Autoimunitní onemocnění: Které nemoci do této skupiny spadají a jak je poznat?

Nejen obávaná rakovina, ale i autoimunitní onemocnění trápí v poslední době čím dál více lidí. Jejich výskyt je totiž úzce spjat s nezdravým a hektickým životním stylem současnosti.

Problémem je, že na rozdíl od množství viróz a nemocí bakteriálního původu, na které máme očkování či antibiotika, se autoimunitní onemocnění prakticky nedají léčit. Podávané medikamenty pouze zmírňují projevy dané nemoci. Další úskalí pak spočívá v jejich diagnóze.

První příznaky totiž bývají poměrně banální, a tak je většina nemocných přejde. Jak tedy autoimunitní onemocnění poznat, a které nemoci do této skupiny spadají?

Co je to autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění může zpočátku probíhat, aniž by o tom člověk věděl. V tom také spočívá jeho největší nebezpečí, neléčená nemoc totiž může skončit až smrtí. Autoimunitní onemocnění probíhají tak, že imunitní systém člověka začne z nevysvětlitelných příčin tvořit protilátky, které nenapadají jen patogeny, ale i buňky vlastního těla. Napadena může být prakticky jakákoliv tkáň a není žádnou výjimkou, že lidé trpí i několika autoimunitními nemocemi najednou.

K těmto onemocněním jsou výrazně náchylnější ženy. Není zatím jisté proč, nicméně lékaři i vědci mají za to, že na vině mohou být také hormony. Kromě toho je ženský imunitní systém stabilnější a odolnější než ten mužský, avšak při narušení jeho rovnováhy reaguje až přehnaným způsobem. Celkově se autoimunitní onemocnění týká asi 5 až 7 % populace.

Revmatoidní artritida

Toto onemocnění postihuje především starší ženy. Postiženy jsou především klouby, kde se neustále opakují chronické záněty. To je doprovázeno bolestmi, ztuhlostí a otoky. Dále se u pacientů začne objevovat vyčerpání a symptomy nemoci se stupňují. Revmatoidní artritida se ale netýká jen kloubů, napadeny mohou být i plíce nebo srdce. Často také vznikají takzvané revmatické uzly, které jsou patrné na kůži v blízkosti postižených kloubů.

Alergie

Alergie se mohou objevit kdykoliv během života, avšak ztrpčovat vám jej budou nejspíš až do konce. Jejich léčba je totiž náročná a symptomy pouze tlumí. Po vysazení léků se problémy opět projevují. Počet lidí s alergiemi stále stoupá. Odhaduje se, že se tento problém týká až třetiny všech lidí.

Není jasné, proč tělo na některé běžné látky z prostředí takto reaguje, k léčbě ale využijte raději léky, které vám předepíše váš ošetřující lékař. Alternativní metody za pomoci bylinek mohou ještě přitížit.

Celiakie

V případě celiakie je člověk citlivý na lepek obsažený v obilninách. Tento problém je známý také pod názvy „intolerance na lepek“ či „nesnášenlivost lepku“. Postihnout může kohokoliv bez ohledů na pohlaví či věk. Celiaky při konzumaci lepku doprovázejí záněty tenkého střeva, při kterých se vyhlazují střevní klky, a dochází k nedostatečnému vstřebávání živin. Tyto záněty se kromě jiného navenek projevují bolestmi břicha, průjmem a plynatostí.

Crohnova choroba

Jedná se o nemoc trávícího traktu, která je v podstatě neléčitelná. Postihovat může průběžně jakoukoliv část trávící trubice a je doprovázena chronickým průjmem, bolestmi břicha a úbytky na váze. Záněty nepostihují jen sliznici, ale mohou prostupovat i do hlubších vrstev orgánů trávící soustavy.

Ke Crohnově chorobě člověk získává genetické predispozice nebo může vznikat během života z důvodů vysokého hygienického standardu v dětství, kouření nebo z důvodu velmi časného zánětu slepého střeva.

Diabetes mellitus I. typu

Diabetes 1. typu je neléčitelná nemoc, při které dochází k absolutnímu nedostatku inzulinu způsobenému zánětem. Vzniká již v dětství a provází nemocného po celý život, v mnohých případech se však nemoc vyvine i během života. Pacient je odkázán na injekční podávání inzulinu. Dodržování správné léčby je opravdu nezbytné, v krajních případech totiž může nastat i smrt – při nedostatku inzulinu v krvi dochází k hypoglykemii (zvýšená hladina cukru v krvi).

Roztroušená skleróza

První příznaky roztroušené sklerózy jsou nenápadné a lékaři často v diagnóze tápou. První symptomy se objevují mezi 20. a 40. rokem života. Buňky imunitního systému začnou napadat nervovou tkáň, zejména mozek a míchu.

V počátcích tak dochází třeba k častému mravenčení končetin, k problémům s rovnováhou, zrakem či sluchem, ke svalovým křečím a poruchám paměti. Pacienti s roztroušenou sklerózou mají postupem času stále větší potíže s běžnými úkony. Život jim ztrpčuje třes, ztráta koordinace a potíže s pohybem. Většina z nich se s postupem času neobejde bez invalidního vozíku. 

Psoriáza (lupénka)

Lupénka je především kožní onemocnění, přibližně u jedné desetiny pacientů však dochází i k postižení kloubů. Příznakem jsou velká červenohnědá ložiska na kůži, nejčastěji na loktech či kolenou. Kůže na povrchu těchto skvrn je jemně „odloupává“.

Nemoc se může projevit kdykoliv během života u mužů i žen. Ať už zánětlivá ložiska na kůži vypadají sebehůř, je nutné myslet na to, že nejsou nakažlivá. Léčba spočívá zejména v mazání postižených míst kortikoidy či hydratačními krémy, a v odstraňování suché a odumřelé kůže.

Onemocnění štítné žlázy

Štítná žláza spolupracuje v těle i s dalšími žlázami jako je hypofýza, nadledvinky či vaječníky. Poruchy funkce štítné žlázy často přicházejí s opakujícími se gynekologickými záněty způsobenými bakteriemi či parazity, permanentní zatížení slinivky nezdravou stravou, chronický stres a léčba kortikoidy. Co se týče léčby, kromě správné medikace je nedílnou součástí také relaxace (meditace), klid, odpočinek a dostatek spánku.

Další autoimunitní onemocnění

Mezi tyto nemoci patří jak výše zmíněné, tak řada dalších méně častých nebo méně známých onemocnění. Příkladem může být:

 • Sjögrenův syndrom
 • Wegenerova granulomatóza
 • mikroskopická polyarteritida
 • Hortonova arteritida
 • Hypertyreóza
 • primární biliární cirhóza
 • autoimunitní hepatitida
 • vitiligo
 • Henoch-Schönleinova purpura
 • Kawasakiho choroba
 • systémový lupus 
 • a další.

TIP: Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc – příznaky a léčba

Od Monika Břešťanská

Milovnice přírody, ekologie a všeho živého s vášní pro kvalitní literaturu a hudbu. Momentálně na mateřské dovolené, ale zároveň studentkou učitelství přírodopisu a českého jazyka. // Instagram