Baňkování nemusí být jenom statické, kdy masér baňky přiloží na pokožku a nehýbe s nimi. S jejich pomocí lze provádět i vakuovou masáž, která pozitivně ovlivňuje také kůži. Často se doporučuje i jako anticelulitidní procedura, a to nejen u profesionálních masérů, ale i doma. Jak baňkování funguje a které baňky jsou vhodné na domácí použití?
Co je baňkování nejen proti celulitidě
Baňkování, také vakuová masáž, je technika stará tisíce let. První zmínky pochází ze starověké Mezopotamie, Číny i jiných částí světa. Původně sloužila k léčbě nachlazení a posílení imunitního systému. V současnosti se baňkování využívá zejména k masáži bolavých svalů, zejmena zad. Používá se i ke zmírnění projevů pomerančové pokožky.
Pomocí různě velkých sacích baněk lze masírovat různé části těla včetně obličeje. Při vtažení kůže baňkou dochází k popraskání malých cévek. To je důvod, proč jsou zejména po klasickém baňkování na kůži vidět červená až fialová kolečka.
Kromě lidového léčitelství si čínské baňky našly cestu i do kosmetických a wellness salonů. Stále častěji se můžete setkat s variantou vakuové masáže proti celulitidě. Má zlepšovat vzhled pokožky a zmírňovat projevy pomerančové kůže, či ji dokonce úplně odstranit. Po několika procedurách by měla být pokožka pevnější, hladší bez hrbolků a dolíčků. Nebo by alespoň měly být méně viditelné.
Baňkování bývá vnímáno jako účinné, ale zároveň mírně bolestivé masážní ošetření. Není to tak vždy. Záleží nejen na individuálním prahu bolesti masírovaného, ale taktéž na zkušenostech maséra i jeho technice.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak se zbavit celulitidy: Příčiny, rizika a tipy, jak projevy pomerančové kůže zmírnit
Typy baněk proti celulitidě a jejich použití
Existuje spousta druhů masážních vakuových baněk. Vzhledem připomínají kalíšky, které se liší velikostí a materiálem, z něhož jsou vyrobené. Jiné typy baněk používají profesionální maséři, jiné jsou určeny na doma. Ne všechny baňky jsou vhodné na vakuovou masáž proti pomerančové kůži.
Z hlediska použitého materiálu můžete narazit na baňky skleněné, pryžové, plastové, silikonové a bambusové. Na domácí anticelulitidní masáž jsou nejvhodnější baňky silikonové nebo pryžové, protože se s nimi pracuje nejsnáze. Masírování skleněnými baňkami je složitější už jenom proto, že je nutné je nejprve nahřát.
Co se týče velikosti, zakoupit lze masážní kalíšky od velmi malých až po velké. Velikost vybírejte podle toho, kterou část těla chcete ošetřit. Na obličej se používají nejmenší baňky, naopak na stehna a hýždě lze použít středně velké až velké baňky.
Pro domácí použití je nejlepší baňka, která perfektně přilne ke kůži a zároveň se přizpůsobí tvaru vaší ruky, aby se vám dobře držela a při masáži neklouzala v ruce.
Jak vakuové baňky použít
Princip použití baněk je nicméně u všech stejný. Baňka se přiloží na kůži, zmáčkne se prsty, aby vznikl podtlak a došlo k nasátí kůže. Baňky se poté buď ponechají na jednom bolavém místě (přikládat se mohou také na reflexní a akupresurní body), nebo se s ní pohybuje po kůži a provádí se vakuová masáž.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Proti celulitidě je také účinná lymfodrenážní masáž. Podrobnosti se dočtete v článku Lymfodrenáž: Pro koho je a pro koho není vhodná, pozitivní a negativní účinky
Kdo baňkování provádí? Jak vybrat maséra?
Vyhledat můžete profesionální maséry či masérky, které baňkování provádí a úspěšně absolvovali minimálně jeden kurz baňkování. Nestyďte se požádat o předložení certifikátu. Většina seriózních masérů má své certifikáty po ruce, či je má dokonce vystavené v salonu, aby si je zákazníci mohli kdykoliv prohlédnout.
Maséra dále vybírejte podle toho, o jaký typ vakuové masáže máte zájem. Ne všichni mají v nabídce zkrášlující variantu a anticelulitidní baňkování. Mnozí maséři se zaměřují spíše na relaxační typy masáží nebo masáže, které slouží primárně ke zmírnění bolesti svalů.
Další možností je domácí vakuová masáž. Stačí si v drogerii koupit baňku na doma a baňkování si snadno provedete sami. Nejedná se o nic složitého a návod na vakuovou domácí masáž rovnou přikládáme.
Domácí baňková masáž proti celulitidě
Vakuová masáž proti celulitidě je skvělá v tom, že ji můžete provádět sami doma. Není na tom nic složitého a při pravidelné aplikaci se můžete brzy těšit z výsledků v podobě hezčí a pružnější pokožky. Navíc je to příjemná relaxační procedura. Stačí si koupit masážní silikonovou nebo pryžovou baňku, kterou seženete v běžné drogerii jenom za pár korun.
Návod na domácí baňkování
- Na partie postižené celulitidou (nejčastěji stehna a hýždě) naneste tělový olej. Použít lze běžný tělový olej, ale také kokosový či olivový olej, aby byla kůže opravdu vláčná a baňka co nejlépe přilnula.
- Stiskněte horní část baňky prsty, přiložte na požadované místo, jemně zatlačte a stisk uvolněte. Baňka by měla kůži nasát a vytvořit podtlak. Poté začněte baňkou pohybovat.
- Nejprve pohybujte baňkou lineárně zezdola nahoru, poté použijte kruhové pohyby ze strany na stranu a nakonec zkuste kreslit neviditelné osmičky. Masáž provádějte po dobu několika minut. Baňka by měla po těle jen klouzat, neměla by nepříjemně táhnout.
- Chcete-li masáž ukončit, šetrně zdvihněte okraj a pusťte vzduch dovnitř. Baňku neodtahujte.
Jak často
Zpočátku je vhodné baňkování proti celulitidě doma provádět častěji, nejlépe každý den. Jakmile budete s efektem masáže spokojeni, stačí baňkovat 2× týdně.
TIP PRO JEŠTĚ ÚČINNĚJŠÍ MASÁŽ: Použijte masážní olej či směs olejů obohacenou o speciální proticelulitidové látky, jako jsou kofein, skořice, mořské řasy, bezinky, mentol, bílý čaj nebo kapsaicin. Oblíbený je například arganový nebo mandlový olej.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jaké další masáže vás zbaví prokletých důlků a hrbolků zjistíte v článku Anticelulitidní masáže: Jak pomohou a kam na ně zajít? Lze je provádět i doma?
Účinky baňkování na pokožku a zdraví obecně
Příjemné účinky vakuové masáže jsou znát ihned, protože dokáže velmi dobře uvolnit svalové napětí a křeče. Při masáži zad se proto nejčastěji baňky používají na oblast mezi lopatkami a jejich okolí.
Vliv baňkování na pokožku
- Zlepšuje průtok krve a lymfy v těle.
- Pomáhá regeneraci kůže a zanechává ji pružnější, pevnější a odolnější.
- Může zmírnit projevy celulitidy, vypíná a vyhlazuje pokožku.
- Podporuje činnost potních žláz.
- Ulevuje od svalové bolesti, uvolňuje ztuhlé a bolavé svaly.
- Má relaxační účinky.
Další přínosy vakuové masáže
Baňkování však nemá vliv pouze na svaly a pokožku. Účinky vakuové masážní techniky jsou s ohledem na ošetřovanou oblast těla ještě zajímavější:
- Šíje: uvolnění krčních svalů, zmírnění bolestí hlavy a potlačení migrén
- Bederní páteř: úleva od bolestí zad, pomoc při bolestivé menstruaci a potížích s ledvinami
- Hrudní páteř: pomoc při suchém kašli, astmatu, zánětech průdušek a dalších obtížích
- Podbřišek: pomoc při problémech s močovým měchýřem a zánětech močových cest
- Loket: úleva od bolestí (např. tenisový loket)
- Kyčelní kloub: pomoc při zánětech, bolestech kyčelního kloubu, aplikace přímo na postižený kloub
- Koleno: úleva od bolesti kolenního kloubu nebo při otocích způsobených přílišným namáháním kloubu či zraněním
- Chodidlo a kotník: úleva při bolestech, zlepšuje prokrvení končetin
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Pomáhá na pomerančovou kůži pohyb? Ano! Nejlepší cviky na celulitidu: Zkuste tyto tréninkové tipy a rady, jak správně jíst
Kdy a pro koho je vakuová masáž baňkami vhodná
Baňkování se hodí pro zdravé jedince, které netrápí chronické a vážnější problémy s pohybovým aparátem či celkovým zdravím. V takovém případě je doporučená předchozí domluva s lékařem.
Vakuová masáž může pomoci, pokud se chcete zbavit:
- nepříjemně ztuhlých a napjatých svalů
- svalové bolesti po aktivitě či tréninku
- celulitidy na stehnech, hýždích a jiných částech těla
Kdy se baňkování raději vyhnout a možné vedlejší účinky
Po baňkování od profesionálního maséra/ky mohou lidé pociťovat nepříjemný pocit, slabost, lehkou závrať či mírnou bolest hlavy. V den masáže si proto neplánujte žádné intenzivní aktivity, ale doporučuje se klid. Nezapomínejte také dbát na pitný režim. Domácí masáž by takto náročná být neměla, spíše naopak.
Vakuová masáž se nedoporučuje, když se klient nebo klientka:
- léčí s akutním infekčním nebo virovým onemocněním,
- potýká s problémy jako kožní záněty, křečové žíly, popáleniny, spáleniny, otevřené či špatně se hojící rány,
- léčí s trombózou nebo jiným onemocněním krve, případně užívá léky na ředění krve,
- zotavuje z vážného úrazu či dlouhodobé nemoci,
- léčí na onkologii,
- potýká s častou únavou až silným vyčerpáním.
Zvýšená opatrnost je doporučována také ženám během období menstruace, těhotenství a kojení.
JAK ZMÍRNIT NEPŘÍJEMNÝ POCIT PO BAŇKOVÁNÍ: Dopřejte si teplou sprchu, která pomáhá uvolnit tělo a navíc by měla snížit riziko vzniku modřin.
Závěrečné shrnutí: Baňkování proti celulitidě zvládnete i doma
Chcete se zbavit celulitidy? Jezte zdravě, dbejte na pitný režim, hýbejte se a sportujte. To vše má na vzhled a funkce kůže zásadní vliv. Chcete-li pro svou pokožku udělat něco navíc, vyzkoušejte masáž. Baňkování můžete provádět doma nebo si zajít do salonu.
Vyzkoušejte Body Reshape ve vašem městě
Metoda pro redukci celulitidy a hubnutí, která je založena na přístrojové lymfodrenáži, rázových vlnách a vakuové masáži.
Během 90 minut získáte:
- Analýzu složení těla na speciálním přístroji, který nám poradí, na které partie se zaměřit.
- Aplikaci přístrojem NAPPE QX 900, který obsahuje 2 procedury pro pomoc s celulitidou a vyhlazení pokožky.
- Lymfodrenáž přístrojem BALLANCER, která pomůže zlepšit funkci lymfatického systému a odvést odpadní látky z těla.
- Konzultaci se specialistou, který poradí, jak postupovat po proceduře, abyste maximalizovala její účinky.
Co si o baňkování zapamatovat:
- Vakuová masáž se provádí pomocí baněk, které mají různou velikost a jsou vyrobeny z různých materiálů.
- Pro domácí masáž jsou nejvhodnější měkké silikonové a pryžové baňky kvůli snadnému použití.
- Baňkování zlepšuje průtok krve a lymfy, urychluje regeneraci kůže, kterou baňky zanechávají pružnější, pevnější a odolnější.
- Také uvolňuje ztuhlé svaly a ulevuje od svalové bolesti, a navíc má příjemné relaxační účinky na mysl.
- Osoby s vážnými a chronickými zdravotními problémy by se měly nejprve poradit s lékařem, než se na vakuovou masáž objednají.