Běžecké vybavení – vše, co potřebujete k běhu

Běh – oblíbená sportovní aktivita, která se dá dělat kdekoliv, kdykoliv, téměř zadarmo ve srovnání s jinými sporty, a za jakýchkoliv podmínek. Zpočátku je potřeba mít pouze základní vybavení a mít odhodlání běhat. Když vás běh začne opravdu bavit, pak je celá řada možností na vybavení. Jako u kteréhokoliv sportu i u běhu platí, že určité pomůcky mohou tento sport výrazně usnadnit a zlepšit celkový zážitek. Co všechno je potřeba k běhu? Co by mělo vybavení splňovat a co doporučujeme? Přečtěte si přehled vybavení a tipů na něj.

Obsah článku

Běžecké boty

Do vybavení se vyplatí nějakou tu korunu investovat a zvláště pak do běžeckých bot. Každá bota se v základu sestává odspodu z podrážky, mezipodešvu a svršku. Pokud máte možnost vybrat boty v kamenné prodejně, je to samozřejmě ideální stav. V botách se projdete, zkusíte si jak sedí při pohybu a jak sedí na noze. Celoročním běžcům se bude hodit běžecká obuv do terénu s Gore-Tex membránou, díky které máte ochranu proti podzimním a zimním klimatickým podmínkám. Baví vás běh, občas zajdete do posilovny a někdy si zase rádi zahrajete tenis? Pak byste měli vědět, že každá z těchto činností vyžaduje jinou obuv.  Obecně lze ale běžecké boty rozdělit kromě dámských a pánských i dle aktivity, tedy na obuv na silniční a trailový běh.  určitě doporučuje do každých bot zvolit i kvalitní vložky do bot, které vám udrží nohu lépe.

Silniční boty na běhání

Ideální pro plnění kilometrových cílů vašich výzev jsou rychlé “silničky”. Boty jsou vhodné pro běh na pevném povrchu, kdy mezipodešev dokáže výrazně tlumit dopad a zároveň energii z dopadu vrátit do odrazu. Dopřejí tak tu správnou kombinaci opory i volnosti. V řadách silničních bot najdete také typ objemový a závodní, kdy objemové boty mají vyšší podešev a předcházejí bolesti kloubů po dlouhém běhu. Závodní silniční boty už nenabízí tolik pohodlí, ale bývají velmi lehké. Typické pro silniční boty je prodyšný svršek boty, aby dobře větraly. Přečtěte si srovnání silničních bot, se kterými neuděláte krok vedle.

TIP na článek: Recenze běžeckého pásu inSPORTline Gilavar

Trailové boty na běhání

Preferujete běh po lesních cestách, loukách, horách, zkrátka po nezpevněném povrchu? Pak jsou trailové boty tou správnou volbou. Boty by měly splnit několik náročných požadavků. Aby odolávaly výkyvům počasí by měly být z kvalitního materiálu s robustnějším tvarem a zároveň musí boty poskytovat dostatečné pohodlí i na několikahodinový běh. Drsný terén od bot vyžaduje především kvalitu, odolnost, nízkou váhu a zmiňovanou robustnost. Podrážka bot bývá členitá, tužší a guma je protažena až do špičky na oblast prstů pro dostatečnou ochranu. Aby běžec měl co největší kontakt s terénem, boty mají nižší podešev.

Běžecké oblečení

Další nedílnou součástí vybavení na běh je samozřejmě oblečení. Základním pravidlem pro všechny typy běhu je u oblečení pohodlí a funkčnost. Preferujete-li delší běhy, ty se pojí se základními pravidly, a to vyhněte se bavlně, která saje pot a nedokáže ho dál odvádět. Rychleji tak běžci začne být zima a díky vlhkosti se pokožka odírá, a to při dlouhých bězích nikdo nechce. Dostatek oblečení proti změnám počasí se hodí nejen na běh mít po ruce. Zejména pak v horách může počasí nepříjemně překvapit. Hodí se tak bunda do deště, mikina na běh nebo tričko s dlouhým rukávem. Možného oblečení nejen na běhání je celá řada. To, které si vezmete na svůj běh, závisí na typu, délce, lokalitě běhu a samozřejmě na počasí.

Funkční prádlo – 1. vrstva

Podstatná je spodní vrstva z kvalitních materiálů – tzv. funkční prádlo a trička. Funkční spodní prádlo neboli termoprádlo je důležité především pak v chladnějším počasí. Odvádí pot od těla a má významný podíl na výsledném tepelném komfortu. Oblíbenou volbou je například oblečení na sport z merino vlny, která naprosto nejlépe pohlcuje pachy, je antibakteriální a dobře si poradí s potem. Proslulá je i díky termoregulačním vlastnostem a zadržování vzduchu, a tak v létě dokáže chladit a v zimě naopak ohřát. Nevýhodou může být to, že hůře schne a pořizovací cena je vyšší. 

Do letních měsíců je o něco vhodnější oblečení z umělých vláken. Tričko či tílko s volným či obepnutým střihem z jemného materiálu se hodí vždy. Materiály mají každý své specifické vlastnosti, proto se často kombinují, aby se dosáhlo co nejlepších vlastností oblečení.

  • Polypropylen je ze všech materiálů nejlehčí a nejlépe saje pot. Nedrží se v něm bakterie. Je tedy vhodný na spodní prádlo nebo při velmi teplých dnech. Na druhou stranu nedrží teplo.
  • Polyester je nejpoužívanější materiál na výrobu sportovního oblečení. Na rozdíl od polypropylenu je těžší, ale více vydrží. Dobře odvádí pot, rychle schne. Je odolný vůči větru.
  • Elastan je pružný materiál, který se používá na oblečení, které pevně obepínají postavu.

Mikiny a bundy na běh

Nepodceňujte však ani výběr dalších vrstev. Odvádí pot a plní termoizolační funkci. Druhou vrstvou na horní části těla by měla být funkční mikina a když bude třeba bunda, což v minusových teplotách často bývá, tak můžete volit mezi běžeckou větrovkou a zateplenou bundou dle teploty a větru.

Běžecká bunda může být užitečným parťákem, kdy chrání před deštěm či silným větrem. Důležitá je zejména do podzimních a zimních měsíců. Větrovky jsou skvělou pomocí při změnách počasí, protože pokud jsou nakonec lepší podmínky, pohodlně lze bundu sundat, zabalit a schovat.

Běžecké kalhoty, legíny a kraťasy

Do chladnějších měsíců už kraťasy nemusí být dostačující, proto zvolte kalhoty či legíny. Pro správnou volnost při velkých krocích, skocích i protahování by spodní část oblečení měla perfektně sedět. Běžecké kalhoty mohou být volnější nebo v podobě legín. Kalhoty můžete potřebovat například jako druhou vrstvu, pokud bude potřeba v zimě nebo v dešti a legíny nebudou stačit. Pokud zvolíte volné kalhoty, mohou vás možná trochu brzdit v plném tempu. Legíny sice nebrzdí, ale pro někoho mohou být nepříjemné, jak obepínají tělo. Typ spodní části oblečení se odvíjí podle toho, v jakých podmínkách se plánuje běhat. V zimě jsou vhodnější kalhoty ze syntetického materiálu a pak případně vrstvit například v kombinaci s funkčním spodním prádlem.

Ponožky na běh

Ačkoliv se může zdát, že ponožky si lze vzít prakticky jakékoliv, opak je pravdou. Špatně zvolené ponožky mohou způsobit dost nepříjemností. Pokud zvolíte oblíbenou bavlnu, pak vězte, že brzy budete mít nohou nepříjemně zpocenou. Bavlna je sice výborný materiál, k běhu se však nehodí. Vždy si berte ponožky z funkčního materiálu, které navíc obsahují elastan. Ponožka tak dokonale přilne k noze, nehrne se a navíc odvádí vlhkost. Běžné jsou také kompresní podkolenky, jejichž základní funkcí je cíleně tlačit na svaly a zlepšit tak cirkulaci krve ve svalech. To pomůže k lepšímu výkonu a rychlejší regeneraci.

Doplňky

V nabídce je celá řada praktických vychytávek a doplňků, která běh ještě více zpříjemní. Každý běžec či běžkyně je originál, každý tak má o výběhu a běžeckém výletu jiné představy. Někdo uběhne svých 10 kilometrů, ale jiní potřebují vyběhnout na celý den. S tím se pojí i to, jaké doplňky a vybavení je potřeba. Přečtěte si a zjistěte další možnosti.

Běžecké batohy a vesty

Pro delší trasy je třeba se vybavit a připravit vše potřebné do běžeckého batohu či vesty. Ideální je, aby byl součástí i hydrovak na vodu s hadičkou na pohodlné pití i při běhu. Batohy jsou různých velikostí, dostatečné by ale měly být batohy od 2 do 15 litrů na nezbytnosti.

Vesty řeší hned několik potřeb, a to úložný prostor jako má batoh, vpředu navíc jsou kapsy na ramenních popruzích, do kterých se mimo jiné vejdou i láhve. Samozřejmě lze uložit i potřebné doplňky pro běh. Navíc slouží částečně jako izolační vrstva. Jak vestu vybrat? Je to o osobních preferencích. Vybrat vestu můžete například podle hydratačního systému a rozmístění a velikosti kapes, aby vyhovovala vašim potřebám. Velmi důležité je dále to, jak vám bude sedět – musíte se v ní totiž cítit pohodlně.

Sportovní láhev

Dostatek hydratace je při sportu nezbytností, zejména pak v případě, že běháte dlouhé trasy. Pitný režim napomáhá k rychlé regeneraci vašeho těla. Sportovní láhev nebo hydratační vak si pohodlně přibalíte do batohu či vesty.

Čelovka

Běháte ve tmě? Nebo se vám občas běh protáhne a venku se zdržíte déle, než jste plánovali? Pak bezpodmínečnou součástí výbavy by měla být čelovka. S čelovkou snáze najdete tu správnou cestu. V nabídce jsou již i speciální běžecké čelovky, které díky ergonomickým hlavovým páskům při běhu dobře sedí na hlavě. Některé mají také zadní červenou blikačku. Hodit se může čelovka i v zimních měsících, kdy jsou dny kratší a tma přichází rychleji. 

Sportovní hodinky

Smart hodinky jako osobní trenér, kterého máte 24 hodin denně při sobě. S hodinkami se při běhání v přírodě neztratíte s pomocí GPS a budete mít jasný přehled o vašich zdravotních a výkonnostních metrikách. Můžete sledovat své průměrné tempo, nastoupané výškové metry, a tak porovnávat své výkony s těmi předchozími. Výborný motivační nástroj pro ty, kteří potřebují mít někoho, kdo je popožene.

Sportovní brýle na běh

Při delších trasách nejen při trailovém běhu v horách myslete na ochranu svých očí. Brýle dokáží dobře absorbovat sluneční světlo a běh tak udělají o něco komfortnější.

Další doplňky do chladného počasí

Čelenky, čepice, rukavice a nákrčníky – to všechno samozřejmě běžec potřebuje, pokud běhá venku i v podzimních a zimních měsících. Hlavu je třeba chránit při nižších teplotách, studeném větru, v létě také před silou slunce.

Od Adéla Rochová

Sportovkyně a zastánkyně zdravého životního stylu, která nikdy neodmítne možnost jít na kolo, zaběhat si, vydat se na skialpy či na běžky. I po vysoké škole se neustále vzdělává, ale jen v tom, co ji opravdu baví. Proto se opřela do marketingu zpočátku jen v cestovním ruchu, ale nyní se oboru věnuje napříč mnoha odvětvími.