováním jedné partie si spíše uškodíte. 

Nehledejte ani konkrétní cviky na celulitidu. Nic takového neexistuje. Možná mohou pomoci jógové sestavy na podporu toku lymfy. Jinak je jakýkoliv pohyb prospěšný. Zásadnější je poměr svalů a tuku v těle, pevné svaly prostě vypadají lépe.

Jógou proti celulitidě:

Pečujte o pokožku každý den

Chybu určitě neuděláte, budete-li kůži pravidelně ošetřovat, masírovat, promazávat a hydratovat vhodnými kosmetickými přípravkami. Nečekejte ale od nich zázračné účinky. Hydratováním pokožky a masážemi zlepšíte cirkulaci krve a prokrvení podkoží, a to může i zmírnit projevy celulitidy. 

Vystačíte si s obyčejnými tělovými mléky, krémy a oleji. Pokud se budete cítit lépe, používejte klidně i přípravky určené přímo na celulitidu, které slibují zpevnění a zeštíhlení. Pozitivní ohlasy jsem našla na zelený jíl, který má univerzální využití. Vyrábí se z něj masky, peelingy a výživné zábaly na tělo i na vlasy. Co se týče účinků na pleť, zelený jíl má zjemňovat pokožku, vyživovat ji a zbavovat ji pupínků

Vzhled pokožky zlepšují masáže kvalitními krémy se zpevňujícími složkami.

Vyzkoušejte masáže proti celulitidě na břicho

Masáže jsou příjemné procedury, které mají spoustu pozitivních efektů, a zlepšení stavu kůže je jedním z nich. V souvislosti s celulitidou se hodně zmiňuje maderoterapie, masáž proti celulitidě dřevěnými pomůckami, a lymfodrenáž, která obnovuje a stimuluje proudění lymfy v těle. 

Lymfodrenáž je primárně léčebná procedura zaměřená na potíže vyvolané sníženou funkcí lymfatického systému. Vybírat můžete mezi manuální a přístrojovou lymfodrenáží. Obě mají pro a proti a lze je zacílit i na konkrétní partie, třeba břicho. 

Hledáte, kam zajít na lymfodrenáž ve vašem městě?

Unikátní metoda Body Reshape pro redukci celulitidy a vyhlazení pokožky. Nyní včetně procedury pro omlazení paží zdarma.

Častá hledání: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc

Podrobné informace o lymfodrenáži a jejich druzích najdete v našich článcích:

Domácí masáže

Masáže proti pomerančové kůži můžete provádět doma pomocí masážních kartáčů, vakuových baněk a jiných pomůcek. Kartáče s měkkými štětinami se používají k suchému kartáčování pokožky. Jedná se o exfoliační techniku odstraňující odumřelé kožní buňky a stimulující krevní oběh a lymfatické cesty.

Na břiše můžete zkusit vakuovou baňku na celulitidu ze silikonu. Před masáží ošetřovanou partii namažte masážním olejem, a poté baňku přiložte na kůži a zmáčkněte. Vytvoří se podtlak. Baňkou přejíždějte po kůži. Vakuová masáž problémové partie příjemně prohřeje a zvýší mikrocirkulaci krve.

Saunování a otužování

Pozitivní účinky slibuje také saunování a střídavé sprchování teplou a studenou vodou. To vše stimuluje lymfatický a oběhový systém. Ty pak zase ovlivňují stav kůže.

Závěrečné shrnutí: Nejúčinnější proti celulitidě je zdravá strava, pohyb a péče o pokožku 

Co si z článku odnést:

  • Celulitida je normální jev, který postihuje zejména ženskou kůži. Jde ale ovlivnit.
  • Nejlepší proti pomerančové kůži je zdravý životní styl, tedy udržovat si normální váhu, dbát na vyvážený jídelníček a každý den se hýbat.
  • Nižší procento tuku a vyšší podíl svalové hmoty má na kůži viditelný efekt. Svaly na rozdíl od beztvarého tuku kůži poskytují pevný podklad, napínají ji a vyhlazují nerovnosti.
  • Pečujte o pokožku každý den. Hydratujte ji pomocí krémů a olejů. Pokožku prokrví i domácí masáže.
  • Jednou měsíčně si dopřejte profesionální masáž proti celulitidě, která zrelaxuje vaši kůži i hlavu.

A ještě poznámka na závěr. Nedělejme z pomerančové kůže úhlavního nepřítele lidstva. Rozhodně není správné ji ženám předhazovat. Nechtějí ji, prostě ji mají. Je běžná a za určitých podmínek ji můžeme pozorovat na těle každé dospělé ženy. Pokud ne, vyhrála genetickou ruletu, přejme jí to 😉

Od Bc. Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.