Anticelulitidní masáže: Jak pomohou a kam na ně zajít? Lze je provádět i doma?

Celulitida je estetický problém, který z důvodu odlišné struktury kožní tkáně mezi pohlavími postihuje hlavně ženy. Nemusí se nám to líbit, ale je to logické. Ženská kůže musí být kvůli těhotenství flexibilnější, mužská nikoliv. Nicméně to neznamená, že se s ní musíme smířit, pokud nám hrbolky a dolíčky na kůži vadí. Masáže jsou jednou z podpůrných metod, které vzhled a stav kůže zlepšují, a mohou tedy zmírnit i projevy pomerančové kůže.

Co je celulitida a proč postihuje převážně jen ženy

Hrbolatý povrch připomínající kůru oranžových pomerančů se na ženské a výjimečně také mužské pokožce tvoří, když na vrchní vrstvu kůže začnou tlačit tukové buňky hromadící se v podkoží. Za nadměrné ukládání tuku obvykle může zhoršená funkce lymfatického a krevního oběhu, genetické predispozice, narušená hormonální rovnováha a nezdravý životní styl. Významnou roli při vzniku celulitidy u každé ženy sehraje období dospívání, těhotenství, porod i menopauza.

Celulitida se objevuje na typicky ženských problematických partiích, kde se podkožní tuk ukládá nejvíce. Jsou to především hýždě a stehna, ale postihnout může i břicho a paže. Viditelnost se hodně odvíjí od tělesné hmotnosti. 

U žen s nadváhou je celulitida jednoznačně výraznější a její progres rychlejší. Pozdější fáze pomerančové kůže mohou z estetické vady přejít do zdravotního problému, který už vyžaduje odpovídající léčbu.

Jak životní styl ovlivňuje projevy pomerančové pokožky

Správnou péčí o celulitidu můžete nejen ovlivnit vzhled pokožky, ale i celkový zdravotní stav. Zvláště, když v rámci usilovného boje proti pomerančové pokožce jako jednu z hlavních zbraní využijete zdravější životní styl. Možná vás to překvapí, ale to jak se dlouhodobě stravujete a zda se dostatečně hýbete, má na stav, funkce i vzhled kůže zásadní vliv.

 1. Stravovací a pohybové návyky patří mezi vysoce efektivní metody proti celulitidě. Převážně zdravá strava je zárukou, že svému tělu průběžně dodáváte všechny živiny. 
 2. Pohyb je nezbytný pro bezproblémový průtok lymfy tělem

Společně udržují tělo v dobré kondici, silné, odolné a zdravé.

Vliv stravy na celulitidu

Drahá kosmetika, pravidelné masáže a doplňky stravy vás celulitidy nezbaví, pokud ve vašem běžném jídelníčku převažují průmyslově zpracované potraviny, hodně jednoduchých cukrů a nadbytek tuků. Negativní vliv má také přejídání, které spolu s minimální pohybovou zátěží vedou k nadváze. Silně negativní vliv má na vznik a progres pomerančové kůže kouření a častější příjem alkoholu. 

Vliv pohybu na celulitidu

Pohyb, pravidelný, dlouhodobý a konzistentní, buduje a udržuje aktivní svalovou hmotu a brání ukládání neaktivního podkožního tuku. Podporuje činnost krevního oběhu a stimuluje tok lymfy. Zlepšuje metabolismus tuků. Udržováním množství podkožního tuku v normě nedochází k narušení struktury kůže. Svaly vytváří stabilní podklad pod kůží, efektivně ji napínají a nerovnosti jsou méně viditelné.

Režimová opatření pro hladkou pokožku bez celulitidy

 • pestrý a z hlediska obsahu živin vyvážený jídelníček
 • dostatečný pitný režim složený z vhodných tekutin (voda, neslazené nápoje)
 • aktivní pohyb v průběhu dne i ve volném čase 
 • snížení nadváhy a udržování optimální tělesné hmotnosti
 • pasivní i aktivní formy regenerace (např. sauna, relaxační masáže)
 • dostatečně dlouhý spánek
 • péče o tělo: používání kosmetických přípravků, anticelulitidní masáže

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Nejlepší cviky na celulitidu: Zkuste tyto tréninkové tipy a rady, jak správně jíst

Ať se vám to líbí nebo ne, vzhled vaší pokožky ovlivňují i dlouhodobé stravovací návyky.

Jaké druhy masáží proti celulitidě existují

Máme-li v pořádku stravu a pohyb, můžeme se podívat po dalších podpůrných metodách, které mohou projevy celulitidy zmírnit. Jsou to masáže proti celulitidě, ale i masáže obecně, kvalitní tělová kosmetika (nejen) proti celulitidě a různé doplňky stravy.

Možné účinky masáží na zmírnění projevů celulitidy:

 • Uvolňují svalové napětí a zmírňují bolesti svalů. 
 • Mají regenerační a relaxační účinky na celé tělo.
 • Zlepšují cirkulaci krve a stimulují lymfatický systém.
 • Napomáhají obnovit pružnost a pevnost pokožky. Vypínají a vyhlazují kůži.
 • Rozbíjí tukové buňky nerovnoměrně rozložené pod kůží.
 • Mohou stimulovat tvorbu kolagenu, který je pro činnost a stav kůže důležitý.

Nás budou v první řadě zajímat masáže a to vyloženě ty anticelulitidní. Stejně jako si můžete zajít na relaxační, sportovní, thajskou nebo jinou masáž, existují i masážní procedury slibující vypnutí a vyhlazení pokožky.

Masáže proti celulitidě můžeme rozdělit na profesionální a domácí. Profesionální provádí pouze certifikovaní maséři. Správné provádění některých masáží klade na vzdělání mnohem vyšší nároky než jiné (např. manuální lymfodrenáž). Jejich cena se hodně liší, záleží nejen na samotném masérovi, ale také na typu masáže, její délce a kde je prováděna. 

Profesionální masáže proti celulitidě:

 • manuální a přístrojová lymfodrenáž
 • maderoterapie
 • tradiční čínská tuina masáž

K domácí masáži je zpravidla potřeba nějaká pomůcka (např. masážní kartáč, vakuová baňka a podobně), jejichž pořízení nebývá finančně nákladné. Doporučeno je při sprše střídat studený a teplý proud. 

Jednou až dvakrát týdně aplikujte speciální anticelulitidní peelingové oleje, s obsahem účinných látek (např. skořice, citronela, kofein, jalovec). Při provádění domácí masáže postupujte směrem dolů. Po masáži kůži ošetřete hydratačním mlékem, případně přípravky přímo proti celulitidě. Tělová mléka se dobře vstřebávají a kůži zanechávají příjemně hebkou a vláčnou. 

Domácí masáže proti celulitidě:

 • masáž lufovou žínkou při sprchování
 • suché kartáčování
 • masáž válečkem
 • vakuové baňkování

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:  Jak se zbavit celulitidy: Příčiny, rizika a tipy, jak projevy pomerančové kůže zmírnit

Suché kartáčování je skvělý způsob jak proti celulitidě bojovat doma.

Přehled a popis anticelulitidních masáží

Nejlepší je profesionální anticelulitidní procedury střídat s kvalitní domácí péčí o pokožku. Na manuální či přístrojovou lymfodrenáž, maderoterapii nebo jinou masáž proti celulitidě dle finančních možností choďte jednou měsíčně. Doma pravidelně provádějte střídavé sprchování, suché kartáčování, baňkování, peeling ve sprše a nezapomínejte každý den do pokožky vetřít tělové mléko proti celulitidě.

Manuální a přístrojová lymfodrenáž

Pokud lymfatický systém nefunguje správně, může se to projevit i zdravotními potížemi. V důsledku zhoršeného toku lymfatické tekutiny se objevují nejprve měkké a poté tvrdší otoky, takzvané lymfedémy. Tok lymfy obnovuje a stimuluje terapeutická masáž: lymfodrenáž

Jedná se o jemnou, hmatovou terapeutickou techniku používanou ve zdravotnictví a v estetické medicíně. Zatímco v lékařství převládá na provedení a znalosti obtížnější manuální lymfodrenáž, kterou smí provádět pouze lymfoterapeuti, v kosmetických salonech narazíte spíše na lymfodrenáž přístrojovou. Zde je nabízená jako zkrášlující a zeštíhlující procedura, která zpevňuje a vyhlazuje pokožku a může dokonce zeštíhlit některé partie.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Lymfodrenáž: Pro koho je a pro koho není vhodná, pozitivní a negativní účinky

Maderoterapie (masáž dřevěnými nástroji)

Z Kolumbie pocházející anticelulitidní masáž používá k masírování speciální dřevěné nástroje, které mají různý tvar i strukturu.  Jsou to různé válečky, stěrky, špachtličky, baňky a zvony. Madero prokrvuje kůži, stimuluje lymfu a podporuje látkovou výměnu. Pokožka je po masáži viditelně hladší a vypnutější a po několika ošetřeních jsou projevy celulitidy mírnější.

Jedná se o dynamickou proceduru určenou k ošetření problematických partií postižených celulitidou. Nejprve masér/ka do pokožky vetře masážní krém s anticelulitidními účinky, a až poté následuje samotná masáž. K té nejsou používány ruce, ale výše zmíněné dřevěné pomůcky. 

Podle typu masážních pomůcek se madero rozlišuje na klasickou (kolumbijskou) a brazilskou. Zatímco klasická využívá válečky a ploché nástroje, pro brazilskou jsou typické baňky a zvony. Brazilská se nazývá proto, že slibuje vytvarovat kulatý zadek a zeštíhlit pas. Ve skutečnosti pochází z balkánských zemí.

Tuina masáž

Z opačného kouta světa a to konkrétně Číny vychází tuina masáž. Jejím cílem je v první řadě hluboká relaxace, obnovení harmonie, rozproudění toku energie v těle a odstranění blokád v meridiánech. Její účinky jsou ale širší a často se používá i v rámci zeštíhlovacích masáží za účelem odstranění celulitidy, vyhlazení a vypnutí pokožky.

Tradiční asijská masáž kombinuje různé masážní techniky (např. rolovací, zahřívací, protahovací i akupresurní) a při masírování využívá prsty, dlaně, pěsti, předloktí i lokty. Provádí se ve specializovaných salonech.

Body Reshape

Jedná se o metodu vyvinutou za účelem redukce celulitidy a zeštíhlení problematických partií. Zahrnuje 4 kroky:

 1. Ruční uvolnění mízních uzlin. 
 2. Oddělení shluků tukových buněk, které se provádí přístrojem fungujícím na principu vysokofrekvenčních vakuových rázů. Stimuluje metabolismus a zlepšuje pružnost a pevnost kůže. 
 3. Přístrojovou lymfodrenáž, která podporuje vylučování odpadních látek pryč z těla. 
 4. Režimová doporučení zvyšující efekt metody.

Domácí masáž válečky

V běžné drogerii si můžete zakoupit masážní válečky opatřené jemnými výstupky. Při příjemné masáži dochází k odstranění svrchní zrohovatělé vrstvy kůže. K masáži těla lze použít i pleťový masážní váleček z kamene (růženínu, jadeitu či ametystu). Kámen zklidňuje a prokrvuje pokožku. Po masáži vždy naneste oblíbený pečující produkt.

Suché kartáčování

Skvělou pomůckou proti celulitidě je masážní kartáč s přírodními štětinami. Použijte jej na suchou kůži. Na kartáč nikdy netlačte, není nutné kůži dřít, buďte jemné a krouživými pohyby přejíždějte po kůži. Štětiny fungují jako peeling a podporují prokrvení. Kůže bude po masáži hladká, pevnější a získá svěží barvu.

Vakuové baňkování

Oblíbené k domácím masážím proti celulitě jsou vakuové baňky. Nejprve použijte tělový přípravek obsahující látky proti celulitidě. Pokožka nesmí být suchá, nýbrž vláčná. Přiložte na kůži baňku, jemně přitlačte a baňka se hned přisaje. Jakmile se vytvoří podtlak, začněte s baňkou pohybovat sem a tam. Pravidelným baňkováním podpoříte prokrvení a posílíte pojivovou tkáň.

Kolik stojí profesionální anticelulitidní masáž

Ceny profesionálně prováděných masáží v salonech se poměrně hodně liší. Záleží na typu masáže, způsobu provedení, délce procedury ale i zkušenostech a vzdělání maséra či masérky. Cenu také ovlivňuje lokalita, kde se vybraný salon nachází. Zhruba počítejte s cenou od 800 do 1 500 Kč za hodinu

Na prvním místě by měla být vždy kvalita, proto si o salonu a masérovi vždy zjistěte důležité informace dopředu. Například manuální lymfodrenáž smí provádět pouze lymfoterapeuti (lékaři: lymfologové, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a maséři, kteří absolvovali odborný kurz manuální lymfodrenáže). 

Vyzkoušejte Body Reshape ve vašem městě

Metoda pro redukci celulitidy a hubnutí, která je založena na přístrojové lymfodrenáži, rázových vlnách a vakuové masáži.

Během 90 minut získáte:

 • Analýzu složení těla na speciálním přístroji, který nám poradí, na které partie se zaměřit.
 • Aplikaci přístrojem NAPPE QX 900, který obsahuje 2 procedury pro pomoc s celulitidou a vyhlazení pokožky.
 • Lymfodrenáž přístrojem BALLANCER, která pomůže zlepšit funkci lymfatického systému a odvést odpadní látky z těla.
 • Konzultaci se specialistou, který poradí, jak postupovat po proceduře, abyste maximalizovala její účinky.

Závěrečné shrnutí: Při odstraňovaní celulitidy masáže představují účinnou pomoc

V boji proti pomerančové kůži představují různé masážní procedury pomyslnu třešničku na dortu hned po zdravé stravě a pravidelném pohybu. Je třeba mít na mysli, že bez úpravy životního stylu se celulitidy nezbavíte. 

Chcete-li vyhrát nad celulitidou, pamatujte, že byste měla:

 • dbát na vyvážený a pestrý jídelníček obsahující nutriční bohaté potraviny a pokrmy,
 • omezit konzumaci průmyslově zpracovaných potravin,
 • dodržovat pitný režim. Ideální je obyčejná vody, případně různé neslazené nápoje,
 • omezit pití slazených limonád i alkoholických nápojů,
 • dbát na dostatečnou pohybovou aktivitu, choďte během dne, sportujte. 
 • posilovat, svaly jsou pevné a pomáhají vypínat kůži,
 • odpočívat a dobře spát,
 • pečovat o pokožku, používejte tělové krémy proti celulitidě, dělejte si doma masáže a jednou měsíčně zajděte na profesionální anticelulitidní masáž.

Závěrem bychom zdůraznili myšlenku, že méně je vždycky lepší než vůbec nic. Nemáte-li čas na masáž v salonu, masírujte se doma. I pár minut denně dělá divy. Nemáte-li mnoho volného času na sportování, snažte se alespoň během dne více chodit. I krátké cvičení po dobu 10 až 20 minut je prospěšné nejen pro vaši pokožku, ale i celkové zdraví, kondici a účinky poznáte i na své náladě.

Od Bc. Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.